Medijacija, brze i jeftinije rjesavanje sporova
PRIJE SUDA
Alternativni nacini rjesavanja sporova omogucavaju gradanima da brze, jeftinije i efikasnije rijese svoj spor pred Centrom za posredovanje Crne Gore.
Izvrsna direktorica Centra za posredovanje Crne Gore Marina Lutovac je, povodom obiljezavanja Nedjelje medijacije, saopstila da ce prva nedjelja decembra biti posvecena alternativnim nacinima rjesavanja sporova tokom koje ce se organizovati niz dogadaja, u cilju informisanja gradana i strucne javnosti, kao i da ce to postati redovna manifestacija.
“Tokom nedjelje posvecene medijaciji, u Privrednom sudu i Osnovnom sudu u Podgorici, organizujemo susret sa studentima Pravnog fakulteta, kao i niz promotivnih aktivnosti u cilju informisanja javnosti o institutu posredovanja, radu centra za posredovanje, normativnom okviru, strateskim dokumentima i sl. Za nas je veoma znacajan i Okrugli sto o skolskoj medijaciji koji cemo organizovati u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, na kome ce biti prezentovana iskustva Norveske, Hrvatske i Srbije u primjeni skolske medijacije. Naime, Centar za posredovanje je pokrenuo projekat uvodenja skolske medijacije u cetiri osnovne skole u Crnoj Gori, shodno programu akreditovanom od strane Zavoda za skolstvo”, navela je Lutovac.
Ona je pojasnila da je posredovanje neformalni, ali struktuisani postupak u kojem dvije strane, koje su u sporu, uz pomoc trece neutralne strane-posrednika pokusavaju da rijese spor i to na nacin da obje strane budu zadovoljne rjesenjem.
“U posredovanju/medijaciji nema niti pobjednika, niti pobjedenih, sto je jedna od prednosti u odnosu na sudski postupak, jer u postupku posredovanja, stranke su te koje donose rjesenje. Postupak posredovanja traje mnogo krace i jeftiniji je. Posredovanje je na neki nacin dopuna sudskom postupku, gradanima se pruza mogucnost izbora izmedu rjesavanja spornog odnosa putem posredovanja ili u sudskom postupku”, navela je Lutovac.
Ona je objasnila da gradani, ukoliko ni u postupku medijacije ne uspiju da rijese spor, imaju mogucnost koriscenja sudske zastite.
Lutovac je kazala da se postupak medijacije moze pokrenuti na dva nacina.
“Prvi nacin je da sudija, kada procijeni da je predmet medijabilan ili kada je to propisano zakonom, uputi predmet Centru za posredovanje, nakon cega kontaktiramo obje strane radi provjere da li su saglasne da svoj spor pokusaju rijesiti u postupku posredovanja. Da bi se postupak posredovanja sproveo, nuzno je da obje strane pristanu na takav nacin rjesavanja spora”, rekla je Lutovac.
Drugi nacin pokretanja postupka medijacije podrazumijeva, kako je pojasnila, da se gradani direktno obrate Centru za posredovanje prije pokretanja sudskog postupka, podnoseci predlog za pokretanje postupka posredovanja.
“Na sajtu Centra za posredovanje nalazi se predlog za pokretanje postupka posredovanja. Smatramo da je taj nacin, ukoliko je moguce rijesiti spor u postupku posredovanja, za gradane mnogo korisniji i preporucljiviji, kako u pogledu troskova, tako i u pogledu trajanja potupka, tako da iz tog razloga i preporucujemo nasim gradanima da nam se obrate prije pokretanja sudskog postupka”, istakla je Lutovac.
Ona je saopstila da je tokom prethodne godine, Centru za posredovanje upuceno 765 predmeta za posredovanje.
“Tokom ove godine, zakljucno sa 2. decembrom, Centru za posredovanje je upuceno vise od dvije hiljade predmeta, a sve je veci i broj gradana koji se direktno obracaju Centru sa predlogom za pokretanje postupka posredovanja. To je i razlog koji nam daje za pravo da ocekujemo da ce primjena alternativnih nacina rjesavanja sporova, narocito posredovanja/medijacije, biti mnogo veca i da ce se gradani odlucivati da rijese svoj spor pred Centrom za posredovanje”, istakla je Lutovac.
Govoreci o trenutnoj zakonskoj regulativi, kao i o Zakonu o alternativnom rjesavanju sporova (ARS) cije se donosenje ocekuje do kraja godine, ona je kazala da ce u odredenim sporovima, gradani biti obavezni da pokusaju da spor rijese pred Centrom za posredovanje prije pokretanja sudskog postupka, a tek nakon toga pred sudom.
Lutovac je saopstila i da ce Zakon o ARS-u propisivati novi metod alternativnog rjesavanja sporova – rana neutralna ocjena spora, cime ce Crna Gora biti medu prvim drzavama u Evropi koja ce ga razvijati i primjenjivati s tim da se njegova primjena najvise ocekuje u rjesavanju privrednih sporova.
Ona je kazala da se u Registru posrednika koji se vodi kod Ministarstva pravde nalazi 70 posrednika, cija je uloga veoma zahtjevna i odgovorna jer se nerijetko, posebno u posredovanju u porodicnim sporovima, posrednici suocavaju sa veoma teskim emocijama i sudbinama ljudi, sto zahtijeva, kako je rekla, konstantnu specijalizovanu edukaciju i profesionalno usavrsavanje.
“Uspjesnost se ne mjeri samo time da li je postignut sporazum ili ne. Za nas jeste znacajno da je sporazum postignut, medutim za nas je veoma vazno, zbog daljih buducih odnosa, i to da smo uspjeli u tome da stranke uspostave komunikaciju i da sagledaju spor iz ugla one druge strane u sporu”, navela je Lutovac.
Ona je kazala da su Vlada Crne Gore i Ministarstvo pravde, svjesni znacaja primjene alternativnih nacina rjesavanja sporova u cilju unapredenja efikasnosti pravosuda i unapredenja pristupa pravdi, zapocela proces sveopste reforme u oblasti alternativnog rjesavanja sporova, donoseci strateska dokumenta – Srednjorocni program rada Vlade 2018.-2020. i program razvoja alternativnih nacina rjesavanja sporova 2019.-2021. Vlada je takode formirala Savjet za podsticanje i unapredenje primjene alternativnih nacina rjesavanja sporova, koji cine predstavnici relevantnih institucija, i na cijem celu se nalazi potpredsjednik Vlade i ministar pravde Zoran Pazin.
“Drzava je pokazala spremnost za dalje unapredenje primjene posredovanja u Crnoj Gori u cilju unapredenja pristupa pravdi gradanima Crne Gore, propisujuci besplatno posredovanje u porodicnim sporovima, sporovima u kojima je tuzena drzava i u krivicnim stvarima u kojima se kao pocinilac javlja maloljetnik. To je nacin na koji drzava podstice i daje svoj doprinos da se poveca broj predmeta koji se rjesavaju u postupku posredovanja”, navela je Lutovac.
Ona je istakla da Centar za posredovanje, u saradnji sa Savjetom Evrope, priprema Eticki kodeks medijatora koji ce biti uskladen sa Evropskim etickim kodeksom, kao i da imaju dobru saradnju i podrsku relevantnih medunarodnih partnera.
Predsjednica Osnovnog suda u Podgorici Zeljka Jovovic, istakla je da je postupak posredovanja od izuzetne vaznosti za stranke u postupku, ali i da je znacajan i za rad sudova.
Ona je navela da je Osnovni sud u Podgorici, kao i drugi sudovi, prepoznao znacaj posredovanja, sto nastoje pribliziti gradanima kroz dostavu flajera na informativnim punktovima u samom sudu.
Jovovic je navela da je tokom ove godine, u odnosu na prethodnu, poslato 30 odsto vise predmeta na postupak posredovanja.
“U prethodnoj godini Centru za posredovanje je poslato je 427 predmeta, a u 2019.godini, do sada, je poslato 697 predmeta, sto znaci 30 odsto vise nego prethodne godine. Upravo ta cinjenica pokazuje interesovanje sudija i njihovo zalaganje za uspjesno rjesavanje predmeta putem posredovanja”, istakla je Jovovic.
Ona je rekla da se na taj nacin doprinosi efikasnijem i azurnijem radu sudova, jer ce, kako je pojasnila, sudije imati manje postupaka za rjesavanje koji idu u redovnu proceduru.
0 comments