PODACI MONSTATA

Proizvodnja primarne elektricne energije u Crnoj Gori u prosloj godini iznosila je 2,24 hiljade gigavat sati (GWh), a iz transformacija 1,44 hiljade GWh, pokazuju podaci Monstata.

“Uvoz elektricne energije iznosio 780 GWh, dok je izvoz iznosio 976 GWh”, navodi se u saopstenju.

Potrosnja grane energetike iznosila je 133,7 GWh, a gubici prenosa i distribucije elektricne energije 503 GWh.

“Ukupno raspoloziva kolicina elektricne energije za finalnu potrosnju u prosloj godini iznosila je 2,85 hiljada GWh”, dodaje se u saopstenju.

Najveca potrosnja elektricne energije ostvarena je u sektoru domacinstava 44,7 odsto, ostalim sektorima 29,4 odsto i djelatnostima industrije 25,9 odsto.

“Bilans elektricne energije sadrzi godisnje podatke o proizvodnji, uvozu, izvozu, transformaciji, utrosku i raspodjeli elektricne energije u Crnoj Gori u prosloj godini”, saopstili su statisticari.

Izvjestajne jedinice za bilans elektricne energije su preduzeca koja se bave proizvodnjom i distribucijom elektricne energije.

“Bilans elektricne energije obuhvata i podatke iz statistickih istrazivanja iz oblasti statistike energetike, spoljne trgovine, industrije, saobracaja i poljoprivrede”, zakljucuje se u saopstenju.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • U Nemačkoj raste broj mladih koji ne rade niti se školuju
    on 18/08/2026 at 23:57

    Gotovo svaki deseti mladi čovek starosti između 20 i 24 godine u Nemačkoj nije zaposlen, niti se školuje za neko zanimanje. To su podaci koje je objavio Savezni zavod za statistiku, a koji se zasnivaju na poređenju sa podacima evropskog zavoda za statistiku Eurostat. Navodi se da je procenat ove kategrije mladih u ovoj starosnoj grupi porastao sa 8,8 odsto 2022. godine - na sadašnjih deset odsto.

  • Šumski požari pod kontrolom, zombi-vatre nisu
    on 18/08/2026 at 23:43

    Nakon šumskih požara koji su tokom vikenda i u ponedeljak besneli u Belgiji, u blizini granice s Nemačkom, kao i u više nemačkih opština, kiša je mnogo pomogla vatrogascima i situacija se smirila. Ljudi koji su bili evakuisani vratili su se u svoje domove.No, kiša nije mogla da sasvim ugasi pojedine požare.

  • SAD uvele sankcije predsjednici Međunarodnog krivičnog suda
    on 18/08/2026 at 21:54

    Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije japanskoj sudiji Tomoko Akane koja obavlja dužnost predsjednice Međunarodnog krivičnog suda (MKS), objavljeno je na sajtu ministarstva finansija SAD.

  • Pentagon naredio univerzitetima da za dvije nedjelje revidiraju partnerstva s Kinom ili ostaju bez para
    on 18/08/2026 at 21:08

    Ministarstvo odbrane SAD je naredilo da 30 američkih univerziteta preispita partnerstva sa uglavnom kineskim univerzitetima i institucijama za vojnu obuku, dok administracija predsjednika Donalda Trampa pažljivo istražuje rastući globalni uticaj te zemlje.

  • Zelenski predložio Sibigu za šefa diplomatije, Hmaru za ministra odbrane
    on 18/08/2026 at 20:27

    Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski podnio je Vrhovnoj radi predlog da Andrij Sibiga bude izabran za ministra spoljnih poslova Ukrajine, a Jevgenij Hmara za ministra odbrane, saopštio je poslanik ukrajinskog parlamenta Jaroslav Železnjak.

  • Vanredna sjednica Hrvatskog sabora zbog opasnog otpada na području Gospića
    on 18/08/2026 at 20:11

    Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović je zbog nezakonitog odlaganja opasnog otpada kod Gospića podnio zahtjev za vanrednu sjednicu Hrvatskog sabora koja će biti u četvrtak i petak, 20. i 21. avgusta.

  • MUP: Stabilna situacija na požarištima, kiša pomogla u lokalizaciji vatre u Herceg Novom i Kotoru
    on 18/08/2026 at 19:58

    Večerašnji presjek Operativno-komunikacionog centra 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje pokazuje stabilnu situaciju na požarištima u Crnoj Gori, dok nadležne službe ostaju u stalnoj koordinaciji. Dodatno, kiša koja je pala na području Herceg Novog i Kotora pomogla je u smirivanju i lokalizaciji požara, navode u MUP-u.

  • Sjutra sunčano, temperatura do 35 stepeni
    on 18/08/2026 at 19:35

    U sjevernim predjelima sjutra sunčano i znatno toplije, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost. Još samo poslijepodne u planinama uslovi za kišu kratkotrajno. Vjetar u cijeloj zemlji slab do umjeren i promjenljiv. Temperatura opet raste, do 33 stepena. Na jugu i centralnom dijelu zemlje sunčano uz slab do umjeren razvoj oblačnost, s malim izgledima za kišu poslijepodne i to u planinskim predjelima. Od sjutra toplije, do 35 stepeni.

  • Opačica ključna za vodosnabdijevanje Herceg Novog, izvorište ugrožavaju gradnja i zagađivači
    on 18/08/2026 at 19:20

    Herceg Novi je jedini grad na primorju koji ne koristi vodu iz Regionalnog vodovoda. Snabdijeva se vodom sa Plata, koja stiže cjevovodom kroz Konavle i sa lokalnog izvorišta Opačica, koje je nedavno bilo na minimumu, pa su uvedene noćne restrikcije. To je podsjetilo nadležne na važnost lokalnog izvorišta koje je ugroženo zbog enormne gradnje i neadekvatnih privrednih aktivnosti u prvoj zoni zaštite.

  • Djevojčica neprimjetno izašla iz vrtića, zaposlene suspendovane, roditelji traže odgovornost
    on 18/08/2026 at 19:03

    Djevojčica od godinu i osam mjeseci juče je neprimjetno napustila vrtić "Dragan Radulović" na Starom Aerodromu, a majka je zatekla u dvorištu u društvu nepoznate žene. Roditelji su u šoku i traže da se utvrdi odgovornost, kako se slična situacija ne bi ponovila. Iz Javne predškolske ustanove "Đina Vrbica" u okviru koje radi ovaj vrtić kažu da su pokrenuli postupak za utvrđivanje svih činjenica i odgovornosti u ovom slučaju, dok su zaposlene do okončanja postupka, suspendovane.