KONTROLA ZASTICENIH PODRUCJA

Javno preduzece za nacionalne parkove Crne Gore uspostavilo je Call centar i 24-oro casovni monitoring uz pomoc kamera u cilju unapredenja sistema kontrole zasticenih podrucja, te je s tim u vezi, izmedu ostalog, izvrseno opremanje posebnih prostorija za pracenje aktivnosti na prostoru zasticenih podrucja.

“U prethodnom periodu, formiranje centra, uslovila je promjena sistema naplate ulaznica, odnosno uvodenje platforme e-posjetilac, koje je rezultiralo adekvatnijom kontrolom ovog procesa, a samim tim i boljom naplatom, kao i boljom analizom posjeta uz mogucnost kreiranja veceg broja statistickih izvjestaja. Nakon sto se implementacija novih tehnologija pokazala kao dobar korak u poslovnim procesima i sprovodenju programskih aktivnosti, JPNPCG je nastavilo sa unapredivanjem ovog centra, sirenjem i na 24-oro casovni monitoring i kontrolu aktivnosti u parkovima posredstvom video nadzora”, saopsteno je iz NPCG.

Naveli su da u sprecavanju nezakonitog ribolova, znacajan doprinos daju aktivnosti sprovedene od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, od cije strane je izvrsena instalacija termalne kamere kojom se omogucava nadzor veceg dijela Skadarskog jezera.

Saopsteno je da je u centru, pored 24-oro casovnog monitoringa, uspostavljen i call centar uvodenjem posebnog broja 067/000-825, na koji gradani mogu prijaviti sve eventualne nezakonite aktivnosti, kao i putem android aplikacije NP, ili e-mail adrese npcg@nparkovi.me.

Pored zaposlenih na poslovima kontrole, u centru su angazovani i programeri kao podrska cjelokupnom procesu.

“Cilj uvodenja ovakvog monitoringa se ogleda prvenstveno u boljoj kontroli, zasticenih vrijednosti i prirodnih bogatstava nacionalnih parkova, kao i blagovremenom djelovanju i stvaranju uslova za adekvatnu podrsku zaposlenima na terenu”, dodaje se u saopstenju NPCG.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • "Crna Gora potvrđuje svoju poziciju kao jedna od najperspektivnijih investicionih destinacija u Evropi"
    on 15/04/2026 at 17:00

    Crna Gora, kao prva sledeća članica Evropske unije, sve snažnije potvrđuje svoju poziciju kao jedna od najperspektivnijih investicionih destinacija u Evropi, istaknuto je tokom susreta ministra finansija Novice Vukovića sa predstavnicima renomiranih međunarodnih finansijskih institucija i investitora u Vašingtonu, na marginama sastanaka Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. To je saopšteno iz ministarstva finansija.

  • Položen kamen temeljac za bolnicu u Pljevljima, investicija više od 38 miliona
    on 15/04/2026 at 14:07

    Država koja ulaže u bolnice ulaže u sigurnost svojih građana. Država koja ulaže u zdravstvene radnike ulaže u kvalitet života svojih ljudi, a država koja ulaže u ravnomjeran razvoj ulaže u svoju stabilnu i pravednu budućnost, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun.

  • Mulešković: Protest prevoznika opravdan, ali opterećuje privredu
    on 15/04/2026 at 09:53

    Razlozi za protest prevoznika su opravdani, ocijenio je ekonomista Mirza Mulešković i pozvao donosioce odluka da počnu dijalog sa prevoznicima da bi se riješili problemi koji već drugi put blokiraju teretni saobraćaj u zemlji.

  • Alabar govori na Adria Future Samitu
    on 15/04/2026 at 08:41

    Jedan od najuticajnijih ljudi na svijetu u oblasti razvoja nekretnina, tehnologije i ekonomske transformacije, Mohamed Alabar, osnivač i predsjednik kompanije Eagle Hills, učestvovaće na Adria Future Summit, koji će se održati od 22. do 24. aprila u Porto Montenegro.

  • Jama Petnjik mogla bi biti izvor pravog bogatstva
    on 15/04/2026 at 06:32

    Uprkos tome što je energetska kriza zbog rata u Ukrajini, a sada na i na Bliskom Istoku uticala na naglu potražnju za ugljem kao kao jeftinim i lako dostupnim energentom, Rudnik uglja u Beranama ne radi već sedam godina.

  • Turković: Cijene dizela u Crnoj Gori skoro najjeftinije u Evropi
    on 14/04/2026 at 16:34

    Državni sekretar u Ministarstvu finansija, Tarik Turković, kazao je da je cijena dizela u Crnoj Gori među najjeftinijima u Evropi.

  • Monstat: Inflacija u martu 3,1 odsto
    on 14/04/2026 at 15:12

    Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu su, u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, u prosjeku bile više 3,1 odsto, pokazuju podaci Monstata.

  • Pižurica: Nema valjanih analiza koje pokazuju da neradna nedjelja škodi ekonomiji i turizmu
    on 14/04/2026 at 13:11

    Unija poslodavaca očekuje da Ustavni sud ponovo, ali mnogo brže nego prošlog puta, donese odluku da je zabrana rada nedjeljom neustavno rješenje. I poslodavci i sindikalci kažu da su nedavno usvojene izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini izglasane bez njihove saglasnosti. Predlagač tog akta, Miloš Pižurica iz PES-a, tvrdi da Unija poslodavaca nema reprezentativnost te da nema nijednu valjanu analizu kojom bi potkrijepila tvrdnje da neradna nedjelja škodi ekonomiji i turizmu.

  • Gorivo jeftinije od četiri do osam centi
    on 14/04/2026 at 09:46

    Cijene naftnih derivata od danas do narednog ponedjeljka biće niže od 4 do 8 centi u odnosu na prošlu sedmicu zavisno od vrste goriva.

  • Vuković i Radović na proljećnim sastancima MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu
    on 14/04/2026 at 09:09

    Delegacija Crne Gore, predvođena ministrom finansija Novicom Vukovićem i guvernerkom Centralne Banke Crne Gore, Irenom Radović, učestvovaće na proljećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svjetske banke u Vašingtonu od 13. do 18. aprila, gdje će razgovarati o ključnim ekonomskim i finansijskim pitanjima i održati niz bilateralnih susreta.