Poboljsace polozaj Roma i Egipcana u CG
PROJEKAT EU VRIJEDAN 163.000 EURA
Romska zajednica je najranjivija i najvise marginalizovana, a cilj je da se pripadnicima te populacije omoguci aktivno ucesce u odlucivanju o njihovoj buducnosti, uz uspostavljanje partnerskog odnosa sa drzavnim institucijama i nevladinim organizacijama, saopsteno je na prijemu povodom zvanicnog pocetka projekta “Nevladine organizacije u akciji promocije i zastite ljudskih prava Roma i Egipcana u Crnoj Gori”.
Projekat finansira Evropska unija, a implementirace “Help” u partnerstvu sa romskom organizacijom mladih “Koracajte sa nama – Phiren Amenca”, u Podgorici, Beranama i Bijelom Polju.
Task menadzerka u Delegaciji EU u Crnoj Gori Mladenka Tesic, istakla je da se romska zajednica suocava se sa velikom socijalnom iskljucenoscu, kao i visokom stopom nezaposlenosti, niskim obrazovanjem i ogranicenim pristupom javnim i socijalnim uslugama.
“Mnogi Romi zive u naseljima koja nijesu legalizovana i u vrlo losim uslovima stanovanja. Ucestvovanje Roma u javnom zivotu je na veoma niskom nivou, pogotovo zena i mladih. Zene Romkinje su izlozene visestrukoj diskriminaciji i ovaj projekat ce imati za cilj da promovise aktivno ucestvovanje Roma u aktivnostima, koje se ticu njihove zajednice”, navela je Tesic.
Regionalni koordinator Helpa Klaus Mock, rekao je da je u oblasti ljudskih prava u Crnoj Gori napravljen pozitivan pomak, ali je, kako smatra, potrebno dodatno zalaganje svih kako bi i ugrozene grupe imale ista prava.
“Novim projektom nastavljamo sa nastojanjem da poboljsamo polozaj romske i egipcanske zajednice, koja predstavlja jednu od najosjetljivijih grupa stanovnistva. Nas krajnji cilj je da jacanjem kapaciteta RE zajednice omogucimo njihovo aktivno ucesce u odlucivanju o njihovoj buducnosti, kroz izradu plana za organizacioni razvoj, kao i za razvoj zajednice uz uspostavljanje partnerskog odnosa sa drzavnim institucijama i nevladinim organizacijama”, kazao je Mock.
Izvrsni direktor NVO Phiren Amenca Elvis Berisa, istakao je da ce se kroz projekat osvrnuti na tehnicku i pravnu podrsku romskoj zajednici kada je stanovanje u pitanju, jer vise od 50 odsto porodica zivi u objektima koji nijesu legalizovani.
“Zbog toga im prijeti iseljenje. Mnoge porodice nijesu sigurne da li ce imati alternativni smjestaj. Organizacije civilnog drustva mogu imati kljucnu ulogu u nadgledanju tih slucajeva legalizacije, koji su pokrenuti. Kroz projekat cemo angazovati strucnu ososbu koja ce da izradi alate za pracenje slucajeva legalizacije”, kazao je Berisa.
Koordinatorka Projekta i predstavnica Helpa Dijana Andelic, pojasnila je da je opsti cilj projekta doprinos zastiti i promocija ljudskih prava Roma i Egipcana na lokalnom nivou u Crnoj Gori.
Dobitnica EU nagrade za “romske heroine” i studentkinja na magistarskim studijama Univerziteta Donja Gorica, Anita Berisa, smatra da kada im se pruzi mogucnost, Romkinje pokazuju da mogu da postizu dobre rezultate.
“Posebno je vazno da se pripadnicama romske zajednice pruzi mogucnost da se obrazuju i tako dodu do posla i samim tim izadu iz zacaranog kruga siromastva. Mislim da obrazovana zena vodi ka ekonomski nezavisnoj zeni koja ima snage da se suprotstavi nasilju i diskriminaciji”, porucila je Berisa.
Vrijednost projekta je 163.000 eura, a implementacija je pocela 13. novembra i trajace 18 mjeseci.
Projektne aktivnosti se posebno fokusiraju na jacanje i podrsku ranjivim grupama medu romskom i egipcanskom populacijom kao sto su zene i mladi. U tom smislu, kroz fromiranje zenskih grupa i organizovanjem niza okruglih stolova, zene Romkinje ce imati priliku da pokrenu pitanja koja uticu na njihov zivot u direktnoj komunikaciji sa relevantnim akterima.
0 comments