U BOLIVIJI

Kandidat opozicije na predsjednickim izborima u Boliviji Karlos Mesa zatrazio je odrzavanje novih izbora da bi se izaslo iz krize izazvane reizborom socijaliste Eva Moralesa.

“Najbolje rjesenje za ovu krizu, u trenutnim okolnostima, jesu novi izbori koje bi nadgledao novi nepristrasni izborni organ i koje bi strogo pratila medunarodna zajednica”, rekao je juce Mesa na skupu svoje stranke, Gradanske zajednice, u La Pazu.

Mesa, centrista koji je na celu Bolivije bio od 2003. do 2005, proslomjesecne izbore je zavrsio na drugom mjestu, s osvojenih 36,5 odsto glasova u odnosu na Moralesovih 47 odsto.

Prednost od vise od 10 odsto u odnosu na prvog narednog rivala donijela je sefu drzave pobjedu u prvom krugu izbora. Medutim, opozicija je navela da su izbori pokradeni i izbio je talas demonstracija u kojima su najmanje dvije osobe izgubile zivot a 140 je povrijedeno.

“Smirivanje zemlje i demokratsko rjesavanje krize su u rukama Eva Moralesa”, rekao je Mesa koji je svoje pristalice pozvao da i dalje “mirno i nenasilno” protestuju.

Morales je osvoje protivnike optuzio da pokusavaju da izazovu oruzani sukob i da zele “zrtve koje bi ubile policija i vojska”. To je bio odgovor na izjavu Luisa Fernanda Kamaca, lidera opozicije koji je u subotu pozvao bolivijsku vojsku da “stane uz narod”.

Bolivijska vlada je zatrazila od Organizacije americkih drzava (OAS) da istrazi glasanje, ali je opozicija odbacila tu inicijativu. Izvjestaj OAS se ocekuje za dvije nedjelje.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mugoša: Cijena dizela je trebalao da bude niža za 15 centi
    on 18/05/2026 at 19:52

    Šef poslaničkog kluba Evropskog saveza, Boris Mugoša je ukazao da Vlada već nekoliko sedmica izbjegava da javnosti obrazloži odluke da smanjuje procenat umanjenja akciza na dizel sa 50% na 35%, pa onda na 30%, da bi prošle i ove nedjelje procenat umanjenja akciza bio 20%.

  • Odbor za ekonomiju predložio Gajevića i Martinović za članove Fiskalnog savjeta
    on 18/05/2026 at 13:51

    Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložio je Lidiju Martinović za člana Fiskalnog savjeta Crne Gore. Taj predlog je podržan sa četiri glasa "za“ i tri glasa „uzdržan“. 

  • Nacionalna BIM strategija i jača saradnja preduslov digitalne transformacije građevinarstva
    on 18/05/2026 at 12:59

    Usvajanje nacionalne BIM strategije, formiranje koordinacione platforme i jačanje saradnje institucija, akademske zajednice i privrede ključni su preduslovi za uspješnu digitalnu transformaciju građevinskog sektora u Crnoj Gori, ocijenjeno je na konferenciji „Implementacija ICT i BIM standarda za održivi rast Crne Gore“, održanoj u Podgorici u organizaciji Instituta za standardizaciju Crne Gore.

  • Nove cijene goriva: Dizel skuplji dva centa
    on 18/05/2026 at 10:14

    Ministarstvo energetike i rudarstva potvrdilo je da će od ponoći biti skuplje sve vrste goriva.

  • Dvije decenije bez odgovora: Kako je Obradović zakinuo Opštinu
    on 18/05/2026 at 05:46

    Ni poslije skoro pune dvije decenije od osnivanja kompanije za proizvodnju električne energije u Beranama "Hidroenergija Montenegro“ nema odgovora na pitanje kako je inicijator osnivanja, Oleg Obradović, ostavio ovaj grad bez udjela akcija u tom preduzeću, iako je odluka o tome donesena u lokalnom parlamentu.

  • Monstat: Otkupljeno više mlijeka
    on 17/05/2026 at 11:47

    Ukupna količina otkupljenog kravljeg mlijeka u prvom kvartalu ove godine iznosila je 7,28 miliona litara, što je 10,9 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period.

  • VIDEO Dominiraju ulaganja u nekretnine
    on 16/05/2026 at 19:04

    Iako su turizam, poljoprivreda, energetika i digitalne usluge najznačajniji investicioni potencijali Crne Gore, posljednjih godina dominiraju ulaganja u nekretnine.

  • Vukajlović: Sistem mora biti partner, a ne prepreka mladim preduzetnicima
    on 16/05/2026 at 17:35

    Razvoj preduzetništva mora biti praćen snažnijom institucionalnom podrškom, stabilnijim poslovnim ambijentom i konkretnim ekonomskim mjerama koje će mladim ljudima omogućiti da svoje ideje pretvore u održive biznise, poručila je savjetnica predsjednika Crne Gore za održivi razvoj, Olivera Vukajlović.

  • Crnogorskim proizvođačima 250 nagrada na Sajmu poljoprivrede u N. Sadu
    on 16/05/2026 at 13:32

    U Novom Sadu počeo međunarodni sajam poljoprivrede na kome izlaže 20 naših proizvođača. Iz Privredne komore Crne Gore (PKCG) saopštavaju da su nadležne stručne komisije ocijenile i dodijelile 250 nagrada za kvalitet poljoprivrednih proizvoda koje su poslali na takmičenje crnogorski proizvođači.

  • Ko će moći do statusa grada - više od 10.000 stanovnika i bez dugova
    on 16/05/2026 at 06:11

    Novim Zakonom o lokalnoj samoupravi uvodi se model asimetrične decentralizacije, kojim se grad definiše kao poseban oblik jedinice lokalne samouprave, uz jasno propisane uslove za sticanje takvog statusa.