RTCG ILI CRT?

Ideji da se naziv Radio i Televizija Crne Gore promijeni u Crnogorska radio televizija, protive se one politicke partije koje se jos uvijek ne mire sa cinjenicom da je Crna Gora medunarodno priznata i samostalna drzava, kaze za TVCG novinar Senad Pecanin. Podsjeca se i da je troslovni logo, praksa u vecini evropskih zemalja.

Od momenta kad je generalni direktor u ime urednickog tima i menadzmenta na Svecanoj akademiji povodom 75 godina radija i 55 televizije saopstio inicijativu o promjeni naziva Radio-televizija Crne Gore u Crnogorska radio-televizija u javnosti su se cule reakcije, kako politickih partija, tako i lingvista. Dok jedni inicijativu smatraju logicno, za druge je ona diskriminatorska i u njoj vide, kako kazu, dukljanski projekat.

“Pokazuje se da Javni servis nije servis svih gradana Crne Gore, pokazuje se da je to antisrpski servis, pokazuje se da je to Javni servis, takozvani Javni servis koji je usmjeren protiv dobrog dijela gradana Crne Gore koji ga placaju”, rekao je Jovan Vucurovic iz Nove.

I u Bosnjackoj smatraju (BS) smatraju da je inicijativa suprotna Ustavu Crne Gore.

“Javni servis ima najvecu sansu da promovise najvece vrijednosti nase drzave, a to su multietnicki i multivijerski sklad, na kraju po cemu smo i prepoznati u cijelom svijetu, a to je ustvari blago kojem su doprinijeli svi ljudi, odnosno svi gradani Crne Gore”, kazao je Ervin Ibrahimovic.

Pa zar Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, Crnogorsko narodno pozoriste, Matica crnogorska nijesu institucije svih gradana Crne Gore i kome bi onda pripadala Crnogorska radio-televizija. Na ova pitanja odgovara dekan Fakulteta za crnogorski jezik i knjizevnost Adnan Cirgic.

“Inicijativa nije da to bude Radio-televizija Crnogoraca, nego Crnogorska radio-televizija. Ukoliko takva inicijativa nema u Crnoj Gori produ, onda je jasno o cemu je rijec. Rijec je o poznatoj anticrnogorskoj kampanji koja ne prihvata ni crnogorsku kuturu, ni crnogorsku bastinu, ni crnogorski jezik, ni crnogorsku drzavu na kraju”, smatra Cirgic.

Za Senada Pecanina tragikomicno je protivljenje i logicnom i prakticnom prijedlogu imenovanja Javnog servisa u Crnogorska radio-televizija. Podsjeca Pecanin i na praksu u evropskim zemljama.

“Otud imamo britanski BBC, austrijski ORF, i Hrvatsku radio televiziju, Bosansko-hercegovacka radio-televiziju i tako dalje. Neutemeljena su protivljenja pojedinih politickih aktera promjeni imena, koja se baziraju na argumentaciji da ce pridjev Crnogorska moze razumjeti kao nacionalna, a ne drzavna pripadnost. Naime, po toj logici bi se i crnogorska drzava imala smatrati drzavom iskljucivo gradana crnogorske nacionalnosti, sto ni po ustavu ni u stvarnosti nije slucaj”, ocijenio je Pecanin.

A da inicijativa nije plod nikakve praznicne euforija potvrduju iz menadzmenta nase kuce. U saopstenju se napominje da je rijec o potrebi da se nas Javni servis usaglasi sa evropskom praksom i standardima Radiodifuzne unije, koji podrazumijeva troslovni logo za nacionalne javna emitere. Apsolutno je, kazu, neutemeljena tvrdnja da je rijec o nacionalnoj iskljucivosti inicijative.

“Ta tvrdnja potice iz poimanja koje ce politicku subverziju i nacionalnu iskljucenost prepoznati u svakoj sintagmi koja sadrzi pridjev ‘crnogorski’. Istu bi politicku sumnju mogli izazvati i ‘crnogorski turizam’, ‘crnogorska privreda’, ‘crnogorske planine’ i slicno. Intencija da se u semantickoj dubini pridjeva ‘crnogorska’ prepozna nacionalna iskljucivost je naucna i vanjezicka zato sto za izraz Crna Gora ne postoji drugi prisvojni pridjev”, saopstio je menadzment RTCG-a.

Otkud onda pojedina strahovanja i tumacenja da se pridjev ‘crnogorska’ razumije kao nacionalna, a ne drzavna pripadnost. Pecanin kaze da se u nasem jeziku pod nacijom smatra etnicka pripadnost, dok je u medunarodnoj komunikaciji nacija – drzava.

“To je dodatni razlog osporavanja prijedloga o promjena imena koja su plod nerazumijevanja medunarodno prihvacenih termina, postoji protivljenja koja dolaze iz nacionalistickih pobuda onih politickih snaga koje si ne mire sa cinjenicom postojanja medjunarodno priznate, suverene i nezavisne Crne Gore. Jasno je da njima smeta prakticno svaka odrednice drzavno-pravnog i nacionalno-kulturnog identiteta Crne Gore”, dodao je Pecanin.

Radio i Televizija Crne Gore je digitalizacijom i modernizacijom konacno usla u digitalnu eru, koja podrazumijeva novi tehnoloski pristup u proizvodnji medijskog sadrzaja. Zato u nasoj kuci smatraju da bi promjenu imena RTCG u Crnogorska radio televizija trebalo uvrstiti u novi zakon o Javnom servisu. Pridjev Crnogorska ne znaci da je Radio televizija samo onih koji se izjasnjavaju kao Crnogorci, vec bi kao i do sada, ona bila institucija svih gradana Crne Gore, kao sto su, uostalom, i neke druge sa istim pridjevom.

Nevenka Jovovic, TVCG

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Poljoprivrednici traže da im država dodijeli pet odsto budžeta
    on 26/03/2025 at 16:19

    Crnogorski poljoprivrednici zahtjevaju da se poljoprivredi dodjeli pet odsto državnog budžeta bez čega nema, kako su poručili sa drugog Nacionalnog foruma o poljoprivredi, budućnosti, bezbjednosti hrane i prosperiteta.

  • CBCG i Švajcarska: Saradnja na jačanju institucionalnih kapaciteta
    on 26/03/2025 at 14:02

    Centralna banka Crne Gore otvorena je za saradnju sa švajcarskim institucijama kako bi ojačala svoje institucionalne kapacitete u procesu pristupanja Evropskom sistemu centralnih banaka.

  • Krivokapić: Crna Gora nije na prodaju
    on 26/03/2025 at 13:35

    Bivši premijer Zdravko Krivokapić poručio je da državnom imovinom moraju da upravljaju građani - direktna demokratija, a ne pojedinci i partije.

  • Abazović: Namjera Spajića da budemo narod bez zemlje
    on 26/03/2025 at 11:56

    Namjera premijera Milojka Spajića, koji planira da potpiše sporazum sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), je da svi koji žive u Crnoj Gori budu narod bez zemlje, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović.

  • Efekti sporazuma sa UAE biće jasniji nakon objavljivanja dokumenta
    on 26/03/2025 at 11:37

    Da bismo mogli da sagledamo efekte međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji je juče utvrdila Vlada, taj dokument najprije treba učiniti javnim, saglasni su analitičar Oleg Filipović i turizmolog Ivo Županović. Do tada, Filipović ističe da je umjesto međudržavnih sporazuma više pristalica konkurencije, dok Županović upozorava da bi megalomanski projekti koji bi eventualno narušili identitet destinacije, bili kontraproduktivni.

  • EBRD: Stabilan rast crnogorske ekonomije
    on 26/03/2025 at 11:31

    Crnogorska ekonomija nastavlja stabilan rast, prema Izvještaju o tranziciji, s godišnjim rastom od 3,4% u prvoj polovini 2024. godine, podstaknutim povećanom potrošnjom i investicijama.

  • Sjutra vanredna sjednica SO Ulcinj: Neće podržati projekat za Veliku plažu
    on 26/03/2025 at 08:41

    Nova vanredna sjednica Skupštine opštine Ulcinj u vezi sa milionskom investicijom arapske kompanije biznismena Mohameda Alabara  na prostoru Velike plaže zakazana je za sjutra.

  • MF: Cijena zaduživanja konkurentnija, pokazano povjerenje investitora
    on 25/03/2025 at 18:39

    Ministarstvo finansija emitovalo je danas 850 miliona eura vrijedne državne obveznice, po kamatnoj stopi od 4,87 odsto, saopšteno je iz tog Vladinog resora. Iz Ministarstva su kazali da se i danas pokazalo veliko povjerenje investitora u Crnu Goru.

  • Anđušić: Srećno novo zaduženje, vode nas u dužničko ropstvo
    on 25/03/2025 at 15:37

    Zaduženja koja se realizuju najvećim intezitetom i obimom u istoriji crnogorske ekonomije, radi finansiranja nekontrolisane javne potrošnje i populizma, vode nas u ozbiljno dužničko ropstvo, kazao je poslanik DPS-a Mihailo Anđušić komentarišući Vladino zaduženje od 850 miliona eura putem obveznica.

  • Vlada se zadužila 850 miliona eura putem obveznica
    on 25/03/2025 at 15:06

    Vlada Crne Gore i Ministarstvo finansija zadužili su Crnu Goru 850 miliona eura putem emisije obveznica, saznaje Portal RTCG nezvanično iz Vlade.