USPJEŠNA GODINA EPCG

Elektroprivreda (EPCG) je ostvarila uspješnu poslovnu godinu u proizvodnom, finansijskom i investicionom pogledu, saopštio je njen izvršni direktor Igor Noveljić.

„I pored izrazito loše hidroloske situacije, tokom početka i sredine godine, ipak smo uz spremnost postrojenja, dobrim odlukama menadžmeta i trigovinom energije postigli dobre rezultate i u prošloj godini“, rekao je Noveljić u intervjuu agenciji Mina-business.

On je kazao da je najbolja potvrda dobrog poslovanja nacionalne elektro-energetske kompanije to što EPCG već drugu godinu uzastopno isplaćuje dividendu akcionarima.

„Potvrda dobrog poslovanja je i činjenica da je EPCG zajedno sa firmama u svom vlasništvu – Rudnikom uglja i Crnogorskim elekrodistributivnim sistemom (CEDIS) i prošle godine, po osnovu poreza, prireza i raznih drugih naknada u državnu kasu uplatila oko 200 miliona eura“, precizirao je Noveljić.

Prema njegovim riječima, EPCG i CEDIS su javnost već ubijedile da domaći menadžment može i mora da nastavi usješno poslovanje iz godine u godinu.

„Takva situacija je i sa Rudnikom uglja koji već drugu godinu, od kada je u vlasništvu EPCG, bilježi neto dobit od sedam miliona EUR i prvi put isplaćuje dividendu vlasnicima čime ta akvizicije još jednom pokazuje koliko je kupovina Rudnika dobra za EPCG“, ocijenio je Noveljić.

Projekti rekonstrukcije i modernizacije postojećih objekata, kako je naveo, veoma su važan preduslov uspješne energetske tranzicije.

EPCG je započela projekte rekonstrukcije i modernizacije hidroelektrana (HE) Piva i Perućica, a u ovoj godini će ući i u pregovore o aranžmanu za ugradnju osmog agregata u HE Perućica, snage 58,5 megavata (MW) i ukupne vrijednosti 23 miliona eura.

Noveljić je saopštio da je zadovoljan i realizacijom kapitalne rekonstrukcije generatora u HE Perućici.

„Tri su već uspješno završena, G4, G5 i G7, i već daju puni doprinos sistemu, a u završnoj fazi je i kapitalni remont agregata A2 u HE Piva. Razlog za zadovoljstvo je i činjenica da su naši energetski objekti u kontinuitetu u odličnoj pogonskoj spremnosti i sa maksimalnom pouzdanošću proizvode električnu energiju“, kazao je Noveljić.  

Pogon male hiroelektrane (mHE) Slap Zete pušten je u rad dok se ove godine očekuje ponovno pokretanje turbina i u mHE Glava Zete.

„Za ova dva projekta EPCG i norveške kompanije NTE, uloženo je oko sedam miliona eura, a sa ekološkog aspekta, objekat je zadovoljio sve kriterijume zaštite životne sredine“, objasnio je Noveljić. 

EPCG je pokrenula i projekte rekonstrukcije i modernizaceije pet malih hidroelektrana u njenom vlasništvu, a vrijednost tih projekata je tri miliona eura.

Odbor direktora usvojio je nedavno Plan investicija EPCG do 2024. godine koji uključuje valorizacija energetskog potencijala rijeke Komarnice odnosno izgradnju dugoočekivane HE Komarnica.

Noveljić je ocijenio da je izgradnja tog kapitalnog hidroenergetskog objekta zaista postaje realnost.

„Usvajanjem Detaljnog prostornog plana koje se očekuje početkom ove godine stvoriće se završni preduslovi za dalju dinamiku razvoja projekta i u konačnom početak izgradnje HE Komarnica. Projektant, konzorcijum Energoprojekt Hidroinženjering i Institut ‘Jaroslav Černi’ iz Beograda, već uveliko radi na izradi idejnog projekta koji će i biti završen u ovoj godini“, poručio je Noveljić.

On je rekao da će buduća elektrana raspolagati instalisanom snagom od oko 165 MW, proizvoditi do 220 gigavat sati (GWh) električne energije, a sama vrijednost projekta je procijenjena je između 260 miliona i 290 miliona eura.

„O koliko impozantnom objektu je riječ dovoljno govori i podatak da će se nakon izgradnje stvoriti uslovi za otvaranje 100 novih radnih mjesta u samoj elektrani, dok će tokom izgradnje u određenim periodima biti angažovano i do hiljadu radnika“, dodao je Noveljić.

Govoreći o projektima solarne kao i vjetroelektrane (VE) Gvozd, Noveljić je saopštio da novi investicioni plan predviđa diversifikaciju proizvodnje električne energije uz kontinuirano povećanje učešća obnovljivih izvora energije (OIE) koje počinje već od 2022. godine.

„Planirana je izgradnja novih solarnih fotonaponskih elektrana i vjetroelektrana u saradnji sa renomiranim partnerima. EPCG planira izgradnju solarne elektrane Briska Gora kod Ulcinja ukupne snage od 250 MW i očekivane godišnje proizvodnje od 450 GWh pri čemu bi prva faza snage 50 MW proizvodila 90 GWh električne energije“, naveo je Noveljić.

On je podsjetio i na izgradnju VE Gvozd, vjetroparka snage od oko 50 MW i očekivane godišnje proizvodnje od 150 GWh, čije je puštanje u rad predviđeno za četvrti kvartal 2022.

Govoreći o ekološkoj rekonstrukciji postojećeg bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja, Noveljić je rekao da je EPCG počela realizaciju tog projekta uz puno poštovanje najstrožijih novousvojenih graničnih vrijednosti emisija sa štetnim uticajem na životnu sredinu

„Projekat obuhvata izgradnju sistema za odsumporavanje, sistema za denitrifikaciju, unapređenje rada elektrofilterskog postrojenja, kao i izgradnju sistema za tretman otpadnih voda“, kazao je Noveljić.

Noveljić tvrdi da će realizacija projekta ekološke rekonstrukcije postojećeg bloka TE Pljevlja, procijenjene vrijednosti oko 45 miliona eura, omogućiti nastavak rada termoenergetskog kompleksa u Pljevljima, koji zapošljava 1,2 hiljade radnika i u narednih bar 20 godina.

Realizacija tog projekta doprinijeće zdravijoj životnoj sredini u Pljevljima, jer će EPCG, u saradnji sa lokalnom zajednicom, fazno realizovati i projekat toplifikacije grada Pljevalja koji će doprinjeti smanjenju količine emisija iz individualnih ložišta u samom gradu i znatnom poboljšanju ekološke situacije u Pljevljima.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Bogdanović: Kapelica na ramenu policajca nije provokacija, već zakletva Crnoj Gori
    on 12/05/2025 at 17:05

    Amblem kapele na Lovćenu na ramenu pripadnika Specijalne jedinice policije nije provokacija, već poruka da on ne brani partiju, nego zavjet, kazao je predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović.

  • Mandić: Cilj da u evropsku porodicu uđemo uspravljene glave
    on 12/05/2025 at 16:37

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da je želja Crne Gore da u EU uđe uspravne glave – dostojanstveno, ispunjavajući sve neophodne obaveze, poštujući sve preduslove, a pritom čuvajući svoju istoriju, tradiciju i identitet. On je to rekao danas učesnicima Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije u Budimpešti, na temu „Budućnost Evrope“.

  • Požar u kući premijera Kira Starmera, policija istražuje slučaj
    on 12/05/2025 at 16:33

    Policija istražuje požar u kući premijera Kira Starmera u sjevernom Londonu, prenosi Sky news.

  • Dan crnogorske diplomatije: Poštovanje i uvažavanje drugih temelj crnogorske diplomatije
    on 12/05/2025 at 16:20

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih Crne Gore Ervin Ibrahimović upriličio je, danas na Cetinju, prijem povodom Dana crnogorske diplomatije, koji je ustanovljen prošle godine, u znak sjećanja na 6. maj 1874. godine, kada je uspostavljena Knjaževska kancelarija za spoljne poslove. Poštovanje i uvažavanje drugih i drugačijih temelj su crnogorske diplomatije, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

  • EP prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU
    on 12/05/2025 at 16:16

    Poslanici Evropskog parlamenta sjutra će glasati o amandmanima na nacrt izvještaja Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, izvjestioca Marjana Šareca.

  • Milatović: Turizam koji uvažava prirodu, kulturu može donijeti dugoročan razvoj
    on 12/05/2025 at 15:57

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom posjete Petrovcu naglasio je važnost očuvanja lokalne tradicije i zajedništva, ističući da su Paštrovići primjer kako se snaga zajednice, mudrost nasljeđa i privrženost zavičaju prenose kroz generacije.

  • Cilj uravnotežen regionalni razvoj kroz ulaganja
    on 12/05/2025 at 15:45

    Uravnotežen regionalni razvoj je cilj Vlade, pri čemu se teži uspostavljanju održivog modela koji će omogućiti privredni napredak, zadržavanje stanovništva i dugoročnu otpornost regiona na ekološke i ekonomske izazov, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog i razvoja sjevera.

  • U KCCG prošle sedmice obavljeno 9,8 hiljada pregleda
    on 12/05/2025 at 15:34

    U Poliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) prošle sedmice obavljeno je 9.798 ambulantnih pregleda, od čega 1.887 u Institutu za bolesti djece (IBD).

  • Usluge dnevnog boravka za djecu sa smetnjama u razvoju nema devet opština
    on 12/05/2025 at 15:20

    Djeca sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori se još suočavaju sa sistemskim preprekama, jer u čak devet opština nedostaju usluge i stručna podrška koja im je svakodnevno potrebna, ocijenjeno je na konferenciji predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.

  • Dukaj: Na ePortalu nove eUsluge
    on 12/05/2025 at 14:42

    Ministar javne uprave Maraš Dukaj najavio je danas nove eUsluge na platformi Elektronske uprave. Usluge su, kako je rekao, iz nadležnosti Ministarstva regionalnog -investicionog razvoja, a namijenjene su nevladinim organizacijama.

  • Bogdanović: Kapelica na ramenu policajca nije provokacija, već zakletva Crnoj Gori
    on 12/05/2025 at 17:05

    Amblem kapele na Lovćenu na ramenu pripadnika Specijalne jedinice policije nije provokacija, već poruka da on ne brani partiju, nego zavjet, kazao je predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović.

  • Mandić: Cilj da u evropsku porodicu uđemo uspravljene glave
    on 12/05/2025 at 16:37

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da je želja Crne Gore da u EU uđe uspravne glave – dostojanstveno, ispunjavajući sve neophodne obaveze, poštujući sve preduslove, a pritom čuvajući svoju istoriju, tradiciju i identitet. On je to rekao danas učesnicima Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije u Budimpešti, na temu „Budućnost Evrope“.

  • EP prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU
    on 12/05/2025 at 16:16

    Poslanici Evropskog parlamenta sjutra će glasati o amandmanima na nacrt izvještaja Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, izvjestioca Marjana Šareca.

  • Gorčević: Uskoro prva tranša iz Plana rasta, jun u znaku zatvaranja poglavlja
    on 12/05/2025 at 14:12

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je u Skupštini Crne Gore da Evropska unija želi proširenje zbog stabilnosti i prosperiteta, a da Crna Gora predvodi proces. Na dnevnom redu parlamenta su bili polugodišnji izvještaji o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija.

  • Vujović: Nastavlja se Mandićeva sabotaža EU puta Crne Gore
    on 12/05/2025 at 13:14

    Predsjednik SDP-a i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ističe da se nastavlja Mandićeva sabotaža EU puta Crne Gore, jer u susretu sa šefovima parlamenata zemalja EU ne govori o reformama, već o državljanstvu.

  • Mandić i Metsola: Najavljena posjeta predsjednice Evropskog parlamenta Crnoj Gori
    on 12/05/2025 at 13:08

    Predsjednik crnogorske skupštine Andrija Mandić rekao je da će mu biti čast da bude domaćin predsjednici Evropskog parlamenta Roberti Metsoli prilikom njene posjete Crnoj Gori, koja će se, kako je saopštila, realizovati uskoro.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Milatović: Turizam koji uvažava prirodu, kulturu može donijeti dugoročan razvoj
    on 12/05/2025 at 15:57

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom posjete Petrovcu naglasio je važnost očuvanja lokalne tradicije i zajedništva, ističući da su Paštrovići primjer kako se snaga zajednice, mudrost nasljeđa i privrženost zavičaju prenose kroz generacije.

  • Đeljošaj: Saradnja sa Japanom otvara nove razvojne šanse za Crnu Goru
    on 12/05/2025 at 13:57

    Partnerska saradnja sa japanskim kompanijama podstiče dinamično ekonomsko okruženje u Crnoj Gori, stvarajući mogućnosti za rast i razvoja, izjavio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj na sastanku sa ambasadorom Japana u Crnoj Gori, NJ.E. Akirom Imamurom.

  • Akcionar Vektra Boke: Upravnik i direktor donosili loše odluke, a uzimali velike plate
    on 12/05/2025 at 13:40

    Račun hotelske kompanije Vektra Boka već sedam godina je u blokadi, a imovina je nakon privatizacije 2008. godine desetkovana. Vektra Montenegro, kao većinski vlasnik, napravila je ogromne dugove zalažući i rasprodajući imovinu Vektra Boke, podsjetio je vlasnik Elena Grupe Danilo Matijašević, koji raspolaže sa 33 od 100 akcija u preduzeću. Nezadovoljan je radom Odbora direktora i izvršnog direktora Milana Popovića.

  • Zogović: Bulevar Vojislavljevića jedan u nizu uspješnih projekata Vlade
    on 12/05/2025 at 13:26

    Potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović prisustvovao je ceremoniji početka izgradnje prve faze Bulevara Vojislavljevića, od kružnog toka kod Vodovoda do nekadašnje fabrike „19. decembar”. Zogović je rekao da će na toj dionici biti izgrađeno šest raskrsnica, sa tri kružna toka.

  • URA: Vlada uspjela da kompromituje i tender za Aerodrome, francuski konzorcijum odustao
    on 12/05/2025 at 13:21

    Iz Građanskog pokreta URA komentarišući otvaranja koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat, da je nevjerovatno da Vlada Milojka Spajića nijedan posao ne može privesti kraju na ozbiljan način i bez kompromitacija koje štete međunarodnom ugledu države.

  • Laketić: Siva ekonomija i dalje ozbiljan izazov, potreban sistemski pristup
    on 12/05/2025 at 13:08

    U Crnoj Gori siva ekonomija i dalje predstavlja ozbiljan izazov, a suzbijanje tog problema zahtijeva sistemski pristup, jačanje institucija, digitalizaciju, edukaciju građana i stimulativan poreski okvir, poručio je direktor Poreske uprave, Sava Laketić.

  • Spajić: Počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića
    on 12/05/2025 at 12:15

    Premijer Milojko Spajić kazao je da danas počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića, te da je to veliki korak ka rješavanju jednog od najkritičnijih saobraćajnih problema Podgorice, ali i šire.

  • Uprava carina ostvarila rast naplate prihoda od 7,49 odsto
    on 12/05/2025 at 11:57

    Uprava carina (UC) je u periodu od početka januara do kraja aprila 2025. godine ostvarila značajan rast naplate carinskih prihoda, čime doprinosi uvećanju ukupnih budžetskih prihoda.

  • Radulović: Našli rješenje za Crnogorsku plovidbu, niko neće ostati bez posla
    on 12/05/2025 at 09:09

    Ministar pomorstva Filip Radulović istakao je da je stanje u kompaniji Crnogorska plovidba loše. Duguju državi više od 37 miliona eura, uz to, imaju i dug ka banci, ali su uspjeli da nađu rješenje u saradnji sa Barskom plovidbom, te da niko neće ostati bez posla, a sačuvaće i dva broda.

  • Ministar finansija u službenoj posjeti Velikoj Britaniji
    on 12/05/2025 at 08:18

    Delegacija Ministarstva finansija, predvođena ministrom Novicom Vukovićem, učestvovaće na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji će se održati u Londonu od 13. do 16. maja 2025. godine.