Povjerljivo testiranje na HIV u nedjelju
DAN BORBE PROTIV AIDS-A
Povodom obiljezavanja Medunarodnog dana borbe protiv AIDS-a, Savjetovaliste za HIV u Institutu za javno zdravlje, organizuje akciju dobrovoljnog i povjerljivog savjetovanja i testiranja na HIV, koja ce se sprovesti u nedjelju 1. decembra u prostorijama Savjetovalista u periodu od 8 do 20 sati.
U saradnji sa nevladinim organizacijama koje ucestvuju u radu Nacionalne komisije za AIDS, organizovane su akcije testiranja u tesko dostupnim populacijama.
Kako se istice u saopstenju Instituta za javno zdravlje, edukativne radionice za ucenike i ucenice srednjih podgorickih skola sprovode se u saradnji sa studentima Medicinskog fakulteta, a za studente u Podgorici organizovana je akcija podjele kondoma i informaciono-edukativnog materijala.
“Procjenjuje se da je tokom 2018. godine u svijetu 1,7 miliona ljudi inficirano HIV-om, a da je 770.000 osoba umrlo od AIDS-a. Smatra se da u svijetu sa HIV-om zivi 37,9 miliona ljudi. U Crnoj Gori je, prema podacima iz Registra na kraju 2018. godine sa HIV-om zivjela 221 osoba (196 muskaraca i 25 zena), sto cini da je prevalencija ove infekcije u Crnoj Gori 0,03 odsto. Prvi slucaj HIV infekcije u nasoj zemlji je registrovan 1989. godine i od tada do kraja 2018. godine, registrovano ukupno 277 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 136 (49%) osoba u momentu otkrivanja infekcije bilo u stadijumu razvijene bolesti (AIDS-a), a njih 141 je registrovano u asimptomatskoj fazi bolesti. U istom periodu 56 osoba je umrlo od AIDS-a. Najveci broj HIV infekcija (78%) dijagnostikuje se u uzrastu 20-39 godina, a znacajno veci broj inficiranih su muskog pola”, isticu u Institutu za javno zdravlje.
Najcesci put prenosa infekcije (88 odsto slucajeva) je preko nezasticenog seksualnog odnosa, kontaktom sa inficiranom krvlju i sa inficirane majke na dijete tokom trudnoce, porodaja i dojenja.
Kako naglasavaju, ovaj virus se ne prenosi uobicajenim socijalnim kontaktom (ljubljenjem, grljenjem, rukovanjem); upotrebom javnih kupatila, bazena, tuseva, sauna; kasljanjem, kijanjem; lijecenjem u bolnicama, ambulantama i kod stomatologa, ukoliko se primjenjuju uobicajene higijenske mjere; davanjem krvi i drugih organa; dijeljem zajednickog pribora za jelo; ogrebotinama i ujedima domacih zivotinja (pas, macka, itd) i ujedima insekata; brigom o osobama zarazenim HIV-om i oboljelim od AIDS-a, ukoliko se primjenjuju uobicajeni higijenski standardi.
“Ako se HIV infekcija otkrije na vrijeme, u ranijem stadijumu, i ako se odmah zapocne sa lijecenjem, osoba inficirana HIV-om moze imati dug i kvalitetan zivot. Antiretrovirusni lijekovi dovode do smanjenja kolicine virusa ispod nivoa detekcije sto sprjecava prenosenje virusa na zdrave osobe. Vazni elementi za odrzavanje dobrog kvaliteta zivota osoba sa HIV-om je, osim dostupnosti savremene terapije, i podrska porodice i zajednice”, napominju u IJZCG.
0 comments