POSTIGNUT DOGOVOR

Zemlje clanice NATO postigle su dogovor koji ce omoguciti da SAD smanje svoj doprinos budzetu Alijanse, sa izuzetkom Francuske koja je odbila da ucestvuje u novoj raspodjeli, reklo je danas vise zvanicnika tog saveza.

Dogovor je postignut nekoliko dana uoci samita NATO koji se odrzava 3. i 4. decembra u Londonu i gdje se ocekuje i predsjednik SAD Donald Tramp. Na prethodnom samitu 2018. Tramp je trazio smanjenje doprinosa svoje zemlje.

SAD trenutno placaju 22,1 odsto budzeta NATO, koji iznosi 2,5 milijardi dolara (2,37 miljardi evra) 2019. Njemacka daje 14,7 odsto prema formuli zasnovanoj na BDP-u svake zemlje. Francuska doprinosi 10,5 odsto budzeta.

Prema novoj metodologiji SAD ce smanjiti svoj doprinos na 16,35 odsto od ukupne sume, a Njemacka ce povecati svoj na isti nivo. Druge zemlje saveznice, izuzev Francuske, su prihvatile da placaju vise u budzet. Zbog odbijanja Francuske da prihvati ovo drugi saveznici su morali da revidiraju kljuc po kome se placa, rekli su zvanicnici.

Pariz odbija da ucestvuje u toj operaciji ocjenjujuci da se time rizikuje postavljanje presedana da se dozvoli SAD-u da smanji doprinos budzetima drugih medunarodnih organizacija, objasnio je jedan visokorangirani diplomata.

Taj sporazum nema veze sa raspravom o raspodjeli tereta vojnih troskova, ali se time uklanja jedna sporna tema pred samit iduce nedjelje, rekao je taj diplomata.

“Bilo je hitno da se postigne sporazum jer niko nije smio da kaze Donaldu Trampu da problem nije rijesen”, dodao je on.

Pitanje raspodele tereta vojnih izdataka ce biti sporna tema na samitu zato sto Amerikanci smatraju da drugi saveznici ne ulazu dovoljno, navode evropske delegacije.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg treba u petak da objavi nove cifre koje pokazuju koliko su saveznici potrosili od dolaska Trampa na vlast 2016. u pripremi za stastanak u Londonu.

Dvadesetdevet zemalja clanica NATO obavezale su se 2014. da ce podici svoje izdatke za odbranu na dva odsto svog BDP-a do 2024. U 2019. osam zemalja je na tom nivou vojne potrosnje – SAD, Grcka, Estonija, Litvanija, Letonija, Velika Britanija, Rumunija i Pojska. Francuska navodi da ce dostici cilj 2025.

Njemacka kaska ali se obavezuje da ce postici taj procenat pocetkom 2030-ih. Njen budzet za odbranu je povecan i treba da se podigne na 50,3 milijarde dolara 2020, odnosno 1,42 od njenog BD-a.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Zbog većih plata strah od rasta cijena
    on 03/10/2024 at 18:36

    Oktobar je mjesec koji će obilježiti pripreme za primjenu programa „Evropa sad 2”. Mnogo toga se čulo u međuvremenu i od pristalica i od potivnika te reforme, no prave odgovore tek će donijeti mjeseci pred nama. Oktobarska plata biće uvećana za sve zaposlene, ali građani, čini se, sa zebnjom dočekuju povišice, jer se plaše talasa poskupljenja.

  • Očuvana makroekonomska stabilnost
    on 03/10/2024 at 16:39

    Makroekonomska stabilnost, uprkos geopolitičkoj situaciji i krizi, u Crnoj Gori je očuvana, kazali su u emisiji “Link” iz Ministarstva finansija.

  • Radović: Jačanje finansijske inkluzije i regionalne saradnje za održivi razvoj
    on 03/10/2024 at 14:50

    Snažnija regionalna saradnja i bolje upravljanje su ključni za prevazilaženje izazova i postizanje dugoročnih i održivih rješenja, a inkluzija jedan od najvažnijih faktora snažnijeg ekonomskog razvoja, poručila je guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.

  • Dugovi Željezničke infrastrukture milionski: Država da poveća ulaganja
    on 03/10/2024 at 14:37

    Željeznička infrastruktura Crne Gore ne može iz poslovnih sredstava da finansira bilo kakvo investiciono ulaganje kao ni vraćanje međunarodnih kredita, tako da sredstva za ulaganje u infrastrukturu koja se opredjeljuju iz Budžeta na godišnjem nivou treba da budu značajno veća, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.

  • U crnogorskom podmorju preko hiljadu bušotina, iskoristiti kapacitete
    on 03/10/2024 at 13:09

    U jadranskom podmorju postoji preko 1000 bušotina, što jasno ukazuje na potrebu daljeg istraživanja crnogorskog dijela podmorja, pa se aktivnosti oko javnog poziva moraju dodatno intenzivirati,

  • Još 500.000 eura za zapošljavanje lica sa invaliditetom
    on 03/10/2024 at 11:11

    Upravni odbor Zavod za zapošljavanje Crne Gore odobrio je grant šemu, vrijednu 500.000 eura za finansiranje projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom, sa evidencije nezaposlenih.

  • Devetomjesečni bruto prihodi premašili 1.2 milijardu eura
    on 02/10/2024 at 12:13

    Poreska uprava (PU) ostvarila je devetomjesečnu naplatu od 1.2 milijardu eura bruto prihoda, što je za 208.3 miliona eura ili 20 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

  • Crna Gora 1. januara postaje članica SEPA
    on 02/10/2024 at 12:13

    Crna Gora će, prema očekivanjima, prva od zemalja Zapadnog Balkana pristupiti Jedinstvenoj zoni plaćanja u eurima (SEPA) 1. januara naredne godine, saopštio je generalni direktor Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR), Gert Jan Kopman.

  • Penzije u januaru veće za oko 50 eura
    on 02/10/2024 at 05:53

    Penzioneri u Crnoj Gori dobiće povećanje penzije od oko 50 eura, kazao je u emisiji "Mreža" vršilac dužnosti direktora Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Vladimir Drobnjak.

  • Bolji kreditni rejting dobar signal, uraditi zadatke iz evropske agende
    on 02/10/2024 at 05:46

    Poboljšanje kreditnog rejtinga koji je Crna Gora dobila od renomirane međunarodne agencije Mudis pozitivan je signal, i šansa koju treba iskoristiti, ocijenila je za Radio Crne Gore profesorica Ekonomskog fakulteta Danijela Jaćimović. Ističe da se ipak moraju odraditi domaći zadaci iz evropske agende.