"Krace je prijemcivije"
LOGO ZA NOVI NAZIV
Najava da RTCG mijenja naziv rezultirala je brojnim, i pozitivnim i negativnim reakcijama, ali su se sve, uglavnom, temeljile na politickim i nacionalnim kriterijumima. Strucnjaci iz oblasti marketinga i grafickog dizajna isticu da glavni izazov nije u broju slova skracenice koju treba brendirati, vec u procesu rebrendiranja i vizuelne prezentacije.
To je za Antenu M saopstio osnivac, Milos Milosevic, direktor i glavni dizajner podgorickog studija za interaktivni dizajn – Fleka koji smatra da su troslovne skracenice krace i, ipak, prijemcivije.
“Najveci izazov je, sa grafickog aspekta, upodobljavanje vizuelnog identiteta i fonetsko prilagodavanje lakom izgovaranju”, kaze Milosevic koji dodaje da je, “sto se tice izgovora skracenice “CRT” ili “RTCG”, sa grafickog aspekta, manje vazno pitanje.
“Naravno, kada su u pitanju skracenice, troslovni logotipi su cesci jer je krace – lakse i prijemcivije”, naglasava Milosevic.
Najava da RTCG mijenja naziv je rezultirala brojnim, i pozitivnim i negativnim reakcijama, ali su sve temeljile na politickim i nacionalnim kriterijumima.
Strucnjake iz oblasti marketinga i grafickog dizajna, javno, niko nista nije pitao.
Milos Milosevic iz kreativnog studija Fleka ukazuje na odredene izazove koji proisticu iz dosadasnjeg tretmana logotipa nacionalnog javnog servisa, medju koje spada upotreba boja drzavne zastave – crvene i zute koja interpretira zlatnu sa orla i obruba zastave.
U prilog Milosevicevom stavu govori i cinjenica da je BBC-ev logo crno-bijeli iako britanska zastava sadrzi plavu, bijelu i crvenu. Ni RAI ne koristi zelenu i crvenu koje su, zajedno sa bijelom, na italijanskoj zastavi, kao ni svedska drzavna SVT ciji je logo crno bijeli sa malim zelenim trouglom, uprkos cinjenici da su svedske boje plava i zuta.
“Apsolutno nijesam za koriscenje nacionalnih boja zato sto TV ekran, sam po sebi, obiluje bojama koje se konstantno smjenjuju i samim tim, naci kolorit koji funkcionise u svakoj situaciji je, jednostavno, nemoguce”, kategorican je Milosevic koji objasnjava da je upravo “to razlog zasto svi prelaze na linijsku formu, kao sto je slucaj sa BBC-em, ili je logo podrzan trakama koje ne opterecuju.
“Inace, nase nacionalne boje i njihova kombinacija nijesu pretjerano zahvalne za rad sto se vidi po dresovima reprezentacije gdje se narocito insistira na dominaciji te dvije boje. Moze se vidjeti na primjerima drugih zemalja sa slicnim kolor-kombinacijama, da su dizajn relaksirale dominacijom bijele sa nacionalnim bojama samo u tragovima”, rekao je Milosevic.
Podsjetimo. Generalni direktor Javnog servisa Bozidar Sundic nedavno je na svecanoj akademiji povodom 75 godina radija i 55 godina televizija inicirao promjenu naziva Radio Televizija Crne Gore u Crnogorska Radio Televizija.
“Ovakva promjena naziva ce biti cjelishodna i trebalo bi je uvrstiti u novi zakon o nacionalnom javnom emiteru”, rekao je Sundic.
0 comments