"Politika prosirenja EU nije stopirana, vec odgodena"
ZANAVICIUS
Politika prosirenja Evropske unije (EU), nedavnim odlukama Savjeta Evrope da ne odobri pregovore sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, nije stopirana vec samo odgodena, smatra zamjenik ministra spoljnih poslova Litvanije Albinas Zanavicius. Kako kaze, Crna Gora od svih drzava Zapadnog Balkana prednjaci u pregovorima sa EU i porucuje da ce se Litvanija zalagati da svaka drzava na putu integracija bude ocjenjivana na osnovu ostvarenih rezultata.
Nedavna Odluka Savjeta Evropske unije da ne odobri pocetak pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom ne znaci da je Brisel odustao od politike prosirenja, kaze zamjenik ministra Spoljnih poslova Litvanije Albinas Zanavicius. Ta najveca Blaticka drzava glasala je ZA, smatraju da Evropska nije kompletna bez Zapadnog Balkana.
“Ja mislim da politika prosirenja ovom odlukom nije stopirama,vec samo malo odlozena. U Evropskoj uniji postoji saglasnost da Zapadni balkan treba da bude dio Evropske unije. Litvanija je drzava koja se uvijek zalaze za prosirenje i zato mislimo da Evropska unija mora da drzi otvorena vrata”, rekao je Zanavicius.
Politika prosirenja bila je u fokusu Litvanskog predsjedavanja Evropskom unijom u drugoj polovini 2013.Taj period bio je znacajan i za nasu drzavu Crna Gora otvorila je tada 5 poglavlja,medu kojima i kljucna 23. i 24.
A, danas u litvanskoj diplomatiji Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji oznacavaju kao lidera u regionu. Zato smatraju da nasa drzava zasluzuje da bude dio Unije prije ostalih drzava Zapadnog Blakana.
“Crna Gora prednjaci u pregovorima sa Evropskom unijom od svih drzava Zapadnog Balkana Zato cemo se zalagati da sve drzave na putu integracija budu ocjenjivane na osnovu individualnih zaluga. Mozemo da pohvalimo rezultate vasih reformi posebno u oblasti vladavine prava.Mislimo da je Crna Gora na pravom putu”, dodao je Zanavicius.
Litvanija je postala clanica Evropske unije 2004. nakon pet godina pregovora.Njihovo iskustvo iz evropskih integracija pokazuje da je kvalitet reformi bitniji od brzine. Iako nasa drzava sa Briselom pregovara vec sed godina, kazu to nije dug period.
“To nije iznenadenje,vasi pregovori ne traju dugo. Bitno je da vasa Vlada i ostale institucije donesu zakone koji ce biti usaglaseni sa evropskim normama ali i da ih primjenjuju. Bitno je da benefite od clanstva osjeti svaki gradanin. Geopoliticka sistuacija ima znacajnu ulogu u tom procesu ali ja mislim da dobra priprema za clanstvo jedino moze donijeti prosperitet drzavi kada postane clanica”, zakljucio je Zanavicius.
Takav slucaj bio je i sa Litvanijom, koja je nakon clanstva napravila preokret i od slabe ekonomije izgradila jaku i stabilnu. Prosjecna plata u drzavi porasla je sa 357 na 932 eura,dok se nezaposlenost smanjila sa 11 na 6 procenata. I pored toga Litvanija se nakon clanstva suocila sa migracijom stanovnistva ali je ovo prva godina u kojoj je vise onih koji se vracaju nego sto odlaze iz Litvanije.
0 comments