"U Poglavljima 23 i 24 stagnacija ili regresija"
CGO
Centar za gradansko obrazovanje (CGO) ocjenio je da juce predstavljeni Radni dokument EK o stanju u Poglavljima 23 i 24 potvrduje njihove navode da Crna Gora u tim oblastima stagnira, a u nekim dijelovima biljezi i regresiju.
“Ovaj dokument nastavlja da eksplicitnije i dublje ukazuje na probleme koji su rezultat izostanka sustinske politicke volje da se proces pregovora sa EU i demokratizacije Crne Gore izvede valjano, kao i na primat partijskog nad javnim interesom”, porucuju iz CGO-a.
Evropska komisija ukazuje i na pitanja koje je ranije i CGO, problematizovao, a koji se posebno odnose na stanje u pravosudu, medijima i borbi protiv korupcije.
“Vazno je i sto Evropska komisija daje osvrt na Sudski savjet koji je sebe u posljednjem periodu negativno pozicionirao, pocev od nacina sprovodenja intervjua sa kandidatima, preko sukoba interesa odredenih clanova Sudskog savjeta u odnosu na intervjuisane kandidate, a sto su CGO, HRA, Institut alternativa i MANS procesuirali i prema Agenciji za sprijecavanje korupcije (ASK)”, porucuju iz CGO-a.
Kazu da je Evropska komisija jasno izrazila i zabrinutost u odnosu na ponovni treci madat predsjednice Vrhovnog suda uprkos, kako dodaju, Ustavu koji postavlja ogranicenje na dva mandata.
“Ovim se sustinski potvrduje partijsko-partikularno odlucivanje Sudskog savjeta uz ignorisanje ustavnog i zakonskog okvira”, porucuju iz CGO-a.
Evropska komisija smatra spornim i dodjelu kredita i stanova po povlascenih uslovima predstavnicima pravosuda, porucuju iz CGO-a.
“CGO je i kroz svoje nalaze upozoravao na selektivnost i nevoljnost ASK-a da temeljno, cak i po konkretnim prijavama, provjeri imovinske kartone javnih funkcionera. U ovom segmentu, i EK konstatuje da rezultati tih provjera na slucajnoj uzorku, ukljucujuci nezakonita bogacenja, promjene imovine i porijeklo imovine, ostaju nedostatni”, stoji u saopstenju CGO-a.
Kazu da je sloboda medija oznacena kao jedna od najkriticnih oblasti sa fokusom na izostanak ucinka u procesurianju napada na novinare i na, kako tvrde, partijskom zauzimanju RTCG.
“To se odnosi i na Andrijanu Kadiju, bivsu generalnu direktorku RTCG, Vladana Micunovica, bivseg direktora TVCG i Sasu Mirkovica, bivseg urednika RTCG1 a koji su svi redom smijenjeni u brutalnom partijskom ciscenju RTCG, kada je i CGO bio zloupotrijebljen od narucilaca i izvodaca radova tih prljavih radnji”, zakljucuje se u saopstenju CGO-a.
0 comments