Zastitice sistem od manje kvalitetnih diploma
IZMJENE ZAKONA
Cilj izmjena zakona o priznavanju inostranih diploma i izjednacavanju kvalifikacija, je da se olaksa proces priznavanja diploma sa renomiranih stranih obrazovnih ustanova, kao i nacin da se mladi ljudi motivisu da dobro biraju ustanove na kojima ce sticati znanja i vjestine, odnosno da povedu racuna o njihovom statusu, kao i kako ih poslodavci cijene. To je saopsteno na Okruglom stolu u Ministarstvu prosvjete, posvecenom izmjenama i dopunama pomenutog zakona.
Zainteresovani predstavnici obrazovnih ustanova, studenata, Zavoda za zaposljavanje, nevladinih organizacija, upoznati su sa izmjenama koje imaju za cilj jacanje sistema kontrole i priznavanja inostranih diploma.
Direktorica Direktorata za visoko obrazovanje Mubera Kurpejovic, rekla je da je prepoznata potreba da se crnogorski obrazovni sistem i trziste rada zastite od onih diploma koje su prepoznate kao manje kvalitetne i koje dolaze sa ustanova koje ne karekterise tradicija i dobar polozaj na medunarodnim rang listama, a da se istovremeno obezbijedi kvalitetan i konkurentan kadar.
“Nije nam cilj da otezamo situaciju bilo kome ko je obrazovanje ili studije zavrsio na renomiranim ustanovama, i cije znanje, vjestine i kompetencije nijesu upitne, niti zelimo da usporimo internacionalizaciju i mobilnost. Zapravo, njima ce proces biti i olaksan. Fokus ovih izmjena su dakle one situacije gdje postoje znacajne neusaglasenosti u obrazovnim ispravama i ishodima ucenja”, istakla je Kurpejovic.
Cilj je, kako kaze, takode da usmjere buduce studente da prilikom izbora ustanova na kojima zele da nastave obrazovanje povedu racuna o njihovom statusu, kao i kako ih poslodavci cijene.
Kljucne izmjene ticu se unapredenja postupka i kriterijuma priznavanja, koji se, izmedu ostalog, odnose na: ishode ucenja, strukturu obrazovnih programa, nivo vjestina i kompetencija, uslove upisa, obim i trajanje prakticne nastave, prava koja obrazovna isprava daje u zemlji izdavanja i dr.
Na okruglom stolu bilo je razgovora o institutu eksperta, koji je takode predlozen ovim zakonom, a koji bi, kada Ministarstvo to od njega zatrazi, davao misljenje o obrazovnoj ispravi, uz prijedlog za prihvatanje, odnosno odbijanje zahjeva za priznavanje.
“Ministarstvo prosvjete ce u narednom periodu nastaviti da postuje principe propisane Lisabonskom konvencijom i drugim pratecim aktima, uvazavajuci internacionalizaciju i mobilnost uz istovremenu zastitu crnogorskog sistema obrazovanja”, zakljucila je Kurpejovic.
Sira javnost je od 7. novembra 2019. godine pozvana da dostavi komentare, sugestije i predloge na pripremljeni Nacrt zakona, a rok za dostavljanje je 27. novembar.
0 comments