STRUKA PORUCILA

Sva dosadasnja iskustva u planiranju, projektovanju i gradenju u seizmickim aktivnim podrucjima, pokazuju da se preventivom protiv stetnog uticaja zemljotresa mora poceti vec u fazi izrade prostornih i urbanistickih planova. Stradanja ljudi, objekata i infrastrukture u proslosti su se desavala zbog lose sprovedenog planiranja, upozorava u razgovoru za Pobjedu prof. dr Srdan Jankovic sa Gradevinskog fakulteta u Podgorici

Jankovic, koji edukuje buduce inzenjere arhitekture i gradevine, kaze da su gradenje objekata na tlu neujednacenog geoloskog sastava, na klizistima, prirodnim ili onim koja su aktivna kada se gradi na njima, zatim na nevezanim nanosima, muljevitom tlu, mocvarnim i vodom zasicenim terenima, samo neki od potencijalno opasnih i seizmicki nesigurnih momenata.

“Lose planiranje prostora uzrokuje i nemogucnost pristupa ugrozenim lokacijama zbog slabe infrastrukture, dovodi do rusenja objekata sudaranjem zbog malog razmaka izmedu njih, ostecenja vodovodne i kalanalizacione mreze. Sve su to problemi koji se mogu izbjeci dobrim prostornim planiranjem, a mnogo je primjera da se to ne radi na pravi nacin. Naprotiv, imate kvartova i objekata do kojih ne mogu da dopru ni vatrogasna kola, a kamoli gradevinske masine za rasciscavanje terena. Takode, problem predstavlja i lociranje nekih funkcija koje bi morale biti operativne neposredno nakon zemljotresa kao sto su domovi zdravlja, bolnice, vatrogasne stanice i slicno, u starim objektima za koje se opravdano moze pretpostaviti da su veoma povredljive na seizmicka dejstva”, istice sagovornik Pobjede.

Kljucnu uloga u ovoj oblasti, prema ocjeni Jankovica, imaju upravo arhitekte.

“Kao sto se dobrim, seizmickim projektovanjem smanjuje povredljivost objekta, tako se i kvalitetnim seizmickim prostornim planiranjem smanjuje povredljivost drustva u cjelini. Uloga arhitekata u ovoj oblasti je od presudnog znacaja”, smatra on.

Kvalitet je jeftiniji

Jankovic istice da razorni zemljotres nepogresivo detektuje slabe tacke konstrukcije, propuste i greske u projektovanju i izvodenju objekata, ili ukazuje na to gdje zemljiste i tlo nijesu bili pogodni za gradnju… No, tada je vec kasno.

Kako kaze, ne smijemo dozvoljavati luksuz da ucimo na sopstvenim greskama, ili da uvecavamo seizmicki rizik logikom “dako nece”. Drugim rijecima: nema kockanja sa vjerovatnocom da ce se snazan zemljotres dogoditi. Jer se dogodio. I dogodice se ponovo!

Cetiri decenije od katastrofalnog zemljotresa na Primorju, kada je na podrucju Crne Gore poginula 101 osoba, a u susjednoj Albaniji 35, ponovo je razorna seizmicka sila prodrmala jadransku regiju. U Dracu i okolini visespratnice su se lomile kao da su od karata, a pod teretom betona i opeke ostale su cijele porodice…

“Dogodilo se ono od cega svi strahuju, ali sa cime se, po diktatu seizmickog hazarda i cinjenici da zivimo na trusnom podrucju moramo suocavati mnogo prije nego se dogode ovako teske opomene”, kaze on.

Jankovic primjecuje da je u praksi kljucna zabluda da obezbjedivanje seizmicke sigurnosti kod novih objekata je skuplje ili da iziskuje mnogo vise zeljeza, betona…

“Za kvalitetno projektovanje seizmicki sigurnih objekata potrebno je znanje i savjest. Cijena kvalitetnih rjesenja ce iznositi tek stoti dio vrijednosti citavog objekta. Tako da to uopste nije skupo, ali ako vec napravite losu zgradu onda njeno naknadno dovodenje u stanje seizmicke sigurnosti, to jest njeno ojacanje, kosta premnogo”, rekao je Jankovic.

On naglasava da je bitno da u nizu – od usvajanja normi, preko arhitektonskih rjesenja, zatim projekata pa sve do gradnje, budu ispostovani svi propisi i u tom procesu budu otklonjeni svi uoceni nedostaci.

Novi propisi

Kako dodaje, upravo je ublazavanje seizmickog rizika jedini put da se smanje buduce posljedice jakih zemljotresa.

“To se radi kroz poboljsanje propisa, pravilnika i standarda za projektovanje i gradenje novih objekata, zatim kontrolu gradnje objekata, prostorno-urbanisticko planiranje i upravljanje, ojacanje postojecih objekata, istrazivanje u oblasti zemljotresnog inzenjerstva i primjene rezultata u injzenjerskoj praksi, kao i unapredenje kvaliteta gradnje na seoskom podrucju.

On podsjeca na to da je Crna Gora u postupku pripreme za usvjanje i primjenu takozvanih eurokodova, standrada koji se primjenjuju u projektovanju i gradnji.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • CBCG i Švajcarska: Saradnja na jačanju institucionalnih kapaciteta
    on 26/03/2025 at 14:02

    Centralna banka Crne Gore otvorena je za saradnju sa švajcarskim institucijama kako bi ojačala svoje institucionalne kapacitete u procesu pristupanja Evropskom sistemu centralnih banaka.

  • Krivokapić: Crna Gora nije na prodaju
    on 26/03/2025 at 13:35

    Bivši premijer Zdravko Krivokapić poručio je da državnom imovinom moraju da upravljaju građani - direktna demokratija, a ne pojedinci i partije.

  • Abazović: Namjera Spajića da budemo narod bez zemlje
    on 26/03/2025 at 11:56

    Namjera premijera Milojka Spajića, koji planira da potpiše sporazum sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), je da svi koji žive u Crnoj Gori budu narod bez zemlje, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović.

  • Efekti sporazuma sa UAE biće jasniji nakon objavljivanja dokumenta
    on 26/03/2025 at 11:37

    Da bismo mogli da sagledamo efekte međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji je juče utvrdila Vlada, taj dokument najprije treba učiniti javnim, saglasni su analitičar Oleg Filipović i turizmolog Ivo Županović. Do tada, Filipović ističe da je umjesto međudržavnih sporazuma više pristalica konkurencije, dok Županović upozorava da bi megalomanski projekti koji bi eventualno narušili identitet destinacije, bili kontraproduktivni.

  • EBRD: Stabilan rast crnogorske ekonomije
    on 26/03/2025 at 11:31

    Crnogorska ekonomija nastavlja stabilan rast, prema Izvještaju o tranziciji, s godišnjim rastom od 3,4% u prvoj polovini 2024. godine, podstaknutim povećanom potrošnjom i investicijama.

  • Sjutra vanredna sjednica SO Ulcinj: Neće podržati projekat za Veliku plažu
    on 26/03/2025 at 08:41

    Nova vanredna sjednica Skupštine opštine Ulcinj u vezi sa milionskom investicijom arapske kompanije biznismena Mohameda Alabara  na prostoru Velike plaže zakazana je za sjutra.

  • MF: Cijena zaduživanja konkurentnija, pokazano povjerenje investitora
    on 25/03/2025 at 18:39

    Ministarstvo finansija emitovalo je danas 850 miliona eura vrijedne državne obveznice, po kamatnoj stopi od 4,87 odsto, saopšteno je iz tog Vladinog resora. Iz Ministarstva su kazali da se i danas pokazalo veliko povjerenje investitora u Crnu Goru.

  • Anđušić: Srećno novo zaduženje, vode nas u dužničko ropstvo
    on 25/03/2025 at 15:37

    Zaduženja koja se realizuju najvećim intezitetom i obimom u istoriji crnogorske ekonomije, radi finansiranja nekontrolisane javne potrošnje i populizma, vode nas u ozbiljno dužničko ropstvo, kazao je poslanik DPS-a Mihailo Anđušić komentarišući Vladino zaduženje od 850 miliona eura putem obveznica.

  • Vlada se zadužila 850 miliona eura putem obveznica
    on 25/03/2025 at 15:06

    Vlada Crne Gore i Ministarstvo finansija zadužili su Crnu Goru 850 miliona eura putem emisije obveznica, saznaje Portal RTCG nezvanično iz Vlade.

  • Morsko dobro prijavilo policiji neregularnosti na tenderu za zakup plaža
    on 25/03/2025 at 14:58

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore saopštilo je da su se obratili Upravi policije, ukazujući na sumnje u moguće neregularnosti prilikom sprovođenja tenderskih postupaka za zakup lokacija na primorju.