CG vise paznje da posveti arbitrazi
SAVREMENI BIZNIS
Arbitraza ili vansudsko rjesavanje sporova, jedan je od bitnih zahtjeva savremenog biznisa, i tom pitanju u Crnoj Gori trebalo bi posvetiti vise paznje, poruceno je sa sa konferencije Privredne komore posvecene arbitrazi kao ekonomicnijem rjesavanju sporova. Porucili su da je arbitrazni sud, Crnu Goru poziconirao kao zemlju sa sigurnom pravnom zastitom.
Za renomirane domace i strane investitore, na prvom mjestu je predvidivo poslovno okuzenje, koje podrazumijeva vladavinu prava i efikasan pravosudni sistem. Zato, kako porucuju iz Privredne komore, u rjesavanju eventualnih sporova, prioritet bi trebalo da ima arbitraza.
“Privredna komora je ustanovila Arbitrazni sud, kao nezavisnu i samostalnu instituciju, na osnovu Zakona o arbitrazi. Ovaj propis, uskladen sa komedolom Komisije Ujedinjenih nacija za medunarodno pravo, Crnu Goru dodatno legitimise u medunarodnim okvirima kao zemlju sa sigurnom i efikasnom pravnom zastitom poslovanja i podstice privrednu saradnju sa inostranim partnerima”, kaze Vlastimir Golubovic, predsjednik Privredne komore Crne Gore.
Vansudsko rjesavanje sporova u svijetu zauzima centralno mjesto, jer se cak 80 odsto sporova rjesava arbitrazom, narocito u privredi. Koristi imaju i privrednici i drzava.
“Privrednici ovakvim nacinom dolaze brzo i povoljno do odluke koju mogu da izvrse u zemlji i inostranstvu, dok drzava rasterecuje sudstvo i povecava njegovu efikasnost jaca kredibilitete i prestiz nacionalne ekonomije s aspekta privlacenja investicija”, kaze Golubovic.
To potvrduje i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. Iako ocekuje da ce biti skracen postupak koji se vode pred Privrednim sudom, pogotovo kada su u pitanju strani investitori , Sudstvo , kaze, snazno podrzava arbitrazu. Istog misljenja su i u ministravu pravde.
“Jer samo tim putem se postize mirenja stanaka , ekonomicnost pred sudovima i brzi put do pravosnazne sudske odluke”, kaze Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore.
“Arbitraza sa savim karakteristikama, kao sto su efikasnost, jednostepenost, i tajnost postupka, te izvrsnost arbitrazne odluke zasigurno predstavlja pozeljan nacin za rjesavanje spornih odnosa, garantujuci brzo i strucno rjesavanje tih odnosa”, kaze Ibrahim Smailovic, iz Ministarva pravde.
Zakon o arbitrazi usvojen je jos 2015. godine, a predlagac je bilo Ministarstvo pravde. Tako, arbitrazni spor mora biti rijesen najkasnije sest mjeseci od njegovog pokretanja.
Dijana Draskovic, TVCG
0 comments