Potrosnja ljekova na recept veca za 30%
PODACI FZO
Potrosnja ljekova na recept za prvih sest mjeseci ove godine, u odnosu ?? isti period lani, veca je za cak 30 odsto i iznosi 20,6 miliona eura, pisu Vijesti.
Prema anailzi Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO), privatne apoteke su u prva dv? kvartala 2019. zaradile blizu 4? odsto vise ?ovc? ?? izdavanja ljekova na recept u odnosu ?? 2018. Medutim, ljekovi s? i dalje dominantno uzimaju ?? recept u drzavnim, “???tefarm” apotekama.
Svaki gradanin prosjecno ?? ??trosio 32,59 eura za l??kove koji se uziimaju u apotekama ? trosku FZO, dok ima ljekara koji dnevno napisu i preko 200 recepata.
An?liz? pokazuje da s? i dalje na?cesce prepisuju tablete protiv visokog krvnog pritiska.
Vijesti pisu da je za 30 odsto porasla potrosnja lijekova na recept. Ljekari propisuju i 200 recepata dnevno, gradane najvise muci hipertenzija, dijabetes, astma…
Statistika FZO pokazuje da je samo jedan pacijent za sest mjeseci realizovao 185 recepata. Drugi je u istom periodu realizovao 152 recepta vrijednosti 2.900 eura.
Analiza pokazuje da je svaki osiguranik u Crnoj Gori, a ima ih 633.354, u drzavnim i privatnim apotekama prosjecno realizovao 4,26 recepata, odnosno podigao ljekove vrijedne 32,59 eura.
To je za oko sedam eura vise, “po glavi osiguranika” u odnosu na isti period prosle godine.
RAZLOZI: NOVA LISTA I RAST BROJA OBOLJELIH
FZO je zakljucio da je povecano propisivanje ljekova i uvecana potrosnja posljedica prosirenja nove liste ljekova, kao i rasta broja oboljelih od autoimunih, kronicnih i multiplih oboljenja.
Medu razlozima povecane potrosnje, kako smatraju, su i preventivni programi, uvodenje novih ljekova u standardne seme lijecenje bilo zbog toga sto su efikasniji, ali i imaju manje nezeljenih dejstava, kao i nove kombinacije razlicitih ljekova na primjer u lijecenju malignih bolesti i HIV infekcija.
“Najcesci razlog povecanja finansijske potrosnje su izmjene nove Liste ljekova, kao i bolja snabdjevenost i dostupnost ljekova u posmatranom periodu 2019. godine u odnosu na prethodnu godinu”.
Iz FZO su kazali da je, u cilju racionalizacije potrosnje ljekova u narednom periodu, potrebno ucesce menadzera zdravstvenih ustanova kroz sistem kontrole zaposlenih i razlicite analize potrosnje… Tvrde da je potrebno podsticati ljekare na farmako-ekonomski pristup prilikom odlucivanja za odredenu terapiju, kako bi se uz manje izdvojenog novca postigao jednako dobar terapijski ucinak.
“Vijesti” su proslog mjeseca objavile da je Crna Gora za devet mjeseci ove godine uvezla medicinske i farmaceutske proizvode vrijedne 77,7 miliona eura, sto je za 24 odsto vise u odnosu na isti period prosle.
Prema izvjestaju Calimsa o potrosnji, gradani su lani u prosjeku potrosili oko 137 eura na ljekove, racunajuci medikamente koje dobijaju o trosku FZO i one koje placaju iz dzepa.
Potrosnja ljekova u prosjeku u Crnoj Gori godisnje raste za oko osam odsto, a duplo manje u zemljama EU.
0 comments