STAV SJEVERNE KOREJE

Sjeverna Koreja ponovila je verbalne napade na americkog predsjednika Donalda Trampa, nakon sto je prijetio vojnom akcijom.

Ovog puta Pjongjang je naveo da ce Trampa smatrati senilnim starcem ako nastavi da koristi provokativni jezik.

Prva zamjenica sjevernokorejskog ministra spoljnih poslova Coe Son Hui porucila je preko drzavnih medija, a nakon sto je Tramp sjeverniokorejskog lidera Kim Dzong Una nazvao “roket men” i zaprijetio vojnom akcijom, prenosi AP.

“Ako se ponovo upotrijebi bilo koji jezik i izrazi koji podsticu atmosferu konfrontacije, to se mora dijagnostikovati kao povratak senilnog starca”, rekla je Coe.

Ona je istakla da su Trampove primjedbe “podstakle talase mrznje Sjeverne Koreje prema SAD”, jer su pokazale “nepristojnost prema dostojanstvu vrhovnog vode”.

Prema njenim rijecima, Sjeverna Koreja ce odgovoriti na svoj ostar nacin ukoliko Tramp ponovo upotrijebi slicne fraze i pokaze svoju namjeru da provocira Sjevernu Koreju.

Sjeverna Koreja je vec nazvala Trampa senilnim 2017. godine, prenosi BBC i dodaje da je ovo prvi put za vise od godinu dana da je Pjongjang otvoreno kritikovao Trampa.

Coe je upotrijebila izraz “dotage of a dotard”, pri cemu rijec “dotard”, prema engleskom Oksfordskom rjecniku znaci star i slab, odnosno oznacava osobu cije su mentalne sposobnosti oslabljene, konkretno, osobu kojoj je u starosti umanjen intelekt ili razumijevanje.

Rijec “dotage” znaci “oslabljen intelekt ili razumijevanje u starosti”, ili se u opstoj upotrebi tumaci kao “starost”.

Tramp i Kim sreli su se posljednji put u junu u demilitarizovanoj zoni izmedu dvije Koreje, ali nakon toga Sjeverna Koreja je nastavila sa testiranjem balistickih raketa, posljednji put prosle nedjelje.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Premijerski sat u utorak: Pitaju Vladu koje je mjere preduzela u slučaju „Telekom“
    on 31/05/2026 at 12:31

    Premijerski sat zakazan je za utorak 2. jun, a poslanici će pitati premijera, potpredsjednike Vlade i ministre, između ostalog, o predmetu Telekom, koncesiji za aerodrome, rastu cijena i standardu građana, te koliko je novca utrošeno na proslavu Dana nezavisnosti.

  • Bojović prozvao Lekića: Da li su fotelje važnije od poništenja priznanja Kosova?
    on 31/05/2026 at 10:37

    Poslanik DNP-a i predsjednik pljevaljskog odbora te partije Vladislav Bojović istakao je da nakon odbijanja predsjednika Opštinskog odbora Nove srpske demokratije Milana Lekića da podrži inicijativu kojom bi se i u Pljevljima poništila odluka o priznanju Kosova, podsjeća javnost da su odbornici NSD-a u Zeti glasali za to i da tada nijesu postavljali pitanje dometa, već su se rukovodili programom svoje stranke i programom koalicije.

  • MJU uvodi nova pravila: Skupštine više neće moći da budu blokirane
    on 31/05/2026 at 06:02

    Višemjesečne blokade rada opštinskih skupština, koje su obilježile funkcionisanje pojedinih lokalnih samouprava, mogle bi postati prošlost usvajanjem novog Zakona o lokalnoj samoupravi. U Ministarstvu javne uprave uvjereni su da će uvođenje deblokirajućih mehanizama obezbijediti kontinuiran i nesmetan rad lokalnih parlamenata. Dok dio opština pozdravlja predložena rješenja, drugi upozoravaju da bi ona mogla narušiti njihovu autonomiju. U međuvremenu, Zajednica opština najavljuje amandmansko djelovanje kako bi dodatno unaprijedila zakonski tekst i otklonila nedoumice koje prate predložena rješenja.

  • Janša: Slovenija će nastaviti čvrsto da podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu
    on 30/05/2026 at 21:00

    Slovenija će nastaviti čvrsto da podržava Crnu Goru na njenom putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji (EU), poručio je slovenački premijer Janez Janša.

  • Milatović: Ubijeđen sam da će doći dan kada će pravda pokucati na Đukanovićeva vrata
    on 30/05/2026 at 20:52

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović rekao je da je raniji šef države Milo Đukanović posljednji čovjek koji ima pravo da dijeli lekcije o državništvu, Crnoj Gori i crnogorstvu.

  • Lekić: Sačekaćemo rezultate inicijative u Zeti prije odluke o eventualnoj podršci u Pljevljima
    on 30/05/2026 at 20:45

    Nova srpska demokratija (NSD) sačekaće da vidi domete i konkretne rezultate inicijative o povlačenju priznanja Kosova na teritoriji Opštine Zeta, prije nego što donese odluku o eventualnoj podršci takvoj ideji u Opštini Pljevlja, kazao je predsjednik pljevaljskog odbora te stranke Milan Lekić.  

  • Vučić: Crnoj Gori želim sve najbolje, kao i do sada
    on 30/05/2026 at 19:05

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta posjetiti Beograd početkom juna kada će se sastati sa njim i istakao da će na Samitu Evropska unija - Zapadni Balkan u Tivtu održati važne sastanke sa evropskim liderima.

  • Opozicija platformu većini dostavlja u ponedjeljak
    on 30/05/2026 at 18:43

    Opoziciona platforma za rješavanje otvorenih pitanja trebalo bi u ponedjeljak da bude dostavljena parlamentarnoj većini, objavila je TVCG.

  • Albanski forum okuplja političke snage: Nakon ujedinjenja pozvali i ostale da se priključe
    on 30/05/2026 at 16:39

    Demokratski savez Albanaca, Albanska alternativa i Albanska nacionalna unija danas su formalno postali jedinstven subjekt - Albanski forum. Potpis na sporazum o ujedinjenju stavljen je danas na svečanoj sjednici glavnih odbora tih stranaka koja je održana u Tuzima.

  • Ne zanima me tračarenje aktuelnog predsjednika, tako ne rade ni državnici, ni Crnogorci
    on 30/05/2026 at 16:17

    Bivši predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović kratko je komentarisao nedavnu priču Jakova Milatovića o zanimanju neimenovanog predsjednika neimenovane države za istragu navodne Đukanovićeve upletenosti u šverc cigareta. Na upit Antene M za komentar te izjave, Đukanović kaže da u njoj prepoznaje "neprolazni duh SNP podmlatka", koji bi da se sveti ključnim akterima obnove nezavisnosti, zloupotrebljavajući funkciju na kojoj je baš zahvaljujući "tom istorijskom ostvarenju".