Digitalna revolucija znacajna razvojna sansa
SA SKUPA AMCHAM
Digitalnu revoluciju u kojoj svi zivimo, treba shvatiti kao znacajnu razvojnu sansu, sansu da rjesavamo brojne socio-ekonomske izazove, ali i povecamo efikasnost, produktivnost i transparentnost svih poslovnih procesa.
To je porucio predsjednik Americke privredne komore Nikola Tripkovic, na skupu pod nazivom “Digitalna transformacija crnogorskog drustva prioritet”.
“Upravo zbog toga Americka privredna komora je, zajedno sa Privrednom komorom, Savjetom stranih investitora i Asocijacijom menadzera, uputila zajednicku inicijativu predsjedniku Vlade, kojom smo predlozili kreiranje visoko pozicioniranog tijela u Vladi koje bi rukovodilo procesom digitalne transformacije Crne Gore, a koje bi cinili visoki predstavnici Vlade, privatni sektor, akademska i naucna zajednica”, kazao je predsjednik AmCham-a.
Ministarka javne uprave Suzana Pribilovic, tim povodom je kazala da pozdravlja inicijativu AmCham-a, jer je uspostavljanje sto kvalitetnijeg ambijenta za poslovanje i smanjenje biznis barijera, jedan od kljucnih prioriteta.
Ministar zdravlja Kenan Hrapovic, kazao je da je institucija, na cijem je celu, preduzela niz znacajnih aktivnosti u cilju uvodenja i realizacije procesa digitalne transformacije u zdravstveni sistem Crne Gore.
“Elektronski zdravstveni karton je jedan od krucijalnih projekata u zdravstvu. Zamisljen kao krovni, nezavisni sistem, u kojem ce se nalazi svi osnovni, relevantni podaci za zdravstveno stanje gradana. Svi zdravstveni informacioni sistemi ce imati pristup i mogucnost azuriranja i uvida, zavisno od nivoa ovlascenja i autorizacije”, objasnio je ministar Hrapovic.
On je najavio da postoji ideja da se u jednom trenutku ukljuce i privatne zdravstvene ustanove, te da se ocekuje da ce krajem 2020. godine sistem otpoceti.
Digitalizacija preduslov modernog i efikasnog zdravstvenog sistema
Naglasavajuci znacaj digitalizacije kao preduslov za stvaranje modernog i efikasnog zdravstvenog sistema, izvrsni direktor AmCham-a, Marko Mirocevic, najavio je konferenciju u organizaciji Komiteta za zdravlje AmCham-a, planiranu za april naredne godine, a koja ce upravo biti posvecena digitalizaciji u zdravstvu.
Ministarka ekonomije Dragica Sekulic, istakla je tokom diskusije da je Vlada Crne Gore i do sada pokazala svoju spremnost i stratesko opredjeljenje da radi na javno-privatnim partnerstvima, a posebno u procesu digitalizacije drustva, a svaki doprinos privatnog sektora je vise nego dobrodosao.
“To nase opredjeljenje potvrduje i Predlog novog Zakona o javno-privatnom partnerstvu koji zakonski utemeljuje saradnju javnog i privatnog sektora i na ovom polju”, izjavila je ministarka.
Ona je porucila da je najvazniji koraci u digitalnoj transformaciji moraju biti usmjereni na edukativne i savjetodavne aktivnosti, kao i na stvaranje strateskih partnerstava sa nosiocima tehnologije, te kompanijama koje bi u svom poslovanju primjenjivale ova rjesenja.
Ministarstvo odrzivog razvoja i turizma takode podrzava implementaciju svih rjesenja koja doprinose povezivanju modernih tehnologija i koncepta odrzivog razvoja.
“Akcioni plan za unapredenje poslovnog ambijenta koji je Vlada Crne Gore donijela ove godine sa ciljem unapredenja poslovnog ambijenta tretira pet oblasti: zapocinjanje biznisa, izdavanje gradevinskih dozvola, dobijanje prikljucka za elektricnu energiju, placanje poreza i registraciju nepokretnosti”, saopstio je ministar finansija Darko Radunovic.
Dominantne aktivnosti predvidene ovim akcionim planom ticu se uspostavljanja digitalnih procesa prije svega za elektronsku registarciju preduzeca i uspostavljanje e katastra.
“Takode, implementacija ovog akcionog plana podrazumijeva izmjenu niza postojecih zakona i to: Zakona o privrednim drustvima, Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, Zakona o energetici i Zakona o drzavnom premjeru i katastra”, saopstio je ministar finansija.
Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purisic, kazao je da su zaposleni i poslodavci suoceni sa izazovima koje donosi pojacana globalizacija i stalne tehnoloske promjene koje uticu na samu prirodu rada i uslovljavaju nestandardne oblike rada.
On je naveo da je u Crnoj Gori jedna trecina ugovora o radu na odredeno vrijeme i dodao da pozitivna regulativa koju preporucuju MOR i EU, a koju smo prihvatili, jeste da se nestandardni oblici rada dozvole i pravno urede ogranicenja, kako bi se omogucila dodatna fleksibilnost trzista rada, te zastitili interesi zaposlenih i poslodavaca, pa samim tim omogucio razvoj poslovanja i nova zaposljavanja.
“Novi Zakon o radu je predvidio duzi period ugovora na odredeno na 36 mjeseci, ogranicenje ustupanja zaposlenih preko Agencija na 24 mjeseca, uredio ugovore o radu van prostorije poslodavca (ugovor o radu na daljinu i rad od kuce) i ugovor o radu za obavljanje poslova u domacinstvu, kao nestandardne oblike rada”, izjavio je Purisic tokom panel diskusije.
Ambasadorka SAD-a u Crnoj Gori Dzudi Rajzing Rajnke, porucila je da Ambasada planira da organizuje putovanje u Silikonsku dolinu za preduzetnike, poslovne lidere i vladine sluzbenike, kako bi se upostavile jace komercijalne veze izmedu dvije zemlje.
“Ohrabrujem Vladu Crne Gore i AmCham Montenegro da intenziviraju angazman sa kalifornijskom Kancelarijom za inovacije, a moj tim je spreman da pomogne u tome”, porucila je ambasadorka Rajzing Rajnke.
0 comments