U Crnoj Gori visoka potrosnja antibiotika
EDUKATIVNI SEMINAR
Crna Gora se, i pored velikih napora koji se ulazu, ubraja u drzave sa visokom potrosnjom antibiotika i njegove povezanosti sa antimikrobnom rezistencijom, saopsteno je na edukativnom seminaru povodom obiljezavanja Evropskog dana svjesnosti o antibioticima.
Drzavni sekretar u Ministarstva zdravlja Milovan Vujovic rekao je da nekontrolisana i neadekvatna upotreba antibiotika prijeti jos vecem sirenju otpornosti na njihovo dejstvo, sto moze imati dalekosezne posljedice.
On je kazao da je od 2013. do prosle godine smanjena upotreba antibiotika na vanbolnickom i bolnickom nivou.
“Medutim, prosle godine taj broj je porastao za 2,2 odsto u vanbolnickim ustanovama, dok je u bolnickim i dalje nastavljen trend blagog smanjenja”, kazao je Vujovic, napominjuci da je Vlada na predlog Ministarstva zdravlja usvojila Akcioni plan za period 2019/2020 za sprovodenje Nacionalne strategije za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike.
Kako je rekao, podaci ukazuju da je antimikrobna rezistencija jedan od globalnih i zdravstvenih problema koji predstavlja veliku prijetnju za covjecanstvo.
Uz podrsku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) dobili su digitalnu podrsku za protokol za lijecenje urinarnih infekcija koje je uradilo Ministarstvo zdravlja i da se ocekuje da ce se regulisati potrosnja antibiotika i time smanjiti zdravstveni troskovi.
On je naglasio da su antibiotici najveci uspjeh moderne medicine 20. vijeka, ali neaktivnoscu ljekara i veterinara mogli bi postati najveci neuspjeh medicine 21. vijeka.
Objasnio je da se antibiotik moze i smije koristiti samo uz ljekarski recept i dodao da ce, imajuci u vidu trenutnu potrosnju antibiotika, Ministarstvo zdravlja potencirati da se pojaca kontrola primjene zakonskih propisa kojima ce se kontrolisati njihovo izdavanje.
Sefica kancelarije SZO u Crnoj Gori Mina Brajovic, kazala je da je zabiljezen trend smanjivanja vanbolnicke potrosnje i da je to potvrda da strategije za pravilnu upotrebu antibiotika postoje i da su ucinkovite.
Prema njenim rijecima, da bi se preokrenuo trend potrebno je dosljedno raditi na vise frontova. Potrebno je podizati nivo svjesnosti i informisanosti o antimikrobnoj rezistenciji, jacati kapacitete za nadzor i monitoring i za pravilnu upotrebu antibiotika u bolnickim i vanbolnickim uslovima.
“U 2017. godini bolnicka prosjecna potrosnja antibiotika u Crnoj Gori je gotovo na nivou potrosnje u Evropskoj uniji, ali je preporuka SZO da se mora sistemski raditi na promjeni strukture ljekova u bolnickoj potrosnji kako bi se smanjio udio rezervnih antibiotika”, saopstila je Brajovic.
Kako je navela, Crna Gora je u 2017. godini bila na petom mjestu u Evropi po vanbolnickoj potrosnji antibotika.
Brajovic je istakala da ce bez efikasnih antimikrobnih ljekova obicne infekcije postati smrtonosne, a intervencije poput operacije i hemoterapije nemoguce.
Ona je rekla da je to kompleksan problem i da se mora ustanoviti kultura kod gradana da koriste ljekove samo kad im ljekar propise.
“Izuzetno je veliki broj recepata u kojim se propisuju antibiotici. Sto ih vise koristimo, sve ih vise gubimo i kad nam budu najpotrebniji necemo ih imati”, porucila je Brajovic.
Ona je istakla da Crna Gora ima odgovoran stav i da je posvecena rjesavanju problema antimikrobne rezistencije.
0 comments