Ljekari obavezni da prijave zlostavljanje djece
MINISTARSTVO ZDRAVLJA
Profesionalna i moralna obaveza zdravstvenih radnika je da prijave svaki slucaj zlostavljanja djece nadleznim organima, kako bi se na vrijeme sprijecili tezi oblici ugrozavanja zdravlja i razvoja najmladih, poruceno je iz Ministarstva zdravlja.
Smjernice za postupanje pruzalaca zdravstvenih usluga u cilju zastite djece i adolescenata od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, predstavljene su danas.
Vrsilac duznosti generalnog direktora Direktorata za zdravstvenu zastitu u Ministarstvu, Mevlida Gusinjac je kazala da je jedan od osnovnih zadataka senzibilizacija javnosti i strucnjaka u drugim oblastima.
“Senzibilacija o potrebi zastite djece o zlostavljanju i zanemarivanju moze se realizovati na razlicite nacine, a jedan od njih su i smjernice za postupanje pruzalaca zdravstvenih usluga u cilju njihove zastite i adolescenata od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja”, rekla je Gusinjac.
Kako je navela, zdravstveni sistem ima znacajnu ulogu u prevenciji svih situacija koje kasnije mogu biti izvan nasilja nad djecom.
“Veliki znacaj imaju savjetovalista u zdravstvenom sistemu, a posebno ona koja se definisu kao specijalizovana savjetovalista za trudnice, brak, pedijatriju i adolescente”, rekla je Gusinjac.
Savjetodavni rad pedijatara, kako je objasnila, ima znacajnu preventivnu ulogu, a sistematski pregledi mogu biti prilika da se otkriju pocetni znaci zlostavljanja i zanemarivanja.
“Tako da se preduzimanjem odgovarajucih mjera koje se odnose na razgovor sa roditeljem, djecom i skolskim psihologom mogu sprijeciti tezi oblici ugrozavanja djetetovog zdravlja i razvoja”, istakla je Gusinjac.
Prema njenim rijecima, do podataka o zlostavljanju i zanemarivanju ljekari i medicinsko osoblje mogu doci neposredno, odnosno prilikom pregleda djeteta i na osnovu identifikovanja simptoma zlostavljanja.
“U svim slucajevima neophodno je svestrano i detaljno ispitati sve okolnosti u kojima dijete zivi, porodicne odnose, kao i eventualne uzroke poremecaja u njegovom ponasanju”, rekla je Gusinjac.
Kako je dodala, iako se duznost prijavljivanja slucaja u necelu odnosi na ustanovu koja se u okvirima svoje djelatnosti bavi zastitom djece, obaveza je ljekara i ostalih zdravstvenih radnika da svaki slucaj zlostavljanja prijave nadleznim organima.
Ona je podsjetila da je jedan od osnovnih prava djeteta pravo na zivot i razvoj, a svi oblici zloupotreba nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja, kojima se ugrozavaju njegovi fizicki i licni integritet predstavljaju povrede tog prava.
“Zastita prava podrazumijeva raznovrsne drustvene aktivnosti usmjerene na sprjecavanje i iskorjenjivanje tih pojava, kao i organizovanje i neposredno sprovodenje Zakona zastitnih intervencija u konkretnim slucajevima zlostavljanja djece”, istakla je Gusinjac.
Zdravlje djece i mladih, kako je navela, najvaznije je kapacitet drzave, a predstavljanje Smjernica nacionalne strategije trebalo bi da pomognu zdravstvenim radnicima u sprjecavanju nasilja nad djecom.
Sefica kancelarije Svjetske zdravstvene u Crnoj Gori Mina Brajovic rekla je da je razlog organizovanja ovih konferencija predstavljanja finalnog nacrta Smjernica za slucajeve zanemarivanja i zlostavljanja djece.
“Od naredne godine nastavljamo sa pruzanjem tehnicke podrske za jacanje timova i centara u Domu zdravlja, kako bi stvorili puni uslovi za implementaciju te nacionalne strategije”, kazala je Brajovic.
Kako je istakla, Ministarstvo zdravlja je preduzelo korake i ulozilo napor uz podrsku SZO-a i UNICEF-a i time je Crna Gora postala prva drzava u svijetu koja je prateci globalne smjernice izradila svoje.
Prema njenim rijecima, izrada nacionalnih Smjernica predstavlja izraz posvecenosti i potvrdu da prevencija i zastita djece predstavlja prioritet.
“SZO je podrzala istrazivanje o zlostavljanju i zanemarivanju djece, koje je sprovedeno 2012/13 godine. Rezultati istrazivanja su pokazali da je ta pojava izuzetno prevalentna i da je dvije trecina ispitanika potvrdilo da su bile zrtve zlostavljanja ili zanemarivanja”, kazala je Brajovic.
Ona je objasnila da je prevencija nasilja i zlostavljanja djece bitna jer traume koje oni dozive uticu na neuroloski razvoj, kognitivne funkcije i usvajanje stetnih stilova zivota, kao i da je primarna zdravstvena zastita cuvar zdravlja djece koji su najranjiviji segment drustva.
Ona je podsjetila i apelovala na kreatore politika na usvojene zakljucke povodom odrzavanja Generalne Skupstine Ujedinjenih nacija, kada su se saglasili da drzave treba da izdvoje jos jedan odsto drustvenog bruto proizvoda za primarnu zdravstvenu zastitu, jer je to investicija ulaganje u bolje zdravlje.
Koordinatorka projekta iz kancelarije UNICEF Nela Krnic kazala je da ni jedan sektor sam ne moze da rijesi taj problem, kao da je sistem zdravstva znacajan, jer su radnici prvi koji primijete znake zanemarivanja i zlostavljanja djece.
“Zbog toga radimo na tome, da u saradnji sa sistemom socijalne djecje zastite, pravosudnim, obrazovnim i zdravstvenim sistemom primijenimo holisticki pristup koji znaci svi sektori oko jednog stola”, rekla je Krnic.
Ekspertkinja SZO-a iz Zeneve Beri Kezelbah kazala je da je taj problem jako rasiren globalno i da su brojke zabrinjavajuce a posledice ozbiljne.
“Zbog svega toga je potrebno ohrabriti djecu da prijave nasilje, a kod manje djece uloziti napor da prepoznaju nasilje”, porucila je Kezelbah.
0 comments