OSI traze jednakost bez sazaljenja
CGO PORUCUJE
Povodom 3. decembra – Medunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Centar za gradansko obrazovanje podsjeca na nepovoljan polozaj osoba sa invaliditetom (OSI) u Crnoj Gori, a prije svega u dijelu ostvarivanja osnovnih prava iz oblasti obrazovanja, zaposljavanja, zdravstvene zastite i kretanja.
CGO poziva nadlezne institucije da se udruze u iznalazenju modaliteta za dosljedno sprovodenje zakonskog okvira zastite OSI kako bi jacali inkluziju ove grupe u crnogorsko drustvo.
“Zabrinjavajuce je da i u 2019. dobijamo opomene iz EU, ali i sa drugih medunarodnih adresa, da se zakonodavni okvir zastite OSI ne sprovodi adekvatno a sto znacajan dio OSI stavlja u polozaj drugorazrednih gradana. I istrazivanja CGO-a potvrduju zabrinjavajucu incidencu, jer cak 82% gradana navodi da je polozaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori gori u odnosu na polozaj prosjecnih gradana” navodi Zeljka Cetkovic, koordinatorka programa Aktivno gradanstvo u CGO-u.
OSI su vazan resurs, ali resurs koji se zapostavlja uslijed predrasuda prema ovoj grupaciji i uskracivanja sansi uz skrivanje iza finansijskih izdavajanja za novcane naknade po osnovu invaliditeta.
“Dobro je da i same OSI u Crnoj Gori sve vise odbijaju da budu ostavljene po strani i zadovoljene novcanim naknadama koje se ne mogu ni mjeriti sa primanjima i mogucnostima koje plata zaposljenog lica moze obezbijediti. Zaposljavanje je kljucna tacka za osamostaljivanje, jer OSI koje nemaju adekvatno zaposlenje ostaju zavisne od roditelja i staratelja ili samovoljom istih bivaju deinstitucionalizovane, odnosno proglasene za poslovno i pravno nesposobne i predate u sistem kolektivne institucionalne brige”, porucuje Cetkovic.
Ona kaze da OSI traze jednak tretman bez sazaljenja, jednak status i dostojanstven zivot koji omogucava samostalan zivot.
“Da bi se omogucilo OSI da zive zivotom ravnopravnih crnogorskih gradana i gradanki neophodno je posveceno sprovoditi zakone, uloziti dodatne napore i sredstva za promociju samostalnog zivota i zaposljavanja OSI, ali i uklanjati barijere koje stoje na putu pune inkluzije OSI u nase drustvo”, istice Cetkovic.
Sve drustvene strukture u Crnoj Gori, nadlezne institucije, organizacije za zastitu ljudskih prava osoba sa invaliditetom, obrazovne institucije, poslodavci ali i same OSI, kako porucuje Cetkovic, moraju zajednicki raditi na stvaranju zivota bez barijera u Crnoj Gori.
“Zivota sa OSI koje nece biti iskljucene i ostavljene po strani zbog svojih zdravstvenih nesavrsenosti i kako Ujedinjene nacije porucuju ovogodisnjim porukama Medunarodnog dana osoba sa invaliditetom: ,,Necemo nikada ukloniti zdravstvene nesavrsenosti, ali prevazilazenjem barijera, uklanjamo invaliditet”, zakljucila je Cetkovic.
Ujedinjene nacije (UN) posvecene stvaranju inkluzivnog, pristupacnog i odrzivog drustva jos od 1948. i donosenjem Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, 1992. su proglasile 3. decembar Medunarodnim danom osoba sa invaliditetom u cilju promocije blagostanja i dobrobiti osoba koja zive sa invaliditetom.
0 comments