Istrazuju grupu povezanu sa pokusajem terorizma u CG
SPANSKI VISI SUD
Spanski Visi sud, Audiencia Nacional, otvorio je istragu o navodnim aktivnostima grupe povezane sa ruskom obavjestajnom jedinicom 29155 tokom katalonskog referenduma 2017. godine, potvrdilo je za spanski El Pais vise izvora. Ta jednica, dio ruske obavjestajne sluzbe GRU, povezana je, pise El Pais, sa neuspjelim pokusajem puca u Crnoj Gori, u jugoistocnoj Evropi, u oktobru 2016.
“Zapecacena” istraga, koju je otvorio sudija Manuel Garcia Kastelon dodijeljena je, kako pise ovaj list, Kancelariji za opste informacije Nacionalne policije koja je specijalizovana za borbu protiv terorizma.
Slucaj se, kako pise spanski list, fokusira na elitnu vojnu grupu zvanu Jedinica 29155.
“Visi sud istrazuje navodnu intervenciju jedinice 29155 koja se odnosi na separatisticko djelovanje u Kataloniji, potvrdili su EL PAIS-u pravni izvori i dva policijska izvora. Ti su izvori definisali istragu ,,povjerljivom”, a sudija je preliminarni postupak drzao pod pecatom. Garsija Kasteljon je sudija koji trenutno nadgleda veliku istragu separatistickih aktivnosti u Kataloniji, sto ukljucuje nekoliko razlicitih slucajeva”, navodi list.
Istraga takode ukljucuje istragu terorizma protiv ,,Demokratskog cunamija”, jednog od pokreta koji je bio najaktivniji u pozivanju na proteste u Kataloniji nakon sto je 14. oktobra Vrhovni sud objavio odluku o krivici 12 lidera separatista.
“Izvori su odbili da potvrde da li je istraga o aktivnost jedinice Jedinice 29155 ukljucena je u istu sudsku istragu. Oni su insistirali na tome da je istraga usredsredena na moguce napore grupe za destabilizaciju u Kataloniji”, navodi El Pais.
“Visi sud istrazuje navodnu intervenciju jedinice 29155 koja se odnosi na separatisticko djelovanje u Kataloniji, potvrdili su EL PAIS-u pravni izvori i dva policijska izvora. Ti su izvori definisali istragu ,,povjerljivom”, a sudija je preliminarni postupak drzao pod pecatom.
Garsija Kasteljon je sudija koji trenutno nadgleda veliku istragu separatistickih aktivnosti u Kataloniji, sto ukljucuje nekoliko razlicitih slucajeva – navodi list.
“Istraga takode ukljucuje istragu terorizma protiv ,,Demokratskog cunamija”, jednog od pokreta koji je bio najaktivniji u pozivanju na proteste u Kataloniji nakon sto je 14. oktobra Vrhovni sud objavio odluku o krivici 12 lidera separatista. Izvori su odbili da potvrde da li je istraga o aktivnost jedinice Jedinice 29155 ukljucena je u istu sudsku istragu. Oni su insistirali na tome da je istraga usredsredena na moguce napore grupe za destabilizaciju u Kataloniji”, pise u tekstu.
Pripadnici jedinice 29155, pise El Pais na primjer, umijesani su u trovanje bivseg ruskog spijuna Sergeja Skripala i njegove cerke Julije u Velikoj Britaniji u martu 2018. Mjesecima kasnije, britanska vlada je formalno optuzila dva oficira Ruske obavjestajne sluzbe GRU – identifikovane kao Aleksandar Petrov i Ruslan Boshirov (lazna imena) koji stoje iza napada koji je Skripala i njegovu cerku ozbiljno razboleo nakon sto su dosli u kontakt sa nervicnim agentom Novichok poznatim kao A-234, navode izvori iz Velike Britanije.
“Dva ruska drzavljana za koje se vjeruje da su bivsi spijuni, Eduard Sismakov i Vladimir Popov, Visi sud u Podgorici osudio je za pokusaj terorizma i osudio ih na duge zatvorske kazne zbog njihove uloge u zavjeri. Nekoliko zapadnih obavestajnih sluzbi takode je povezalo Jedinicu 29155 sa dva neuspesna pokusaja atentata na bugarskog trgovca oruzjem 2015. godine i sa kampanjom destabilizacije u Moldaviji u istocnoj Evropi. Kremlj uporno negira svu povezanost s tim dogadajima, a medijske kuce povezane s ruskom vladom ismijavaju vijesti objavljene o elitnoj grupi”, pise autor clanka.
Dodaje i da ovo nije prvi put da se sumnja da su Rusija i njeni spijuni uticali na katalonski pokret za nezavisnost.
U februaru je istrazni veb sajt Bellingcat objavio nekoliko zvanicnih dokumenata ruske tajne sluzbe, prema kojima je zvanicnik GRU dva puta putovao u Barselonu. Oba puta je putovao pod laznim imenom Sergej Fedotov.
“Na prvom putovanju, Fedotov je stigao u prijestonicu Katalonije 5. novembra 2016, a nakon sest dana boravka u Spaniji, vratio se u Moskvu preko Ciriha. Drugo putovanje dogodilo se skoro godinu dana kasnije, 29. septembra 2017, samo dva dana prije ilegalnog referenduma o nezavisnosti 1. oktobra. Ruski zvanicnik ostao je u Spaniji do 9. oktobra, kada se preko Zeneve vratio u Moskvu. Nema dokaza da je bio u vise posjeta Spaniji, mada je otputovao u Ujedinjeno Kraljevstvo tacno dva dana prije trovanja Skripalja”, pise el Pais.
List podsjeca da su proslog maja, njemacke tajne sluzbe saopstile su da su “zabrinute” zbog ruske podrske katalonskom pokretu za nezavisnost, nakon sto su od evropskih kolega dobili informacije. Hans-Georg Maassen, tadasnji sef njemacke obavjestajne sluzbe, BfV, rekao je na sigurnosnom samitu u Berlinu da je ,,vrlo vjerovatno” da je Moskva izvela dezinformacijsku kampanju prije ilegalnog referenduma 1. oktobra.
“Rusija pokusava da iskoristi tajne operacije da utice na javno mnjenje preko ekstremistickih i rasistickih organizacija”, rekao je on.
“U slucaju katalonskih separatista, prema onome sto se navodi, podrzavajuci njihov pozicije propagandnim aktivnostima”, zakljucuje list.
0 comments