OBILNE PADAVINE U CG

Jako nevrijeme, praceno obilnom kisom i juznim vjetrom, koje je danas zahvatilo Crnu Goru, stvorilo je probleme na putevima, poplavljeni su brojni objekti, a pripadnici lokalnih sluzbi zastite i spasavanja na terenu su od ranih jutarnjih sati.

Jaka kisa koja pada na sjeveru donijela je i prve nevolje stanovnicima mojkovackog prigradskog naselja Ambarine, gdje se izlio lokalni potok i ugrozio cijelo naselje.

Tri kuce su poplavljenem dok se radnici gradskog Komunalnog preduzeca bore da zastite ostale objekte. Slicna situacija je i u naselju Rudnica, gdje bujice ugrozavaju kuce i pomocne objekte.

Kriticno u Mojkovcu, novi problemi u Niksicu

Zbog odrona je u prekidu i put Mojkovac-Zabljak, u mjestu Sokolovine kod Crnih poda.

Sobzirom da se radi o velikom odronu, nije iskljuceno da ce taj regionalni pravac biti u potpunosti obustavljen. Inace, kako javlja dopisnik Radija Crne Gore, u mojkovackom kraju sve rijeke su se izlile, tako da su sve opstinske sluzbe na terenu u nastojanju da preduprijede vece nevolje i stete.

Novi talas obilnih padavina prouzrokovao je nove probleme mjestanima niksickih prigradskih naselja. Iz Sluzba zastite i spasavanja kazali su nam da su imali vise desetina intervencija.

Vatrogasne ekipe su i dalje na terenu, a odsjeceno je vise desetina kuca.

Vatrogasac Dusko Pekovic kazao je Javnom servisu da su na terenu jutros od cetiri sata, mijenjajuci se u smjenama. Imali su, kaze, veliki broj intervencija.

“Ljudi zovu sa svake strane, zaglavljeni, poplavljeni podrumi”, rekao je Pekovic.

Nacelnik Sluzbe zastite i spasavanja u Niksicu, Veselin Gardasevic, kazao je agenciji Mina da su dobili oko 50 novih poziva u pomoc iz najugrozenijih djelova Mokre Njive, Glibavca, Brezovika, Gornjeg Polja, Milocana, Rastovca.

“Pojacali smo broj zaposlenih u smjeni kako bi stigli da sto brze reagujemo na pozive. Policija je zatvorila put kod Dukla prema Brezoviku, a nase ekipe su i jutros izvlacile nekoliko zaglavljenih vozila kod mosta u dijelu gdje se Zeta najvise izlila”, rekao je Gardasevic.

Niksicanin Ranko Jaukovic rekao nam je da je vise desetina kuca odsjeceno, i da se zbog visokog vodostaja ne moze do njih doci.

Inace, usljed pogorsane meteoroloske situacije u Niksicu ponovo je zatvoren saobracaj preko Mokre njive.

Nakon sto je juce otvoren put nakon blokade u ponedjeljak, jutros se ponovo ne moze preko Mokre Njive, a najkriticnije je u Gornjem Polju.

Dopisnik RTCG-a iz Niksica javlja da su vatrogasci u tom gradu jutros imali vise od 20 intervencija.

Problemi i u kolasinskim selima

U Kolasinu je najgora situacija kod stare ciglane u selu Bistrica, gdje su oba mosta poplavljena.

U okolini grada izlila se rijeka Plasnica, a 80 odsto nasipa na toj rijeci je uruseno.

Izlila se i rijeka Pcinja u mjestu Lugovi.

Imanja u tom dijelu Kolasina su poplavljena, a voda prijeti i objektima.

Kisa stvorila probleme i Novljanima

Zbog jake kise koja je u kratkom vremenu pala – oko 90 litara na metar kvadratni, za svega dva sata poplavljene su javne povrsine i saobracajnice kod Kruznog toka u Meljinama, na Skveru, u Igalu Savini na rivijeri. Izlio se i potok Nemila u Meljinama, pa se saobrcaja preko Savine.

Prema rijecima nacelnice Sluzbe komunalne policije i inspekcijskog nadzora Marije Boskovic jutros od sedam casova Call centru je pristiglo preko 30 prijava.

“Uglavnom je rijec o plavljenju ugostiteljskih i stambenih objekata. Ekipe su na terenu izlaze po prijavama gradana i evidentiraju cinjenicno stanje. Takode u stalnoj komunikaciji sa dezurnim ekipama Cistoce, Komunalno stambenog preduzeca kako bi se pravovremeno djelovalo u cilju izbjegavanja nezeljenih posljedica po gradane i imovinu”, kazala je Boskovic, prenosi Radio Herceg Novi.

Pogledajte kako je jakom vjetru i nevremenu prkosio kruzer koji je pokusavao da uplovi u Bokokotorski zaliv.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kako se upravlja u tri najveća crnogorska resorta: 190 miliona eura prihoda i 21 milion profita
    on 21/06/2026 at 10:34

    Tri kompanije koje upravljaju vodećim resortima u Crnoj Gori – Lušticom, Porto Montenegrom i Porto Novim – u 2025. su zabilježile rast prihoda i aktive, ali uz bitno različite trendove profitabilnosti, zaduženosti i zapošljavanja u odnosu na 2024. godinu.

  • Turković o povećanju penzija: 20 eura za deset godina i 268 eura za pet nije isto
    on 21/06/2026 at 10:15

    Komentarišući najnovije podatke Fonda PIO o rastu penzija, državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković je kazao da je u desetogodišnjem periodu od 2011. do 2021. godine prosječna penzija porasla za svega 20 eura, dok je u narednih pet godina povećana za 268 eura.

  • Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove
    on 21/06/2026 at 06:36

    Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike. 

  • VIDEO "Poglavlje 14 biće zatvoreno uskoro"
    on 20/06/2026 at 19:05

    Još jedan korak Crne Gore ka Evropskoj uniji biće zatvaranje poglavlja o saobraćaju u pregovorima o pristupanju.

  • CBCG: Platni promet 2,12 milijardi eura
    on 20/06/2026 at 14:38

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u maju iznosila je 2,12 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • BDP po stanovniku na 54 odsto prosjeka EU
    on 20/06/2026 at 10:37

    Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 54 odsto prosjeka EU, prema prvoj procjeni Eurostata.

  • Viši sud zamrznuo više od 6,8 miliona eura: Blokirano 58 računa u istragama SDT-a
    on 20/06/2026 at 10:11

    Rješenjima podgoričkog Višeg suda za oko pet i po mjeseci ove godine je stavljena zabrana privremenog raspolaganja na 58 računa u domaćim bankama, na kojima se nalazi preko 6,8 miliona eura, a u okviru istraga koje sprovodi Specijalno državno tužilaštvo (SDT), navodi Akcija za socijalnu pravdu.

  • Gubitak Luke Bar prošle godine 6,44 miliona
    on 20/06/2026 at 08:45

    Kompanija Luka Bar je prošlu godinu završila sa gubitkom od 6,44 miliona, što je 7,6 miliona lošiji od onog ostvarenog u 2024, kada je to barsko preduzeće u većinskom državnom vlasništvu poslovalo sa profitom od 1,17 miliona eura.  

  • Basani sa Vukovićem: Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera
    on 20/06/2026 at 07:39

    Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera u regionu, kazala je potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonela Basani na sastanku sa ministrom finansija Novicom Vukovićem, ističući da je naša država, kao najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, u posebnom fokusu ove međunarodne finansijske institucije.

  • Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi
    on 20/06/2026 at 07:07

    Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.