Vakcinacija djevojcica kljucna mjera prevencije
HPV VIRUS
Humani papiloma virus je uzrocnik gotovo svih slucajeva raka grlica materice u Crnoj Gori i odgovoran je za znacajnu frakciju drugih karcinoma anogenitalne regije, glave i vrata. Istovremeno, kako upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje, podaci ukazuju da je stopa novootkrivenih slucajeva karcinoma grlica u Crnoj Gori znatno visa od stope u Jugoistocnoj Evropi i svijetu sto ukazuje na neophodnost sprovodenja hitnih preventivnih mjera kako primarne (vakcinacija) tako i sekundarne prevencije (skrining).
Iz Ministarstva zdravlja je ranije najavljeno da ce vakcina protiv Humanog papiloma virusa (HPV) u kalendar imunizacije biti uvedena do kraja godine i ponudena kao preporucena djevojcicama od devet do 11 godina.
Ova vakcina, kako su objasnili, sluzi za sprecavanje infekcije HPV virusom (vakcina protiv humanog papiloma virusa 9-valentna, za tipove 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58), koji je jedan od uzrocnika karcinoma cerviksa, vulve, vagine i genitalnih kondiloma (Condyloma acuminata) uzrokovanih odredenim tipovima HPV-a.
Iz Instituta upozoravaju da je karcinom grlica uterusa peti malignitet po ucestalosti kod crnogorskih zena (iza karcinoma dojke, nemelenomskih malignih neoplazmi koze, karcinoma debelog crijeva i karcinoma traheje bronha i pluca) i podsjecaju na podatke Nacionalog registra malignih neoplazmi koji pokazuju da je broj novootkrivenih karcinoma grlica materice tokom jedne godine u Crnoj Gori oko 110, a broj umrlih zena usljed ovog karcinoma 46.
Uporedujuci malignitete kod oba pola – karcinom cerviksa je na osmom mjestu sa ucestaloscu od 3,9 odsto medu svim malignitetima registrovanim u Crnoj Gori.
“Za razliku od prva cetri maligniteta sa liste, karcinom cerviksa (grlica materice) se smatra u najvecoj mjeri (gotovo 100 posto) preventabilnim kada bi se sprovodile sve dostupne preventivne strategije, a prije svega vakcinacija i skrining”, isticu iz Instituta.
Zasto nije obavezna
Odluku da vakcina bude preporucena, a ne obavezna, pojasnjavaju iz ove ustanove, uslovljava to sto je preporucena vakcinacija nacin prevencije zaraznih bolesti u situacijama kada postoje dostupne i druge preventivne strategije koje se mogu primjenjivati u prevenciji ili ranom otkrivanju obolijevanja, sto je u prvom redu skrining program.
Ostale strategije, kako dodaju, ukljucuju zdravstveno prosvjecivanje i edukaciju, smanjenje broja seksualnih partnera, upraznjavanje bezbjednih seksualnih odnosa prije odluke o trudnoci, cirkumcizija (obrezivanje) djecaka i sl.
“Za razliku od infekcije humanim papiloma virusima, bolesti protiv kojih se sprovode obavezne imunizacije su tzv. akutne zarazne bolesti cije posljedice i komplikacije nastupaju jako brzo i gotovo odmah – sa visokim stopama obolijevanja i umiranja i bez gotovo ikakvih drugih (alternativnih) preventivnih strategija koje su djelotvorne”, pojasnili su iz Instituta.
Navodeci da vakcinu mogu da prime i djecaci, i komentarisuci zasto to nece biti slucaj u Crnoj Gori, oni isticu da skoro sve do sada sprovedene studije ukazuju da infekcija humanim papiloma virusima lakse dolazi kod zena, tako da se HP virusi dokazuju cak i tri puta cesce kod zena nego kod muskaraca. Vakcinaciju djecaka, kako primjecuju, kao jednu od strategija sprecavanja karcinoma povezanih sa humanim papiloma virusima primjenjuju samo najbogatije i najrazvijenije zemlje svijeta koje to mogu da priuste. I kod njih je, kako dodaju, ovakva strategija uvedena tek nakon nekoliko godina uspjesnog sprovodenja programa vakcinacije kod djevojcica.
– Zene su genetski ili anatomski predisponiranije za nastanak oboljenja povezanih sa HPV infekcijom ukljucujuci i karcinome. Zatim, razlog zbog kog vakcina nije preporucena za djecake lezi u cinjenici da je isplativost ovakve strategije znatno manja nego kada se vakcinisu djevojcice. Dakle, mnogo bolji javno-zdravstveni i individualni ucinak se postize pravovremenom vakcinacijom djevojcica koje su i najpogodenije karcinomima povezanim sa humanim papiloma virusima. Dugorocno gledano i posmatrajuci ishod preveniranja jednog slucaja karcinoma povezanog sa HPV bilo koje lokalizacije – efekat vakcinacije npr. 100 djecaka i dalje je znatno nizi nego vakcinacije par djevojcica – istakli su iz Instituta za javno zdravlje.
Efikasnost vakcine
Cetrnaestogodisnje iskustvo upotrebe ove vakcine u najrazvijenijim zemljama svijeta, kao i podaci koji se zasnivaju na klinickim ispitivanjima, prema rijecima strucnjaka iz Instituta za javno zdravlje, ukazuju da ova vakcina pruza dugotrajnu zastitu od preko 90 odsto perzistentnih infekcija sa najopasnijim (najkancerogenijim) tipovima HPV virusa (tipovi 16 i 18) kod djevojcica koje su kompletno vakcinisane prije prvog stupanja u seksualne odnose. Kako pojasnjavaju, ako se vakcinacija sprovodi kasnije – kod seksualno aktivnih zena i djevojaka, ucinak vakcine u prevenciji najtezih formi oboljenja je slabiji, narocito kod zena kod kojih je vec dokazana infekcija humanim papiloma virusima.
“Vakcina protiv humanih papiloma virusa je jedini specificni vid prevencije HPV infekcije. Njenim uvodenjem samo ce se kompletirati strategija prevencije karcinoma grlica s obzirom da postoji funkcionalan nacionalni program skrininga kao i mreza razlicitih ginekoloskih servisa i usluga na primarnom i svim ostalim nivoima zdravstvene zastite. Bez vakcinacije, odnosno primarne prevencije svi ostali napori i njihovi rezultati u preveniranju karcinoma grlica su znatno oslabljeni”, upozorili su iz Instituta za javno zdravlje.
0 comments