"Nova metodologija predlog da se povrati povjerenje"
FRANCUSKA MINISTARKA
Francuska ministarka za Evropu Ameli de Monsalen je danas u Briselu izjavila da je ponudena nova metodologija za prosirivanje politicki predlog i da je, imajuci u vidu da u EU mnogi dijele ocjenu da ima slabosti u pregovorima sa Crnom Gorom i Srbijom, EU spremna da o tome razgovara s Podgoricom i Beogradom s ciljem da se povrati povjerenje medu clanicama i stanovnistvom EU.
Ministarka Monsalen je to novinarima rekla uoci rasprave sefova diplomatija EU o predlogu Pariza za novu metodologiju pregovora o clanstvu.
“Mislim”, navela je ona, “da u EU mnogi dele dijagnozu da je postupak koji je pokrenut sa Crnom Gorom i Srbijom utemeljen, ali da ima slabosti”.
“Tu se sve mora gledati jasno”, podvukla je francuska ministarka, “i ako Crna Gora i Srbija zele da se ukljuce u ovu novu dinamiku koja je pokrenuta, bicemo sasvim spremni da to razmotrimo”.
“Naravno”, dodala je, “postoji tehnicki dio pregovora, ali za nas je to (nova metodologija) politicki predlog da bi se nasao novi okvir za pregovore kako bi oni bili djelotvorniji, opipljiviji, reci cu i strozi i da se mogu vratiti unazad, tako da se povrati povjerenje i medu clanicama EU i medu stanovnistvom zemalja Unije”.
“Ne mijenjaju se pravila igre u toku pregovora”
Ameli de Monsalen je naglasila da se predlogom Francuske za novu metodologiju pregovora o clanstvu uopste ne mijenjaju pravila igre u toku pregovora.
“Svjedoci smo da su pregovori krajnje dugi, krajnje razocaravajuci za one koji ucestvuju u tom poduhvatu, to se odvija po nekom automatizmu i nema politickog nadzora”, navela je, na pitanje da li se u toku pregovora mijenjaju pravila kad se trazi nova metodologija.
Francuska ministarka je ukazala da je, naprotiv, “upravo narocito bitno da ljudi u zemljama koje vode pregovore tu ne vide svoj zalog”.
“Jer”, po njenim rijecima, “kad se vide brojke o iseljavanju, ‘odlivu mozgova’ iz Srbije i Crne Gore, a i Rumunije, Bugarske, Hrvatske ranije, jasno da je tu po srijedi bitan zalog i nije uopste dovoljno da se posalje upitnik i pokrene rasprava o zakonima”.
“Naravno da prosirivanje ima zakonski dio, ali mi ovdje govorimo o usaglasavanju (sa EU) na ekonomskom, socijalno-drustvenom, kulturnom polju da bi se obezbijedio istinski razvitak”.
“Ono sto mi predlazemo jeste da zemlje koje pregovaraju o clanstvu u mjeri i brzini kojom napreduju dobiju i pristup Savjetu ministara EU i mogu politicki ucestvovati u njegovom radu i dobiju ekonomsku potporu Evropske unije”, kazala je ministarka Monsalen.
“Ako neki kazu da je prosirivanje odgovor na uplive stranih sila, na strane sile koje ce doci na Balkan, kako onda da se to osujeti ako nemamo opipljivih oruda da se suprotstavimo?”.
“Sad ispada”, podvukla je, “da EU jedino kandidatima koji pregovaraju ispostavi upitnik, pita kako ce to sprovesti vasi funkcioneri i kako cete organizovati vase javno trziste, a u meduvremenu su drugi koji tamo investiraju”.
“Prema tome”, zakljucila je francuska ministarka, “ako se tamo ne izdejstvuje potpora za inovacije, regionalni, industrijski, poljoprivredni razvoj, razvitak univerziteta, EU moze pregovarati o zakonima, drzavnoj upravi, ali tamo nastaje zamor i ne vidi se opipljiva korist za one kojima je sve najvise i namijenjeno a to su ljudi”.
0 comments