OZON

Nadlezni u Vladinim resorima ulazu znacajne napore kako bi oblast upravljanja komunalnim otpadom uredili u skladu sa evropskim zakonodavstvom, saopstio je predstavnik Ministarstva odrzivog razvoja i turizma, Igor Jovanovic.

On je na Nacionalnoj konferenciji pod nazivom Mogucnosti za primjenu savremenih tehnologija za uspostavljanje pametnog sistema upravljanja otpadom u Crnoj Gori, koju su organizovali Ekoloski pokret Ozon i Pivara Trebjesa, ocijenio da postizu odredene rezultate, ali da je ta oblast poznata kao vrlo teska za sporovodenje.

“Direktive su poznate kao teske u svakom smislu – finasijskom, tehnoloskom, tehnickom, a posebnu specificnu tezinu toj oblasti daje obesmisljavanje svih napora na uredenju u zakonodavnom i implementacionom dijelu, ukoliko gradani odlazu i bacaju otpad na mjesta gdje ne treba”, rekao je Jovanovic.

Prema njegovim rijecima, na drugoj strani, misljenje gradana ne bilo dobro kada bi ih pitali kakavo je stanje i koliko je uredena ta oblast.

“U Ministarstvu ulazemo znacajne napore i u zakonodavnom dijelu uradili smo zadovoljavajuci posao, a u Podgorici i primorskom dijelu smo i znacajno izgradili infrastrukturu, ali, uprkos pomacima, ne i u sjevernom dijelu Crne Gore”, rekao je Jovanovic i dodao da je uraden reciklazni centar na Zabljaku i pocela izgradnja stanice u Mojkovcu.

On je ukazao da se niz tehnicke dokumentacije radi za sjever Crne Gore, kako bi mogli realizovati planirano.

“Ne mozemo biti zadovoljni stanjem u oblasti upravljanjem otpadom, ali imamo odredene rezultete i po pitanju procenta reciklaze, tako da smo optimisti za naredni period”, rekao je Jovanovic.

On je podsjetio da u Podgorici ima reciklazni centar od 2010. godine, a izgradena je i deponija, sto funkcionise kao Centar za upravljanje otpadom.

Prema njegovim rijecima, slicna situacija je i u Baru, gdje je izgradena deponija i radi se tehnicka dokumentacija za izgradnju reciklaznog centra.

“Dopunama odluke Drzavnog plana predvidjeli smo cetiri Centra za upravljanje otpadom u Crnoj Gori, koji ce pored Podgorice i Bara, biti u Bijelom Polju i Niksicu>>, rekao je Jovanovic.

Direktor NVO Ekoloski pokret Ozon, Aleksandar Perovic, ukazao je da pametan sistem za upravljanje otpadom predstavalja odgovoran i promisljen vid vizionarstva pogotovo na lokalnom nivou.

“To znaci da se uspostavalja sistem ekoloski prihvatljiv i odrziv, sto bi trebalo da donese zadovoljstvo i osjecaj pripadnosti lokalnoj zajednici, uz olaksice komunalnim radnicim i gradanima koji su korisnici komunalnih usluga”, rekao je Perovic.

On je naveo da je trend i da postoji velika potreba za reciklazom i u zemljama Evropske unije (EU), i razvijeni koje nijesu njihove clanice, kako bi se na taj nacin iskoristile sirovine koje imaju ponovnu vrijednost na trzistu.

Perovic je ukazao da bi trebalo uvesti neke izmjene i u obrazovnom sistemu, kako bi se pametno upravljeje otpadom prepoznalo sa strateskog ugla.

“Razvili smo Program za strucno usavrsavanje nastavnika koji se zove Obrazovanje u upravljanju otpadom, koji je akreditovao Savjet za nacionalno obrazovanje i u sest skola u sest gradova, tokom dvije godine imali smo mogucnost da edukujemo nastavnike i opremimo skole posudama za selektivno odlaganje otpada”, rekao je Perovic.

On je predocio da je time omoguceno da oni sami razviju sistem kako da u komunikaciji sa komunalnim preduzecima i lokalnim zajendicama naprave jedan odrziv sistem, da bi djeca od najranijeg uzrasta prepoznala koliko je vazno o otpadu razmisljati strateski kao o potencijalu, a ne kao o problemu kao sto je do sada bio slucaj.

Perovic je istakao da ce Ozon posveceno raditi kako bi Niksic dobio savremeni centar za upravljanje otpadom i podsjetio da je takav njihov predlog usvojem drzavnim planom upravljanja otpadom.

“Potrebna je snazna i odgovorna politika upravljanja otpadom, snazna sistemska podrska od krovnih donosilaca odluka sa drzavnog nivoa, kroz strategiju upravljanja otpadom, drzavni plan, zakon, efikasnu primjenu zakona, a svakako i kroz lokalne zajendice”, rekao je Perovic i dodao da ce morati jos mnogo da se radi na tom planu.

Menadzer korporativnih odnosa u Pivari Trebjesa, Jelena Damjanovic Vidakovic, ocijenila je da je zastita zivotne sredine jedna od kljucnih oblasti na kojoj su zasnovani ciljevi odrzivosti kompanije Molson Coors u okviru koje posluju.

“Aktivnosti vezane za pravilno upravljanje otpadom visoko su na listi nasih prioriteta, a tu posvecenost pokazujemo i konkretnim akcijama, i mjerljivim aktivnosti, jer trenutno recikliramo oko 50 odsto ukupnog otpada koji nastane kroz poslovne procese Pivare”, navela je Damjanovic Vidakovic.

U Trebjesi, kako je kazala, zele da proces reciklaze bude jos veci shodno dugorocnim ciljem korporacije kojoj pripadaju, da do 2025. godine sav otpad recikliraju.

“Usmjereni smo i na prevenciju stvaranja otpada i na kontinuiranu edukaciju gradana primarno kroz nase edukativne i drustveno odgovorne kampanje koje realizujemo”, navela je Damjanovic Vidakovic.

Predstavnici nadleznih institucija sa lokalnog i drzavnog nivoa razgovarali su na konferenciji o mogucnostima primjene najboljih dostupnih tehnologija i dobrih praksi, podsticanju inovativnih rjesenja, medusektorskoj saradnji, kao preduslovima za stvaranje odrzivog sistema upravljanja otpadom u Crnoj Gori i uspjesnosti procesa pregovora sa EU, kroz poglavlje 27, gdje je ta oblast, uz otpadne vode, prepoznata kao posebno vazna.

Nacionalna konferencija je jedna od aktivnosti projekta Otpad i Buducnost koji je pobijedio na konkursu Pivare, za projekte ekoloskih NVO.

0 comments

You must be logged in to post a comment.