“UJEDINJENI U EMOCIJI”

Zvanični moto Olimpijskih igara u Tokiju biće “Ujedinjeni u emociji”, saopštili su u ponedjeljak organizatori Igara.

Komitet koji su činili uglavnom proslavljeni bivši olimpijci je odabrao slogan, uz nadu da će inspirisati ljude iz različitih podneblja da poštuju i prepoznaju jedni druge, te da pronađu pravu konekciju u duhu Olimpijskih igara, prenosi Crnogorski olimpijski komitet (COK).

Organizatori tim sloganom žele poslati poruku inkluzivnosti i raznovrsnosti, pa ga je, prikladno, u promotivnom videu predstavila Naomi Osaka, japanska teniserka, čiji je otac s Haitija, a majka iz Japana.

Svi smo različiti, ali smo i isti”, kaže Osaka u videu, u kojem je prikazano kako ulazi na novi Nacionalni stadion okružena „šarenom” grupom navijača.

Japan se dugo ponosio upravo svojom nacionalnom homogenošću, ali i to se menja u posljednje vrijeme, a upravo je Osaka primjer tih promjena koju mnogo ističu.

Različiti ljudi će, dijeleći emocije, postati kao jedno”, poručio je šef priprema Tokija 2020, Toširo Muto, dodavši:

Mi želimo da ovo budu takve Igre.”

Moto će važiti kako za Olimpijske igre (od 24. jula do 9. avgusta), tako i za Paraolimpijske igre (od 25. avgusta do 6. septembra), koje se održavaju u Tokiju.

Članovi komiteta za izbor slogana bili su, između ostalih, Takeši Macuda (osvajač četiri olimpijske medalje u plivanju), Vakako Cučida (sedam odličja sa Paraolimpijskih igara u sankanju i trkama kolica), kao i izvršni direktor Olimpijskih igara u Tokiju Toširo Muto.

Slogan prethodnih Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. bio je „Novi svijet”, a Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018. „Strast. Povezanost”.

“UJEDINJENI U EMOCIJI”

Zvanični moto Olimpijskih igara u Tokiju biće “Ujedinjeni u emociji”, saopštili su u ponedjeljak organizatori Igara.

Komitet koji su činili uglavnom proslavljeni bivši olimpijci je odabrao slogan, uz nadu da će inspirisati ljude iz različitih podneblja da poštuju i prepoznaju jedni druge, te da pronađu pravu konekciju u duhu Olimpijskih igara, prenosi Crnogorski olimpijski komitet (COK).

Organizatori tim sloganom žele poslati poruku inkluzivnosti i raznovrsnosti, pa ga je, prikladno, u promotivnom videu predstavila Naomi Osaka, japanska teniserka, čiji je otac s Haitija, a majka iz Japana.

Svi smo različiti, ali smo i isti”, kaže Osaka u videu, u kojem je prikazano kako ulazi na novi Nacionalni stadion okružena „šarenom” grupom navijača.

Japan se dugo ponosio upravo svojom nacionalnom homogenošću, ali i to se menja u posljednje vrijeme, a upravo je Osaka primjer tih promjena koju mnogo ističu.

Različiti ljudi će, dijeleći emocije, postati kao jedno”, poručio je šef priprema Tokija 2020, Toširo Muto, dodavši:

Mi želimo da ovo budu takve Igre.”

Moto će važiti kako za Olimpijske igre (od 24. jula do 9. avgusta), tako i za Paraolimpijske igre (od 25. avgusta do 6. septembra), koje se održavaju u Tokiju.

Članovi komiteta za izbor slogana bili su, između ostalih, Takeši Macuda (osvajač četiri olimpijske medalje u plivanju), Vakako Cučida (sedam odličja sa Paraolimpijskih igara u sankanju i trkama kolica), kao i izvršni direktor Olimpijskih igara u Tokiju Toširo Muto.

Slogan prethodnih Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. bio je „Novi svijet”, a Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018. „Strast. Povezanost”.

POČINJE NOKAUT FAZA LŠ

Prvim utakmicama osmine finala između Atletika i Liverpula, te Dortmunda i PSŽ-a nastavlja se sezona u Ligi šampiona. Oba meča počinju u 21 sat.

Aktuelni prvak Liverpul već na početku nokaut faze ima izuzetno zahtjevnog protivnika budući da Atletiko u svom sastavu ima nekoliko kvalitetnih igrača i već godinama igra u samom vrhu evropskog fudbala.

Trener “Redsa” Jirgen Klop rekao je danas da forma njegove ekipe iz Premijer lige neće biti važna u osmini finala Lige šampiona.

Liverpul u utakmicu ulazi kao neporažena ekipa u Premijer ligi sa 25 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Mančester siti. Za razliku od engleskog, madridski klub nije u dobroj situaciji u prvenstvu, zauzima četvrto mjesto sa 13 bodova zaostatka za Real Madridom.

Klop je rekao da njegova ekipa ne smije da se opusti, pošto je Atletiko “prava mašina” za postizanje rezultata, bez obzira ko joj je protivnik.

“Igranje protiv Atletika je jedna od najtežih stvari u fudbalu. Oni su zaista veoma dobro organizovani i ne daju vam poklone. Ako ima jedan tim protiv kojeg moraš da budeš najbolji u svim segmentima igre, to je Atletiko”, rekao je Klop.

Liverpul se vraća na Vanda Metropolitano stadion prvi put otkako je prošlog juna u finalu pobijedio Totenhem i postao prvak Evrope.

Trener Pari Sen Žermena Tomas Tuhel najavio je da će Nejmar, koji je zbog povrede rebra propustio četiri posljednje utakmice, igrati protiv Borusije iz Dortmunda u prvom meču osmine finala Lige šampiona.

“On je dobro, treniraće i igraće u utorak, osim ako mu se ništa ne bude dogodilo. To mijenja gotovo sve za nas”, rekao je Tuhel na konferenciji za novinare.

Nejmar prošle godine nije igrao u nokaut fazi Lige šampiona zbog povrede stopala.

“Ima samopouzdanje, kvalitet i sposobnost za odlučujuće stvari. To sve mijenja njegovim saigračima, za Kilijana (Mbapea)… To mi daje mnogo samopouzdanja, kao i cijelom timu”, naveo je trener pariskog kluba.

Utakmicu protiv Amijena (4:4) u subotu osim Nejmara, propustili su Kilijan Mbape, Tomas Menije, Presnel Kimpembe, Leven Kurzava i Pablo Sarabija, ali su svi u ekipi za meč u Njemačkoj.

Prošle godine PSŽ je u istoj fazi takmičenja izgubio od Mančester Junajteda, iako je na Old Trafordu slavio sa 2:0.

“Poslije te utakmice sam rekao timu da sam siguran da ćemo se vratiti. Ali ja sam bio mentalno mrtav. Ipak, ovo je takmičenje. Pred nama je ponovo težak zadatak. Moramo da uživamo, borimo se i nadamo pobjedi. Treba da pokažemo da smo naučili nešto iz prethodnog iskustva”.

POČINJE NOKAUT FAZA LŠ

Prvim utakmicama osmine finala između Atletika i Liverpula, te Dortmunda i PSŽ-a nastavlja se sezona u Ligi šampiona. Oba meča počinju u 21 sat.

Aktuelni prvak Liverpul već na početku nokaut faze ima izuzetno zahtjevnog protivnika budući da Atletiko u svom sastavu ima nekoliko kvalitetnih igrača i već godinama igra u samom vrhu evropskog fudbala.

Trener “Redsa” Jirgen Klop rekao je danas da forma njegove ekipe iz Premijer lige neće biti važna u osmini finala Lige šampiona.

Liverpul u utakmicu ulazi kao neporažena ekipa u Premijer ligi sa 25 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Mančester siti. Za razliku od engleskog, madridski klub nije u dobroj situaciji u prvenstvu, zauzima četvrto mjesto sa 13 bodova zaostatka za Real Madridom.

Klop je rekao da njegova ekipa ne smije da se opusti, pošto je Atletiko “prava mašina” za postizanje rezultata, bez obzira ko joj je protivnik.

“Igranje protiv Atletika je jedna od najtežih stvari u fudbalu. Oni su zaista veoma dobro organizovani i ne daju vam poklone. Ako ima jedan tim protiv kojeg moraš da budeš najbolji u svim segmentima igre, to je Atletiko”, rekao je Klop.

Liverpul se vraća na Vanda Metropolitano stadion prvi put otkako je prošlog juna u finalu pobijedio Totenhem i postao prvak Evrope.

Trener Pari Sen Žermena Tomas Tuhel najavio je da će Nejmar, koji je zbog povrede rebra propustio četiri posljednje utakmice, igrati protiv Borusije iz Dortmunda u prvom meču osmine finala Lige šampiona.

“On je dobro, treniraće i igraće u utorak, osim ako mu se ništa ne bude dogodilo. To mijenja gotovo sve za nas”, rekao je Tuhel na konferenciji za novinare.

Nejmar prošle godine nije igrao u nokaut fazi Lige šampiona zbog povrede stopala.

“Ima samopouzdanje, kvalitet i sposobnost za odlučujuće stvari. To sve mijenja njegovim saigračima, za Kilijana (Mbapea)… To mi daje mnogo samopouzdanja, kao i cijelom timu”, naveo je trener pariskog kluba.

Utakmicu protiv Amijena (4:4) u subotu osim Nejmara, propustili su Kilijan Mbape, Tomas Menije, Presnel Kimpembe, Leven Kurzava i Pablo Sarabija, ali su svi u ekipi za meč u Njemačkoj.

Prošle godine PSŽ je u istoj fazi takmičenja izgubio od Mančester Junajteda, iako je na Old Trafordu slavio sa 2:0.

“Poslije te utakmice sam rekao timu da sam siguran da ćemo se vratiti. Ali ja sam bio mentalno mrtav. Ipak, ovo je takmičenje. Pred nama je ponovo težak zadatak. Moramo da uživamo, borimo se i nadamo pobjedi. Treba da pokažemo da smo naučili nešto iz prethodnog iskustva”.

OGORČEN NA SUDIJE

Trener fudbalera Čelsija Frenk Lampard rekao je da VAR uništava dušu navijačima i izrazio je negodovanje pojedinim sudijskim odlukama u porazu od Mančester junajteda.

“Pogledao sam to opet i VAR je tu baš za to, a oni nijesu uradili dobar posao. Megvajer je trebalo da bude isključen, to je jasno, i to je očigledno promijenilo tok utakmice”, rekao je Lampard britanskim medijima.

Čelsi je u ponedjeljak uveče poražen na svom stadionu od Mančester junajteda sa 2:0 u Premijer ligi.

Lampardovom timu su poništena dva gola, čime je Čelsi postao tek druga ekipa kojoj se to desilo u engleskom prvenstvu, poslije Šefilda protiv Brajtona u decembru.

Zvaničnik VAR-a Kris Kavanag takođe nije mislio da je Hari Megvajer zaslužio crveni karton zbog udaranja Mičija Batšuaija.

“Sudija u VAR sobi nije uradio dobar posao”, ocijenio je Lampard.

Sam Megvajer je kazao da misli da je donijeta ispravna odluka.

“Znam da sam ga uhvatio i osjećao sam da će pasti na mene, a moja prirodna reakcija je bila da ispravim nogu kako bih ga zaustavio. To nije bio udarac i nije bila namjera. Mislim da je odluka ispravna. Izvinio sam mu se i bilo je lijepo što je sudija shvatio situaciju”, rekao je Megvajer.

Lampardu se nije dopala i odluka o poništenom golu Kurta Zume, zbog toga što je Sezar Aspilikueta gurnuo Brendona Vilijamsa.

“Aspilikueta je gurnut sa leđa”, naveo je Lampard.

Aspilikueta je naveo da je sudija pogriješio.

“Naravno, gurnuo sam Vilijamsa, ali sam i ja prethodno bio gurnut. Najmanje što možete da uradite jeste da pogledate snimak, traje 30 sekundi. Sudija na terenu treba da bude taj koji donosi odluke”, rekao je španski fudbaler.

Trener Junajteda Ole Gunar Solskjer je izjavio da nije vidio prekršaj Freda nad Aspilikuetom.

Drugi poništeni gol Čelsija bio je zbog ofsajda Olivijea Žirua.

“VAR služi za to i odluka je odluka, makar se nama ne dopadala. Pomalo se uništava duša navijačima”, kazao je Lampard.

Mančester junajted je prvi put od sezone 1987/88. pobijedio Čelsi u obje utakmice.

OGORČEN NA SUDIJE

Trener fudbalera Čelsija Frenk Lampard rekao je da VAR uništava dušu navijačima i izrazio je negodovanje pojedinim sudijskim odlukama u porazu od Mančester junajteda.

“Pogledao sam to opet i VAR je tu baš za to, a oni nijesu uradili dobar posao. Megvajer je trebalo da bude isključen, to je jasno, i to je očigledno promijenilo tok utakmice”, rekao je Lampard britanskim medijima.

Čelsi je u ponedjeljak uveče poražen na svom stadionu od Mančester junajteda sa 2:0 u Premijer ligi.

Lampardovom timu su poništena dva gola, čime je Čelsi postao tek druga ekipa kojoj se to desilo u engleskom prvenstvu, poslije Šefilda protiv Brajtona u decembru.

Zvaničnik VAR-a Kris Kavanag takođe nije mislio da je Hari Megvajer zaslužio crveni karton zbog udaranja Mičija Batšuaija.

“Sudija u VAR sobi nije uradio dobar posao”, ocijenio je Lampard.

Sam Megvajer je kazao da misli da je donijeta ispravna odluka.

“Znam da sam ga uhvatio i osjećao sam da će pasti na mene, a moja prirodna reakcija je bila da ispravim nogu kako bih ga zaustavio. To nije bio udarac i nije bila namjera. Mislim da je odluka ispravna. Izvinio sam mu se i bilo je lijepo što je sudija shvatio situaciju”, rekao je Megvajer.

Lampardu se nije dopala i odluka o poništenom golu Kurta Zume, zbog toga što je Sezar Aspilikueta gurnuo Brendona Vilijamsa.

“Aspilikueta je gurnut sa leđa”, naveo je Lampard.

Aspilikueta je naveo da je sudija pogriješio.

“Naravno, gurnuo sam Vilijamsa, ali sam i ja prethodno bio gurnut. Najmanje što možete da uradite jeste da pogledate snimak, traje 30 sekundi. Sudija na terenu treba da bude taj koji donosi odluke”, rekao je španski fudbaler.

Trener Junajteda Ole Gunar Solskjer je izjavio da nije vidio prekršaj Freda nad Aspilikuetom.

Drugi poništeni gol Čelsija bio je zbog ofsajda Olivijea Žirua.

“VAR služi za to i odluka je odluka, makar se nama ne dopadala. Pomalo se uništava duša navijačima”, kazao je Lampard.

Mančester junajted je prvi put od sezone 1987/88. pobijedio Čelsi u obje utakmice.

BLIZU POVRATKA U ŠPANIJU

Čelnici Baskonije zainteresovani su za dovođenje crnogorskog košarkaša Marka Todorovića, objavio je španski “As”.

Nakon što je klub iz Vitorije sporazumno raskinuo saradnju sa Nikom Stauskasom, Baskijci su u potrazi za novim igračima koji bi mogli da kompletiraju roster ekipe Duška Ivanovića, prenosi Sport klub.

Todorović je počeo sezonu u Kini, u Tjanđin Pionirs, ali širenje korona virusa mogao bi da dovede do toga da crnogorski reprezentativac raskine ugovor sa kineskim klubom, kako bi se vratio u Španiju.

Dvadesetsedmogodišnji igrač je u dva navrata igrao za Bilbao, a 2014. je sa tim klubom osvojio špansko prvenstvo. Bio je igrač Barselone od 2012. do 2015. godine sa kojom ima osvojen Kup Kralja (2013).

Todorović je u karijeri nosio još i dres Huventuda, Prata i Himkija.

Baskonija se trenutno nalazi na 13. mjestu na tabeli Evrolige.

Do kraja regularnog dijela sezone ostalo je još 10 utakmica.

BLIZU POVRATKA U ŠPANIJU

Čelnici Baskonije zainteresovani su za dovođenje crnogorskog košarkaša Marka Todorovića, objavio je španski “As”.

Nakon što je klub iz Vitorije sporazumno raskinuo saradnju sa Nikom Stauskasom, Baskijci su u potrazi za novim igračima koji bi mogli da kompletiraju roster ekipe Duška Ivanovića, prenosi Sport klub.

Todorović je počeo sezonu u Kini, u Tjanđin Pionirs, ali širenje korona virusa mogao bi da dovede do toga da crnogorski reprezentativac raskine ugovor sa kineskim klubom, kako bi se vratio u Španiju.

Dvadesetsedmogodišnji igrač je u dva navrata igrao za Bilbao, a 2014. je sa tim klubom osvojio špansko prvenstvo. Bio je igrač Barselone od 2012. do 2015. godine sa kojom ima osvojen Kup Kralja (2013).

Todorović je u karijeri nosio još i dres Huventuda, Prata i Himkija.

Baskonija se trenutno nalazi na 13. mjestu na tabeli Evrolige.

Do kraja regularnog dijela sezone ostalo je još 10 utakmica.

1. CFL

Telekom Prva crnogorska fudbalska liga biće nastavljena danas utakmicama 20. kola.

Vodeća Budućnost igraće u Donjoj Gorici, u 15 sati, sa ekipom Podgorice, dok će dva i po sata kasnije početi duel Zete i Sutjeske u Golubovcima.

Za 12 sati i 30 minuta zakazan je duel Koma i Petrovca, dok će u Pljevljima, u 14 sati, rivali biti Rudar i Grbalj.

U premijernom meču ovog kola Iskra je juče u Danilovgradu pobijedila OFK Titograd 3:0.

1. CFL

Telekom Prva crnogorska fudbalska liga biće nastavljena danas utakmicama 20. kola.

Vodeća Budućnost igraće u Donjoj Gorici, u 15 sati, sa ekipom Podgorice, dok će dva i po sata kasnije početi duel Zete i Sutjeske u Golubovcima.

Za 12 sati i 30 minuta zakazan je duel Koma i Petrovca, dok će u Pljevljima, u 14 sati, rivali biti Rudar i Grbalj.

U premijernom meču ovog kola Iskra je juče u Danilovgradu pobijedila OFK Titograd 3:0.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.