DECI odlicna platforma za jacanje regionalne saradnje
SKUP NACELNIKA GENERALSTABOVA REGIONA
Osma konferencija nacelnika generalstabova zemalja clanica Inicijative odbrambene saradnje (Defence Cooperation Initiative – DECI), pocela je u Podgorici, a okupila je nacelnike generalstabova Italije, Slovenije, Albanije, Austrije, Madarske i Hrvatske.
Ministar odbrane Predrag Boskovic je porucio da je inicijativa DECI koja je pokrenuta 2012.godine zemljama clanicama donijela brojne prednosti.
“Nase zemlje dijele interese u oblasti odbrane, stvarajuci bezbjedan region zajednickim ucescem u misijama, operacijama, edukacijama i obukama. To je kljucna inicijativa u regionu koja doprinosi razvoju zajednicke politicko-vojne politike u oblasti bezbjednosti i odbrane”, kazao je Boskovic.
On je dodao i da su principi DECI inicijative – udruzivanje i dijeljenje, razumijevanje i izgradnja povjerenja medu zemljama clanicama savrseno povezani sa crnogorskim strateskim ciljevima i porucio da je “samo otvorena i iskrena saradnja kljuc je za stabilnost i prosperitet. Zato naglasavam crnogorsku posvecenost da ostanemo pouzdan partner u duhu NATO sistema pametne odbrane i evropskog koncepta udruzivanja i dijeljenja.”
Nacelnik Generalstaba Vojske Crne Gore, brigadni general Dragutin Dakic je kazao da je konferencija idealna prilika da se razmijene iskustava i gledista vojne saradnje u regionu.
“Crna Gora ima tri strateska vanjsko-politicka cilja: puno clanstvo u NATO, potpuna integracija u EU i regionalna sigurnost i stabilnost. Ostvarenju prvog cilja u velikoj mjeri doprinijela je cinjenica da smo na samom pocetku evroatlantskih integracija shvatili da su regionalne inicijative i saradnja podjednako vazne kao NATO i EU integracije”, kazao je Dakic.
Tokom ovogodisnje konferencije razgovaralo se o stabilnosti balkanske regije i u tom kontekstu doprinosu NATO-a, KFOR-a i EUFOR ALTHEA, a razmatrana su i pitanja saradnje kroz NATO koncept vodece nacije (FNC, Framework Nation Concept).
Nacelnici generalstabova su se osvrnuli i na izazove i prijetnje sa kojima se drzave u regionu suocavaju, kao i na modele zajednickog odgovora.
0 comments