Bezbjednost je preduslov za demokratiju i vladavinu prava
MLADI I NATO
Mladi treba da prepoznaju da je Crna Gora postala clanica NATO-a kako bi oni mogli da zive i razvijaju se u drzavi koja ce biti bezbjedna, sa mnogo vecim demokratskim kapacitetima i u kojoj ce se na najbolji nacin postovati ljudska prava, saopsteno na zavrsnoj konferenciji Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), koja je organizovana u okviru projekta “Zauzmimo stav za buduce perspektive: savez mladih i NATO-a”.
Direktorica CEDEM-a Milena Besic, istakla je da je bezbjednost jedan od osnovnih preduslova za ostvarivanje demokratije, vladavine prava i ljudskih prava u svakom drustvu.
“U okviru programa Bezbjednost i odbrana, CEDEM je tokom 20 godina realizovao veliki broj projekata na ovu temu. Dakle, bezbjednost, reforme sektora bezbjednosti i u periodu do samog uclanjenja, NATO integracije, pri cemu smo imali poseban fokus na ucesce mladih”, rekla je Besic.
Ona je ukazala da podaci posljednjeg CEDEM-ovog istrazivanja iz jula pokazuju da je trend podrske NATO-u od strane gradana, umjereno u padu.
“Smanjeno je interesovanje gradana za temu NATO-a, a drustvo je, po nasim istrazivanjima, i dalje duboko podijeljeno po ovom pitanju. Smatramo da je zbog toga jako vazno raditi dalje na edukaciji i podizanju svijesti, kako bi se ovaj trend u buducnosti izmijenio”, kazala je Besic.
Ona je rekla da je prosle godine uradeno i specijalizovano istrazivanje “Mladi u susret savremenim bezbjednosnim izazovima” i da je ono pokazalo da je informisanost na ovu temu, takode na veoma niskom nivou.
“To nam je dalo razlog i motiv da dizajniramo poseban projekat koji ce se baviti podizanjem svijesti i edukacijom mladih na temu NATO-a, sta clanstvo u ovom savezu za nas znaci, koje su prednosti od pristupanja itd”, navela je Besic.
Ministar odbrane Predrag Boskovic, istakao je da NATO nije samo vojska i bezbjednost, vec je NATO najmocniji vojno-politicki savez i sve drzave clanice imaju veoma razvijene domokratske standarde.
“Mladi ljudi treba da prepoznaju da je to sto je Crna Gora 2017. godine postala clanica NATO-a uradeno, prije svega, zbog njih. Mi smo tu odluku donosili da bi oni mogli da zive u mirnom okruzenju, da bi mogli da stvaraju familije, da rade i da se razvijaju u drzavi koja ce biti bezbjedna, koja nece ratovati, koja ce imati mnogo veci demokratski kapacitet, drzavi koja ce na najbolji nacin postovati ljudska prava”, kazao je Boskovic.
On je rekao da su koristi od clanstva u NATO-u brojne, a veoma je bitan bezbjednosni.
“Upravo clanstvo u kolektivnom sistemu bezbjednosti ce omoguciti da teritorija Crne Gore bude zasticena od bilo koga kome bi palo na pamet da pokrene bilo kakvu neprijateljsku akciju protiv Crne Gore”, pojasnio je Boskovic.
Ekonomski razvoj je, kako je kazao, nesto sto je itekako povezano sa bezbjednoscu.
“Da bi neko mogao da investira u neko drustvo, to drustvo mora da bude bezbjedno. Cinjenica je da imamo ogroman porast investicija iz zemalja clanica NATO-a, nakon punopravnog crnogorskog clanstva u NATO-u. Da ne govorim o turizmu kao jednoj od kljucnih grana za Crnu Goru, gdje smo imali veliki broj turista koji dolaze iz zemalja clanica NATO-a. Jer bezbjednost je uslov svih uslova”, kazao je Boskovic.
Clanstvo Crne Gore u NATO-u, kako je rekao, doprinijece da se Crna Gora ubrzano razvija i da raste.
,,Crnogorsko clanstvo u NATO-u je jedna od najispravnijih odluka koje su donesene, jer ce omoguciti Crnoj Gori da bude dio savremene Evrope i bice jedan zamajac citavom regionu Zapadnog Balkana da se ostavi nesporazuma, sukoba i neslaganja i da pokusa da nade zajednicki imenitelj koji ce nas sve odvesti u pravcu evropskih i evroatlantskih integracija”, kazao je Boskovic.
Predavacica na Humanistickim studijama Univerziteta Donja Gorica Nikoleta Dukanovic, istakla je da su danas bezbjednosni izazovi veoma slozeni, da ih ima jako puno i da su tesko pedvidivi.
“Upravo je zbog toga vazno sto vise isticati i objasnjavati ulogu NATO-a u pocesu suocavanja sa izazovima bezbjednosti. Edukacija mladih je posebno vazna i nakon ulaska Crne Gore u NATO, buduci da se cesto zanemaruje uloga edukacije o NATO-u nakon ulaska, smatrajuci da je taj proces zavrsen”, objasnila je Dukanovic.
Prema njenim rijecima, kada je rijec o NATO-u, u fokusu su tri kljucna segmenta.
“To su prije svega bezbjednost i stabilnost, koji dovode do razvoja. I zato kazem da je uloga NATO-a u procesu demokratske konsolidacije Crne Gore veoma vazna i ona se cesto zanemaruje. Vojna dimenzija takode ima veliki znacaj”, objasnila je Dukanovic.
Vazno je, kako je rekla, ukazivanje gradanima na zajednicke vrijednosti koje NATO dijeli, a to su prije svega mir, stabilnost, bezbjednost, solidarnost, vladavina prava, individualne slobode, blagostanje.
“Danas govorimo o NATO-u kao politickom, vojnom savezu, ali i savezu partnerstava, a ne sukoba”, istakla je Dukanovic.
Koordinator projekta i programski menadzer CEDEM-a Ognjen Markovic, kazao je da je prva i kljucna aktivnost projekta sprovodenje kampanje na drustvenim mrezama.
“Cijeli projektni tim se dubinski bavio nacinima priblizavanja teme NATO-a mladima, kroz brojne vizuale, postere, video snimke, animacije. Nakon toga je krenula jedna od najuspjesnijh aktivnosti, a to je divanjenje mladih sa ambasadorima drzava clanica NATO-a” naveo je Markovic.
On je kazao da su odrzana cetiri skupa kojima je prisustvovalo preko 130 mladih, predstavnici Ministarstva odbrane i ambasada SAD-a, Velike Britanije, Poljske i Bugarske.
,,Realizovali smo i trodnevnu skolu za mlade kadrove ‘Mladi u susret savremenim bezbjednosnim izazovima: sta nam predstoji?’, set interaktivnih radionica ‘Savez za 21. vijek’ u gimnazijama u Mojkovcu, Niksicu, Podgorici, Kolasinu i Bijelom Polju, kao i set intervjua ‘NATO – zajednicke vrijednosti i participacija’ sa onima koji nijesu u samoj oblasti bezbjednosti, ali koji su mogli da kazu sta clanstvo u NATO-u predstavlja za njih i sta im je donijelo, kao sto su pjesnici, modni dizajneri, slikari i slicno.
Studentkinja Humanistickih studija Milica Dukanovic, koja je pohadala skolu u Petrovcu, rekla je da je vazno shvatiti da se integracijski procesi ne odnose samo na politicare, na nosioce vlasti i donosioce odluka vec, prije svega, zahtijevaju aktivno i odgovorno ucesce svih drustvenih grupa, a narocito omladine.
“Ne postoji lojalan gradanin drzave Crne Gore koji ne podrzava njen evropski i evroatlantski put, jer je upravo to garant njene dugovjecne samobitnosti”, istakla je Dukanovic.
Pobjednik konkursa za eseje “Sta je za mene NATO”, student Pravnog fakulteta UCG-a Jovan Dabovic, smatra da NATO pociva na tri fundamentalna principa a to su otvorenost, jednakost i sigurnost, o kojima je detaljno pisao u svom radu.
Takode, Dabovic je naveo da za njega NATO predstavlja garant mira, bezbjednosti, ekonomskog prosperiteta i razvoja.
“Apelujem na mlade da ucestvuju na ovakvim i slicnim konkursima, jer je to od velikog znacaja za drustvo u cjelini”, zakljucio je Dabovic.
Projekat “Zauzmimo stav za buduce perspektive: savez mladih i NATO-a”, sprovodi CEDEM, u saradnji sa PR Centrom i ATAK-om, a finansira ga Odsjek za javnu diplomatiju NATO saveza.
0 comments