Obiljezen pad Vukovara paljenjem svijeca
BEOGRAD
Veceras je na Trgu Republike u Beogradu paljenjem svijeca obiljezeno 28 godina od pada Vukovara, nakon 87 dana opsade tog grada od strane Jugoslovenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih formacija.
Mirovnu akciju “Nikada necemo zaboraviti zlocine u Vukovaru” organizovale su Zene u crnom, a pored paljenja svijeca okupljeni aktivisti su nosili transparent na kome pise “Odgovornost”.
“Povodom 28 godina od pada Vukovara, podsjecamo da je 25. 8. 1991. godine napadom JNA iz vazduha, sa zemlje i sa Dunava, poceo ‘pakao Vukovara’. 19. septembra 1991. veliki broj Beogradana, bacajuci cvijece pred tenkove, ispratio je Prvu gardijsku oklopnu diviziju JNA u rusilacki pohod na Vukovar. Kao jedan od najsramnijih dogadaja u istoriji Beograda, on je prekriven zavjetom cutanja i poricanja”, navele su ranije Zene u crnom u saopstenju.
One su najavile i da ce 19. novembra prisustvovati komemoraciji u Vukovaru.
“Vukovar je postao simbol varvarskog unistavanja gradova u ratu… Ubijeno je vise od 1.000 civila, ranjeno je vise od 25.000 ljudi, dok je vise hiljada bolesnih i ranjenih zarobljenika i zarobljenica proslo kroz logore u Srbiji”, navele su Zene u crnom.
Dodale su da za zlocine urbicida, osnivanje logora, ubijanje i mucenje hrvatskih zarobljenika u Srbiji jos uvijek, kako su istakle, niko nije odgovarao.
“Umjesto nedavnog otkrivanja spomen-ploce Mladenu Braticu, general-majoru nekadasnje JNA i komandantu Novosadskog korpusa, koji je predvodio napad na Vukovar, drzava Srbija i njene institucije duzne su da utvrde odgovornost vrha bivse JNA za oruzani napad na Hrvatsku i pokrenu sudske postupke za zlocin urbicida u Vukovaru”, navodi se u saopstenju.
Dodaje se i da su srpske institucije duzne da utvrde punu istinu o nestalima otvaranjem arhiva Vojske Srbije i otkriju grobnice hrvatskih zrtava u Srbiji, pokrenu sudske postupke za osnivanje logora i za ubijanje i mucenje hrvatskih civila i vojnika u logorima u Stajicevu, Begejcima, Sremskoj Mitrovici, Aleksincu, Nisu i Beogradu.
Zene u crnom su navele i da Srbija treba da uvazi zahtjev te organizacije i Art klinike za postavljanje spomen ploca na mjestima logora u Stajicevu i Begejcima i podrze druge vidove simbolickih reparacija zrtvama i njihovim porodicama i pokrenu zakonsku zabranu glorifikacije i rehabilitacije osudenih za ratne zlocine pocinjene u Vukovaru i svim drugim mjestima.
Vise desetina hiljada gradana, zajedno sa drzavnim vrhom Hrvatske, ucestvovalo je danas u Vukovaru na obiljezavanju 28. godisnjice stradanja tog hrvatskog grada, a obiljezavanju su prisustvovali predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarovic i hrvatski premijer Andrej Plenkovic.
Prema zvanicnim hrvatskim podacima, tokom tromjesecne opsade stradalo je 2.700 hrvatskih branitelja i civila, a ranjeno njih vise od 2.500, a da je oko 5.000 ljudi odvedeno u logore u Srbiji, a iz grada je protjerano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba, dok se jos oko 300 osoba vodi se kao nestalo.
Dnevno je na ovaj grad padalo oko 7.000 granata, usljed cega je gotovo 90 odsto objekata u gradu unisteno.
Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, medu kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovcari u noci od 20. na 21. novembra 1991. godine. Iz masovne grobnice na Ovcari ekshumirano je 200 osoba, a jos se traga za posmrtnim ostacima njih 70-tak.
Za zlocine u Vukovaru Medunarodni tribunal u Hagu je optuzio nekadasnjeg gradonacelnika tog grada Slavka Dokmanovica, trojicu bivsih oficira JNA – Mileta Mrksica, Veselina Sljivancanina i Miroslava Radica, i bivseg predsjednika “vlade” te oblasti Gorana Hadzica. Dokmanovic je 1998, izvrsio je samoubistvo u pritvorskoj jedinici Tribunala.
Mile Mrksic je osuden na 20 godina zatvora, Veselin Sljivancanin pravosnazno na 10, a Miroslava Radica haski Tribunal je oslobodio krivice.
0 comments