EK zadovoljna sprovodenjem IPARD-a u CG
ODBOR ZASIJEDAO
Predstavnici Evropske komisije za oblast poljoprivrede (DG Agri) pohvalili su sprovodenje IPARD programa u Crnoj Gori, kroz koji poljoprivredni proizvodaci i preradivaci unapreduju svoju proizvodnju koristeci bespovratnu podrsku investicijama koju su obezbijedili Evropska unija i Vlada Crne Gore, naglasili su iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
“U cilju monitoringa i evaluacije tog programa podrskeprotekle sedmice u Podgorici je odrzan peti po redu sastanak IPARD Odbora za nadgledanje – tijela u kome su predstavnici institucija ukljucenih u sam proces sprovodenja IPARD II programa u Crnoj Gori zatim predstavnici poljoprivrednih proizvodaca, odnosnoudruzenja iz razlicitih sektora poljoprivredne proizvodnje, kao i predstavnici civilnog sektora”, porucili su iz Ministarstva.
Kako su naglasili, predstavnici EK istakli su znacajan napredak u ostvarivanju planiranih rezultata, pohvalili su ulozeni trudi rad, kako crnogorskih poljoprivrednika, tako i institucija ukljucenih u proces implementacije. T akode, ocijenjeno je da ce intenziviranjem aktivnosti u okviru tog programa u narednom peridu, biti stvorene pretpostavke da se obezbijede nova sredstva podrske EU crnogorskim poljoprivrednicima kroz naredni IPARD III program.
“Planirano je da izradu pomenutog IPARD III programa, Crna Gora zapocne u narednoj godini. Crna Gora vec dvije godine sprovodi IPARD program kroz dvije mjere podrske – za investicije u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i investicije u preradu. Za projekte unapredenja svoje proizvodnje proizvodaci dobijaju znacajnu bespovratnu podrsku, u iznosu od 50 do 70 odsto investicija”, objasnili su iz Ministarstva.
Kako su kazali, za Mjeru 1, odnosno Investicije u primarnu proizvodnju primljeno je ukupno 389 aplikacija, ugovorena je podrska za 245 aplikanata, od kojih je odreden broj vec zavrsio investiciju i isplacena im je podrska. Za Mjeru 3 – Investicije u preradu, pristiglo je ukupno 45 aplikacija, od kojih je 20 ugovoreno i takode, pocela isplata podrske za one koji su realizovali investiciju.
“Ocijenjeno je da su procedure od trenutka podnosenja zahtjeva za podrsku, preko kontrola, do isplate sredstava zahtjevne i da iziskuju odredeni vremenski period za realizaciju, kao i da ce se uloziti maksimalni napori da se taj proces u narednom periodu ubrza, kako bi nasi proizvodaci sto prije ostvarili planove unapredenja proizvodnje i ostvarili rast proizvodnje i konkuretnosti. Predstavnici poljoprivrednih proizvodaca na ovom sastanku u tom pravcu su potencirali dug vremenski period potreban za prikupljanje dokumentacije, predlazuci jacanje kapaciteta savjetodavnih sluzbi sa nivoa drzave i opstina”, saopsteno je iz Ministarstva.
0 comments