Ovako americko selo slavi Dan nezavisnosti
POSTOVANJE PRECIMA
Amherst, selo nadomak Konkorda, glavnog grada americke drzave Nju Hempsir, okupilo je juce na hiljade Amerikanaca na tradicionalnoj paradi povodom proslave Dana nezavisnosti.
Nije to bila jedina parada, niti najveca, mnogo ih je tokom jucerasnjeg dana bilo sirom drzave, ali predstavljala je upravo ono sto je srz ove velike nacije – dan za ponos i odavanje postovanja precima koji su 4. jula 1776. donijeli Deklaraciju o nezavisnosti.
Nakon osmogodisnjih sukoba sa Engleskom, kolonisti su uspjeli da ostvare svoj cilj, dobiju nezavisnost, donesu Ustav koji je do danas pretrpio veoma male izmjene, i naravno dobiju prvog predsjednika, Dzordza Vasingtona.
Najveci drzavni praznik na ulice malog Amhersta okupio je patriote iz svih djelova drzave. Parada, piknik, druzenje, orkestri, kampovanje, sportske aktivnosti i na kraju dana vatromet – dio su tradicije koja se postuje dva vijeka.
“To je dio moje duse, kao i mnogih ljudi koji dolaze iz manjih sredina, ali vise nije tako u velikim gradovima”, prica nam Brus, kojeg smo zatekli pored velike amricke zastave, pokusavajuci da selfijem ovjekovjeci momenat.
Pomalo ogorceno istice da su dosla vremena kada u pojedinim djelovima SAD-a gotovo i ne slave ono sto je stvorilo americku drzavu.
“Liberali su na vaznima drzavnim pozicijama, a od hipi pokreta sesdesetih, pa do danas, profesori sve manje uce djecu da vole drzavu, to je uzasno i stice se utisak da u toj proslosti traze samo ono sto nije valjalo. Tako se, na primjer, od ove godine u rodnom gradu Tomasa Dzefersona vise ne slavi praznik, jer je nekad posjedovao robove. To je nevjerovatno, a upravo on je jedan od oceva ove nacije koji je i napisao Deklaraciju o nezavisnosti”, objasnjava Brus.
Na jucerasnjoj paradi moglo se vidjeti ipak mnogo omladine koja je dosla ili da ucestvuje, ili da posmatra dogadaj.
Za osamnaestogodisnjeg Patrika, Dan nezavisnosti je praznik koji budi ponos i donosi mnogo dobre zabave.
“Jedan od mojih omiljenih praznika. Volim da dodem na paradu i vatromet, da vidim sve te ponosne ljude. Ali istina je i da su u nasoj zemlji neke drzave vise obojene patriotizmom nego druge”, zakljucuje Patrik.
Dan nezavisnosti se tradicionalno proslavlja napolju, a nerijetko se pojave i mnogi politicari. Tu priliku nijesu preskocili ovog puta ni pojedini kandidati Demokrata, koji ce do naredne godine izabrati najboljeg iz svojih redova da se suprotstavi aktuelnom predsjedniku Donaldu Trampu.
Porodice praznik proslavljaju obicno uz piknik ili kampovanje.
Dekoracije su u plavim, bijelim i crvenim bojama, koje predstavljaju boje americke zastave. Dan se zavrsava velikim vatrometima koji su praceni brojim patriotskim pjesmama, kao sto su nacionalna himna, zatim Boze blagoslovi Ameriku, Predivna zemlja i druge…
Darko Bulatovic, RTCG
0 comments