Edukacija i vece plate za bolju njegu bolesnika
SKUP MEDICINSKIH SESTARA
Osnivanje komore medicinskih sestara, babica i tehnicara, Ministarstvo zdravlja uvrstilo je u Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zastiti, koji se sada nalazi na javnoj raspravi, a to tijelo ce doprinijeti poboljsanju uslova za obavljanje profesije, unapredenju zdravstvene etike, a samim tim i unapredenju kvaliteta zdravstvene zastite, najavio je ministar zdravlja Kenan Hrapovic, otvarajuci trecu Regionalnu konferenciju medicinskih sestara i babica, koja se danas i sjutra odrzava u Podgorici.
On je istakao da je utvrdena i Lista regulisanih profesija, sto ce omoguciti da crnogorske medicinske sestre i babice imaju iste mogucnosti kao i njihove kolege iz zemalja EU.
“Pored povecanja zarada, koje je obezbijedila Vlada CG i koje ce dati rezultate i zadovoljstvo i zaposlenih i poslodavca, nastojacemo da boljom organizacijom rada, planiranjem, racionalnom potrosnjom sredstava, stvorimo mogucnost finansijskih preraspodjela u sistemu, koje ce se reinvestirati u razvoj tehnologije, ali i za poboljsanje materijalnog statusa zaposlenih. Sve cemo uraditi, sto je u granicama objektivnim finansijskih mogucnosti drzave i zakona, da se u blizoj perspektivi taj status jos vise popravi”, porucio je Hrapovic.
On je naglasio, da su sestre posebno vazne u lijecenju onih koji su onesposobljeni.
“Nase sestre su to shvatile, tako da je crnogorsko sestrinstvo krenulo krupnim koracima da razvija i unapreduje zdravstvenu njegu. Sve ovo se moze postici samo adekvatnim obrazovanjem, nadogradnjom znanja i stucnim usavrsavanjem. Crnogorske medicinske sestre i babice se u kontinuitetu usavrsavaju i konstantno unapreduju i dograduju svoje znanje i sposobnosti. Od oko tri hiljade medicinskih sestara i tehnicara, koliko ih je zaposleno u crnogorskim zdravstvenim ustanovama, odredeni broj njih je nastavio obrazovanje, kojim su stekli zvanje visoke medicinske sestre. Medu njima danas imamo i magistara i doktora nauka”, rekao je Hrapovic.
Predsjednica Udruzenja medicinskih sestara i babica Crne Gore Nada Rondovic, istakla je da je ova nacionalna asocijacija, kroz svoj desetogodisnji rad, ukljucivanjem u rad Evropske asocijacije medicinskih sestara i zahvaljujuci saradnji sa Norveskom asocijacijom medicinskih sestara, stekla zavidno znanje i iskustvo vezano za izazove koji se namecu drzavama koje pristupaju Evropskoj uniji, kada je u pitanju obrazovanje i rad medicinskih sestara i babica.
“Medicinske sestre treba da ostanu fokusirane na modernizaciju osnovnih zdravstvenih usluga, stvaranje najboljeg modela i implementaciju nacionalnih klinickih programa zdravstvene njege, kao i na efikasnost u radu”, naglasila je Rondovic.
Konferencija, koju organizuje Nacionalno udruzenje medicinskih sestara, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, pored crnogorskih okupila je predsjednike i clanove nacionalnih udruzenja sestara i udruzenja babica drzava regiona Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Sjeverne Makedonije i Albanije, kao i Norveske organizacije sestara.
0 comments