CEMI

Model koji Crna Gora primjenjuje u odnosu na sudsku zastitu prava na sudenje u razumnom roku pokazao je odredene slabosti i neohodno ga je unaprijediti jer ne daje potrebne rezultate. Istovremeno, gradani skupo placaju greske domacih sudova. Crna Gora je isplatila preko milion eura po presudama i poravnanjima Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ne racunajuci poslednju presudu u slucaju KIPS koja ce gradane Crne Gore kostati vise od 4.5 miliona eura, saopsteno je na okruglom stolu Centra za monitoring i istrazivanje (CeMI).

Izvrsna direktorka CeMI-ja Ana Nenezic kazala je, na okruglom stolu ,,Pravo na sudenje u razumnom roku – analiza nacionalnog zakonodavstva i prakse”, da je ta organizacija u okviru projekta pripremila izvjestaj koji se odnosi na zastitu prava na sudenje u razumnom roku, odnosno na, kako je pojasnila, procjenu da li se to pravo efektivno stiti u domacem pravnom sistemu.

,,Postovanje prava na sudenje u razumnom roku je od izuzetnog znacaja za efikasnost rada sudova, ali i povjerenja javnosti u pravosude, imajuci u vidu da donosenje sudske odluke u razumnom roku doprinosi opstoj pravnoj sigurnosti. Medutim, u pogledu zastite prava na sudenje u razumnom roku, mozemo konstatovati da sistem treba unaprijediti jer ne daje potrebne rezultate”, istakla je Nenezic u PR Centru.

Govoreci o broju nerijesenih predmeta pred crnogorskim sudovima, Nenezic je kazala da ih je na kraju prosle godine bilo 38.971, dok ih je 2008. godine bilo 48.402.

,,Prema izvjestaju Sudskog savjeta za 2018. godinu se ukazuje na to da i dalje postoje predmeti koji nijesu rijeseni, iako su zapoceti prije deset godina, i to 2.807 predmeta koji su zapoceti od 2009. do 2015. godine, kao i 541 predmet zapocet prije 2009. godine”, rekla je Nenezic.

Ona je kazala da je, u odnosu na broj nerijesenih predmeta, u prosloj godini bilo svega 346 podnijetih kontrolnih zahtjeva i ukupno 69 tuzbi za pravicno zadovoljenje.

,,Ukoliko posmatramo sire od 2008-2018. godine podnijeto je ukupno 2.086 kontrolnih zahtjeva, od cega je usvojeno svega 169. Dakle, broj usvojenih zahtjeva je nizak i krece se na prosjecnom nivou od oko deset odsto od ukupnog broja podnijetih zahtjeva godisnje”, navela je Nenezic.

U istom periodu je, kako je navela, podnijeto 435 tuzbi za pravicno zadovoljenje, od cega je usvojeno 196.

,,Posmatrajuci statistiku koja se odnosi na broj nerijesenih predmeta u sudovima, moze se primjetiti da je njhihov broj u izrazitoj nesrazmjeri sa brojem podnijetih zahtjeva i tuzbi za pravicno zadovoljenje i da je visestruko nizi u odnosu na ukupan broj zaostalih predmeta”, istakla je Nenezic.

Prema njenim rijecima, moze se zakljuciti da pravna sredstva za zastitu prava na sudenje u razumnom roku jos koristi mali broj stranaka, da je visok procenat negativno rijesenih zahtjeva, posebno kada govorimo o kontrolnim zahtjevima.

Nenezic je ukazala na porast broja nerijesenih predmeta u okviru Ustavnog suda, koji trenutno ima 2.492 nerijesena predmeta, dok ih je 2015. godine bilo 24.

,,Ovi podaci su upozoravajuci ako znamo da se preko 70 odsto prakse Ustavnog suda odnosilo na ustavne zalbe zbog potencijalnih prava na sudenje u razumnom roku, a sto jasno ukazuje na preopterecenost Ustavnog suda Ustavnim zalbama zbog povrede ovog prava i moze se pretpostaviti da ukoliko priliv predstavki zbog povrede prava na sudenje u razumnom roku nastavi da to moze imati znacajne posledice na rad Ustavnog suda”, navela je Nenezic.

Upozorila je pred Evropskim sudom vec imamo postupke protiv Crne Gore u kojima su istaknute povrede prava na sudenje u razumnom roku pred Ustavnim sudom, dok nemamo djelotvorni pravnih ljekova za duzinu postupka pred Ustavnim sudom. Ista situacija je i sa Upravnim sudom.

Gradani skupo placaju greske: Milion po presudama iz Evropskig suda

Nenezic je upozorila i na visok broj presuda Evropskog suda u odnosu na Crnu Goru, od koji se gotovo polovina odnosi na utvrdenu pvredu prava na sudenje u razumnom roku, i sa tim povezano pitanje djelotvornosti pravnih sredstava za ubrzanje postupka i pravicno zadovoljenje. U 2018. broj predstavki pred Evropskim sudom protiv Crne Gore je bilo 318, sto je uvecanje u odnosu na 2016. godinu kada ih je bilo 165″, kazala je Nenezic.

Na kraju prosle godine je, kako je dodala, u odnosu na Crnu Goru ukupno ostalo u radu 112 predmeta, navodeci da se Crna Gora nalazi na prvom mjestu od svih drzava Savjeta Evrope po indeksu podnijetih predstavki Evropskom sudu, po glavi stanovnika.

Nenezic je upozorila da gradani skupo placaju greske sudova, ukazujuci da su vecinu prihvacenih predstavki suda u Strazburu prethodno odbacile najvise sudske instance u Crnoj Gori.

,,U ovom dijelu nemamo utvrdenu odgovornost, a broj disciplinskih postupaka gotovo je nepostojeci. Crna Gora je isplatila preko jedan milion eura po presudama i poravnanjima Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ne racunajuci poslednju presudu u slucaju KIPS koja ce gradane Crne Gore kostati vise od 4.5 miliona eura. Ali to je tek pocetak placanja greski domacih sudova”, zakljucila je Nenezic.

Programska menadzerka za civilno drustvo Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Ana Margarida Mariguesa kazala je da se u Izvjestaju Evropske komisije za ovu godinu navodi da je crnogorski pravosudni sistem umjereno pripremljen i da je Crna Gora napravila neki napredak u daljem jacanju profesionalizacije sudstva.

,,U Izvjestaju za ovu godinu se navodi da u 2018. godini broj zaostalih predmeta u Crnoj Gori smanjen za 4,5 odsto, dok je broj slucajeva starijih od tri godine smanjen za cetiri odsto. U Izvjestaju se navodi da Crna Gora mora jacati efikasnost pravosudnog sistema, smanjujuci broj tekucih slucajeva i primjenjuci smjernice Evropske komisije za efikasnost pravosuda”, navela je Mariguesa.

Ona je istakla da je pridruzivanje Evropskoj uniji izbor i da zahtjeva prihvatanje principa, vrijednosti i ciljeva te zajednice, navodeci da zahtjeva i kontinuirani napredak na reformskoj agendi, posebno na polju vladavine prava.

Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, Valentina Pavlicic, kazala je da je saglasna da postoji veliki broj predmeta pred crnogorskim sudovima, ali da treba imati u vidu cinjenicu da su crnogorske sudije puno uradile da se skrati duzina sudenja u razumnom roku.

,,Nesporno je da postoje predmeti gdje postupak traje duze od pet godina 694 predmeta. Medutim, moramo da imamo u vidu i cinjenicu da imamo veliki broj predmeta pred sudovima. Pa ipak ne mozemo reci da gradani nemaju povjerenje u tom smislu ako vec podnose toliko tuzbe crnogorskim sudovima”, navela je Pavlicic.

Govoreci o broju rijesenih predmeta od Evropskog suda, Pavlicic je kazala da se Crna Gora ne nalazi nista u drugacijem polozaju u odnosu na druge zemlje, ,,jer je ovo pravo pravo u kojem se podnosioci u najvecem stepenu zale pred Evropskim sudom”.

,,Kada su u pitanju rijeseni predmeti od strane Evropskog suda, na danasnji dan imamo 25 predmeta. To nije 25 predstavki, to je 25 predmeta, jer u tim predmetima imamo objedinjene predstavke gdje je sud sam objedinio, jer se radilo o istom konvencijskom pravu”, kazala je Pavlicic.

Ona je rekla da povecan broj Ustavnih zalbi pozitivno ocjenjuje, navodeci da je svijest gradana porasla na takvom nivou da smatraju da treba da se zale posebnom sudu za ugrozavanje gradanskih prava.

,,Mi za sada, kada je u pitanju posebno Odjeljenje pred Vrhovnim sudom koje se bavi tuzbama za pravicno zadovoljenje, nemamo komuniciranih predmeta gdje je neko bio nezadovoljan pravicnim zadovoljenjem dobijenim od Vrhovnog suda”, navela je Pavlicic.

Predsjednica Osnovnog suda u Podgorici Zeljka Jovovic kazala je da su u prosloj godini imali 71 kontrolni zahtjev, navodeci da je od toga usvojeno 14, ,,imajuci u vidu na nivou svih sudova da je bilo 346″.

,,To znaci da je Osnovnom sudu 20,6 odsto, a kada to uporedimo sa ukupnim brojem predmeta, vidimo da Osnovni sud u Podgorici postupa azurno. U 2018. godini imali smo stopu azurnosti od 102,78 odsto”, navela je Jovovic, istucuci da su sudije Osnovnog suda u potpunosti posvecene svome radu.

Savjetnica u Vrhovnom sudu Crne Gore Ksenija Jovicevic istakla je da je na planu unutrasnje sudske politike pitanje starih predmeta visoko u agendi Vrhovnog suda, navodeci da se posebno prate predmeti pred osnovnim sudovima koji su stariji od tri godine, imajuci u vidu stav Evropskog suda shodno kojem se strozije cijene slucajevi koji su trajali vise od tri godine u jednoj instanci.

,,Prepoznajuci ovu vrstu predmeta, kao prioritetnu, predsjednici sudova donose godisnje planove o rjesavanju starih predmeta, i kontinuirano se staraju o njhovoj pravilnoj implementaciji”, navela je Jovicevic.

Ona je ukazala na cinjenicu da su svi sudovi imali ukupno u radu 87.676 predmeta, uz primjeceno smanjene tih predmeta, mozemo zakljuciti da su se sudije uspjesno uhvatile u kostac sa starim predmetima.

,,Moze se smatrati da su zaostaci u sudskim postupcima izrodili i institut zastite prava na sudenje u razumnom roku. Prosjecno trajanje postuoka u svim sudovima iznosi 79 dana. Do tri mjeseca najvise je rijeseno predmeta, to je 60 odsto, do sest mjeseci 12 odsto, do devet mjeseci sest odsto, do jedne godine pet odsto, dok je u 15 odsto rijesenih predmeta postupak trajao duze od jedne godine”, navela je Jovicevic.

Pred Evorpskim sudom u 2018. protiv CG cak 23 presude

Advokat i pravni zastupnik KIPS-a pred Evropskim sudom za ljudska prava Predrag Savic rekao je da je Crna Gora, gdje se odbacije 80 odsto predstavki, u najnepovoljnijem polozaju pred Evropskim sudom.

,,U 2018. godini se pominje da je protiv Crne Gore donijeto cak 23 presude. Kao protiv Rusije, otprilike. Te predstavke su ogromna opomena domacem pravosudu”, kazao je Savic.

Sud u Crnoj Gori ne odlucuje protiv drzave kada usvaja kontrolne zahtjeve, zalbe i kada dosuduje nadoknade.

,,Oni cine veliku uslugu drzavi. Oni sprecavaju veci broj predmeta pred Strazburom i pruzaju veliku finansijsku pomoc drzvi. Jer kad sud u Crnoj Gori, ili u Srbiji presudi nadoknadu od 300, ili 500 eura, ona je najmanje dva do tri puta manja od one nadoknade, koju ce zbog krsenja prava presuditi sud u Strazburu”, objasnio je Savic.

On smatra da je potrebno samostalno i nezavisno pravosude sa visokim stepenom integriteta.

,,Potrebno je da imate bolju advokaturu. Potrebno je da imate ne samo dobro opremljene sudove i uslove za rad, nego i dobru sudsku upravu”, smatra Savic.

Prema njegovim rijecima, plate zaposlenih u pravosudu treba da budu vece.

,,Plate sudija nisu dovoljne. Sudije sa boljim platama su motivisane da rade i na njih je teze uticati, jer imaju svoj integritet. Oni su nezavisni i znaju da ce svaki mjesec dobiti normalnu platu od koje ce oni i njihove familije zivjeti”, rekao je Savic.

U predmetu KIPS je, kako je naveo, postojalo diskriminatorsko i nezakonito ponasanje lokalne izvrsne vlasti.

,,Odmazda prema tom preduzecu i danas traje. Prosto je nevjerovatno kako to preduzece u takvim uslovima opstaje. Najavljujem niz drugih predmeta kada je u pitanju KIPS i nadamo se da cemo se izboriti da se status tog preduzeca pred pravosudem Crne Gore popravi”, kazao je Savic.

On smatra da Ustavi sud u Crnoj Gori moze da bude veoma znacajan korektivni faktor.

,,Kritike na racun Ustavnog suda, da ne bi trebalo da se mijesa u meritorno odlucivanje su, sa moga aspekta, neopravdane. Ustavni sud treba to da radi, jer ce smanjiti broj predmeta u Strazburu, jer ce ispraviti neke sistemske greske, spasice drzavu, pojacace pravnu sigurnost”, objasnio je Savic.

Sudovi u Crnoj Gori su, kako je ukazao, efikasniji i azurniji od sudova u Srbiji i u mnogim drugim drzavama nastalim na prostorima bivse Jugoslavije.

,,Ovdje vidim potrebu za kadrovskim jacanjem, za edukacijom. Mozda treba povecati broj sudija. To treba ozbiljno razmotriti. Problem u cijelom regionu je nezavisnost i samostalnost sudova. I ponavljam da je ekonomski momenat veoma bitan za samostalnost i nepristrasnot u radu sudova”, rekao je Savic.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kod obale Manile curi mazut iz potopljenog tankera
    on 27/07/2024 at 09:25

    Dio tereta od 1,4 miliona litara industrijskog mazuta koji je prevozio potopljeni tanker, počeo je da curi u zaliv Manile, saopštila je danas filipinska obalska straža.

  • Pritisci bilo koje vrste neće pokolebati Oliveru Injac
    on 27/07/2024 at 08:48

    Ambijent u kojem se odvijaju politički procesi u Crnoj Gori u velikoj mjeri može da obeshrabri žene da se bave pitanjima od društvenog značaja. Da postoje takve namjere pokazuje i negativna kampanja koja se u javnosti vodi protiv Olivere Injac, a traje još od vremena kada je u 42. Vladi bila na čelu Ministarstva odbrane, saopšteno je iz Asocijacije žena Pokreta Evropa sad.

  • Skrivena čuda svetog meksičkog podvodnog sveta
    on 27/07/2024 at 08:46

    Zavirili smo duboko ispod površine mora u ove zapanjujuće podvodne ekosisteme dok su nam još pristupačni.

  • Sa djecom i OSI u Danilovgradu nema ko da radi
    on 27/07/2024 at 08:40

    Centar za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i odraslih sa invaliditetom u Danilovgradu nema najbolje uslove za rad, smatra Milomir Pavlović, otac jedne od korisnica Centra. Odgovor,da li je to tačno i šta planiraju da preduzmu TVCG nije dobila jer iz sadašnje uprave nijesu htjeli pred našu kameru, ali ni nadležni iz opštine.

  • Njemačka: zakon o digitalnoj bezbjednost u privredi
    on 27/07/2024 at 08:35

    Vlada Nemačke je usvojila nacrt zakona o digitalnoj bezbednosti, o kojem će raspravljati Bundestag. Predviđeno je da firme bolje školuju svoje radnike u toj oblasti i da osiguraju veću zaštitu pristupa digitalnim sistemima putem multifaktorske bezbednosne opcije koja predviđa najmanje dva koraka provere pre pristupa računarima.

  • Koalicije i grupe birača uvesti u zonu prekršajne odgovornosti
    on 27/07/2024 at 08:23

    Dok se izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, politički subjekti i odgovorna lica u političkom subjektu ne uvrste kao subjekti prekršajne odgovornosti, Agencija za sprječavanje korupcije nema formalne preduslove za pokretanje prekršajnih postupaka protiv koalicija i grupa birača, kaže Maja Nikolić, programska menadžerka UZOR-a.

  • Blinken doputovao u Laos na razgovore sa partnerima iz jugoistočne Azije
    on 27/07/2024 at 08:00

    Šef američke diplomatije Entoni Blinken (Anthony) doputovao je jutros u Laos i počeo novu turneju po Aziji tokom koje namjerava da reafirmiše liderstvo SAD pred sve većim uticaj Kine.

  • Automobilska industrija: ZF ukida 14.000 radnih mjesta
    on 27/07/2024 at 08:00

    Promene u automobilskoj industriji pogađaju i gigantskog proizvođača auto-delova ZF Fridrihshafen. Kompanija planira da do kraja 2028. godine ukine između 11.000 i 14.000 radnih mesta u Nemačkoj. Koncern je saopštio da je to jedini način da se održi u budućnosti.

  • Ruka pijanog dizajnera
    on 27/07/2024 at 07:31

    Muzej primenjene umetnosti viđao sam toliko često, da ga skoro nisam ni primećivao. Bez obzira da li bi mi bio na oku dok bih sedeo u bašti kafane Proleće ili dok bih tražio predah na klupi iza spomenika Vojvodi Vuku, ili kada bi ga okrznuo moj periferni vid dok bih zamicao niz Carice Milice ka Zelenjaku, uvek bih pomislio da jednom moram da uđem u tu zgradu. Čak sam kroz prozor hotela Palas jednom prilikom odozgo gledao radnike kako joj popravljaju krov.

  • U mjestu Sokolovina saobraćaj obustavljen
    on 27/07/2024 at 07:23

    U Crnoj Gori jutros se saobraća po suvim putevima, a vidljivost je mjestimično smanjena po kotlinama na sjeveru, saopštili su iz Auto moto saveza (AMSCG).

  • Uspostaviti direktne avio linija između Crne Gore i Kine
    on 27/07/2024 at 11:42

    Delegacija Nove srpske demokratije predvođena potpredsjednicom stranke i novoizabranom ministarkom turizma Simonidom Kordić sastala se sa delegacijom NR Kine na čijem čelu je zamjenik ministra međunarodnog odjeljenja Centralnog komiteta KP NR Kine Čen Žou.

  • Milović izlazi na podgoričke izbore
    on 27/07/2024 at 11:20

    Doskorašnji ministar pravde Andrej Milović učestvovaće na vanrednim izborima u Podgorici, koji su raspisani za 29. septembar, saznaje Portal RTCG.

  • Izbori u Podgorici 29. septembra
    on 27/07/2024 at 10:32

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović za 29. septembar raspisao je izbore za odbornike u Skupštini Glavnog grada Podgorica.

  • Pritisci bilo koje vrste neće pokolebati Oliveru Injac
    on 27/07/2024 at 08:48

    Ambijent u kojem se odvijaju politički procesi u Crnoj Gori u velikoj mjeri može da obeshrabri žene da se bave pitanjima od društvenog značaja. Da postoje takve namjere pokazuje i negativna kampanja koja se u javnosti vodi protiv Olivere Injac, a traje još od vremena kada je u 42. Vladi bila na čelu Ministarstva odbrane, saopšteno je iz Asocijacije žena Pokreta Evropa sad.

  • Koalicije i grupe birača uvesti u zonu prekršajne odgovornosti
    on 27/07/2024 at 08:23

    Dok se izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, politički subjekti i odgovorna lica u političkom subjektu ne uvrste kao subjekti prekršajne odgovornosti, Agencija za sprječavanje korupcije nema formalne preduslove za pokretanje prekršajnih postupaka protiv koalicija i grupa birača, kaže Maja Nikolić, programska menadžerka UZOR-a.

  • Šušić: Odbornici bliski Milatoviću već odabrali partnere
    on 27/07/2024 at 06:16

    Nova srpska demokratija na predstojećim izborima u Glavnom gradu mogla bi nastupiti u okviru koalicije “Za budućnost Podgorice”, kazao je Radiju Crne Gore šef odborničkog kluba te partije Mitar Šušić.

  • "Prikupljeni dokazi da stanovi u “Master kvartu i “ničija kuća” imaju istog vlasnika"
    on 26/07/2024 at 19:23

    Specijalno državno tužilaštvo (SDT) i službenici Specijalnog policijskog odjeljenja tokom finansijske istrage prikupili su dokaze koji ukazuju na sumnju da je ova imovina stečena kriminalnom djelatnošću odbjeglog šefa kavačkog klana, Radoja Zvicera, te da ,,ničija kuća" i ova imovina imaju istog vlasnika, kazao je poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore Momčilo Leković.

  • Čarapić: Milatović i njegovi odbornici prihvatili opozionu agendu
    on 26/07/2024 at 17:55

    Kad je bila rekonstrukcija Vlade, jedan opozicioni poslanik je rekao da se sjutra ruši Podgorica i da je to uvertira za vanredne parlamentarne izbore. Rekonstrukcija Vlade je bila pokazna vježba stabilnosti i pokazala je da je vlast na državnom nivou stabilna. Očito da su predsjednik Milatović i njegovi odbornici prihvatili opozicionu agendu koja se odnosi na destabilizaciju i skratili mandat Skupštini Glavnog grada, izjavio je šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić.

  • "Nećemo povjerovati etno investicijama Ibrahimovića, neka se pravda do zore za ulazak u vlast"
    on 26/07/2024 at 17:14

    Nećemo povjerovati etno investicijama Ervina Ibrahimovića, pa neka se pravda do zore za svoj ulazak u vlast, saopšteno je iz Izvršnog odbora Partije crnogorskih Muslimana.

  • "SAD će nastaviti da podržavaju reformske procese neophodne za članstvo u EU"
    on 26/07/2024 at 16:40

    Crna Gora ostaje u potpunosti posvećena definisanim vanjskopolitičkim prioritetima, poručio je ministar vanjskih poslova i potpredsjednik Vlade Crne Gore Ervin Ibrahimović na sastanku sa ambasadorkom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džudi Rajzing Rajnke.

  • Portal olakšava pokretanje poslovanja i pristup tržištu usluga
    on 27/07/2024 at 10:24

    Portal Jedinstvena kontakt tačka (JKT), koji je osnovalo Ministarstvo ekonomskog razvoja, ima za cilj da olakša pokretanje poslovanja i pristup tržištu usluga u Crnoj Gori čime se, kako je saopšteno, doprinosi stvaranju transparentnijeg i konkurentnijeg poslovnog okruženja.

  • Javni dug 4,5 milijardi eura, 62 odsto BDP-a
    on 27/07/2024 at 10:01

    Ukupan javni dug Crne Gore na kraju juna iznosio je 4,54 milijarde eura, što je 62,37 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

  • USSCG: Ne ukidajte doprinose; UPCG: Fond PIO oduvijek bio neodrživ
    on 26/07/2024 at 18:35

    Povećanje minimalne prosječne zarade, smanjenje poreskog opterećenja na rad čini komponentu programa Evropa sad 2, a koristi će imati i zaposleni i poslodavci, poručili su predstavnici Vlade koji su na okruglom stolu, u okviru javne rasprave predstavili Fiskalnu strategiju do 2027.

  • Ulaganja u Željezaru preko 44 miliona eura u narednih šest godina
    on 26/07/2024 at 18:16

    Zaposleni u Željezari vrlo brzo će osjetiti benefite ugovora koji je danas potpisala Elektroprivreda Crne Gore sa švajcarskom kompanijom „8B Capital“, o zakupu proizvodnih pogona nikšićke Željezare, Kovačnice i Čeličane. Siguran sam da ćemo u roku koji je predviđen svjedočiti značajnim poslovnim rezultatima i da će to biti pokretačka snaga za napredak Elektroprivrede i ekonomije naše države, kazao je poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević.

  • Otpis kamate privrednicima koji plate dug
    on 26/07/2024 at 16:20

    Vlada Crne Gore danas je utvrdila Predlog zakona o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze.

  • Bivši vlasnici i njihovi nasljednici dolaze do svojih prava
    on 26/07/2024 at 14:14

    Vlada Crne Gore usvojila je Uredbu o utvrđivanju isplate obeštećenja bivšim vlasnicima oduzetih imovinskih prava u novčanim sredstvima za ovu godinu.

  • "Programom Evropa sad 2 postajemo država sa najmanjim troškovima na rad u Evropi"
    on 26/07/2024 at 13:18

    Program Evropa sad 2 je poreska reforma koja podrazumijeva dvije ključne komponente – smanjenje poreskog opterećenja na rad i povećanje minimalne i prosječne zarade u Crnoj Gori, poručila je savjetnica premijera za ekonomsku politiku Milena Milović.

  • Mujović: Biću zadovoljan kada zaposleni u Željezari osjete benefite
    on 26/07/2024 at 11:09

    Odbor direktora Elektroprivrede prihvatio je ponudu švajcarske kompanije 8B kapital za zakup Željezare na 50 godina, a u fabriku bi za pet godina uložili blizu 37 miliona eura. Ugovor je potpisan na sastanku koji je počeo u podne u Nikšiću.

  • Hala u Željezari poslužila kao pretovarna stanica za otpad
    on 26/07/2024 at 09:47

    U hali Željezare je PUP-om predviđena izgradnja Centra za upravljanje otpadom, a zbog sanacije deponije i velikog požara koji je, izvjesno, podmetnut, ista je poslužila kao pretovarna stanica, a otpad se već danas odvozi na deponiju Livade u Podgorici, saopšteno je iz Opštine Nikšić.

  • "Ne koristite položaj za dodatna primanja"
    on 26/07/2024 at 09:39

    Upozoravam sve iz energetskog sektora da ne koriste svoj položaj kako bi sebi obezbijedili mjesečna primanja od nekoliko prosječnih zarada u državi, na račun građana, navodi se u dopisu, koji je ministar energetike Saša Mujović uputio Odborima direktora povodom informacije da pojedini članovi Odbora direktora u privrednim društvima u većinskom vlasništvu države u energetskom sektoru, pored značajnih apanaža koje primaju po osnovu članstva u Odborima direktora, dodatno primaju i naknade u raznim tijelima i komisijama, koje, kako se navodi u dopisu, nijesu zanemarljive, naprotiv.