Rusenje Starog mosta odredilo joj sudbinu
PRICA MOSTARKE
Stari most u Mostaru odredio je sudbinu Mostarke Maje Popovac, koja je 9. novembra 1993. godine kao student arhitekture u Pragu cula sokantnu vijest da je granatama Hrvatskog vijeca obrane (HVO) simbol rodnog Mostara srusen u Neretvu.
“U trenutku kada je Stari most pao bila sam u Pragu i moj je tadasnji sef na poslu rekao da se nesto u Mostaru desava”, kaze Popovac, pocevsi pricu o trenutku koji joj je obiljezio citavu buducnost.
Opredjeljenje za rekonstrukciju
Kao student arhitekture u Pragu tada je razmisljala da ce studije arhitekture biti o nekim modernim i savremenim, sofisticiranim konstrukcijama, ali tu ideju u trenu je zamijenila druga.
“Rusenje Starog mosta i devastacija citavog Mostara kao takvog je mene, u tom trenutku, opredijelila da se bavim rekonstrukcijama i rehabilitacijama prostora, odnosno citavom tom fenomenu, na koji nacin kad nesto izgubite mozete na kvalitetan nacin, ne samo fizicki, implementirati ponovno u prostoru u kojemu se nalazio”, prica arhitektica, koja je nakon stecene diplome u Pragu uspjesno vodila obnovu Starog mosta.
Kao i vecini gradana Mostara u to vrijeme, kako naglasava, Stari most nije bio mjesto gdje bi kao vecina evropskih gradana koji posjeduju neke vazne spomenike isla povremeno. Stari most je njoj bio mjesto gdje je odrasla, provodila vrijeme od prvih koraka do ljubavnih sastanaka.
“Sve je to dovelo do toga da sam prije rata, kada sam bila pocetnik studija arhitekture, pocela da cijenim citavu tu geometriju naseg okruzenja i savrsenu uklopljenost Starog mosta, svih kamenih krovova, pravoslavne crkve i citave jedne linije koja je kasnije i mojim profesorima na arhitekturi u Pragu pokazivala nesto puno vise nego sto smo mi kao obicni gradani, ne unoseci se u arhitekturu, znali”, prica Popovac za Anadoliju.
Upravo je u Pragu, kako pojasnjava, njen pozitivan stav prema svemu sto Mostar ima osjetno osnazio.
Zahtjevan i odgovoran posao
“Rad na rekonstrukciji Starog mosta je nesto sto je mene oznacilo za citav zivot. To je u tim godinama, kada sam jos uvijek bila mladi arhitekta, vrlo svjesna vrijednosti rekonstrukcija za drustvo koje je na takav nacin razoreno psihicki, fizicki, mentalno, na sve moguce nacine, znacilo jako puno”, priznaje Popovac.
Vratiti duh mjesta, sto ustvari daje vrijednost lokaciji, za nju je bilo neopisivo vazno.
“Sama rekonstrukcija Starog mosta je za mene bila, sto se tice inzenjerskog djela, izuzetno tehnicki zahtjevna”, otkriva mostarska arhitektica.
Svakim sljedecim danom koji je provodila na rekonstrukciji je sve vise shvatala kakav je bio podvig prije toliko godina uraditi Stari most.
Jedno od najvecih ljudskih dostignuca
Istice kako joj je zadovoljstvo bilo voditi rekonstrukciju Starog mosta, ali i velika odgovornost.
“Stari most je kad pogledate tu tanku figuru, taj savrseni luk koji je bilo jako tesko napraviti jednostavno predstavlja jedno od najvecih ljudskih dostignuca u vremenu u kojem je napravljen. Pa i ovaj novi Stari most predstavlja vjerovatno jedan od najbolje ostvarenih UNESCO projekata, s obzirom na to da smo mi bili pilot-projekat, a da nikad nista sto je potpuno sruseno se nije diglo i dobilo status UNESCO. Ali procedure koje smo mi pratili i citav simbolizam za taj grad, za tu regiju i za citav svijet je znacio puno vise i na moju veliku srecu to je u potpunosti ostvareno”, zadovoljno ce Popovac.
Istice da se to vidi i u rijekama turista koji i prolaze gradom na Neretvi i odnosom gradana Mostara prema tom mostu.
Stari most u Mostaru srusen je tokom rata u Bosni i Hercegovini 9. novembra 1993. godine. Njegova obnova pocela je 2000. godine, a za javnost 23. jula 2004. rekonstruisani Stari most je otvoren, dok je sljedece godine uvrsten na UNESCO popis zasticenih spomenika kulture.
0 comments