Trudnice zasticene od otkaza
NOVI ZAKON
Poslodavac u Crnoj Gori bice duzan da zeni produzi ugovor o radu ukoliko joj istice tokom trudnoce, porodiljskog ili roditeljskog odsustva, dok koristi neko od tih prava, predvideno je Predlogom zakona o radu koji je prosle sedmice utvrdila Vlada.
Koordinatorka radne grupe za izradu Predloga zakona, Vesna Simovic Zvicer, kazala da su tim aktom predvidene znacajne novine u vezi sa zastitom zena tokom trudnoce i porodiljskog odsustva, kao i novine koje se ticu ostvarivanja prava na roditeljsko odsustvo.
Zvicer je u intervjuu agenciji MINA objasnila poslodavac ne moze otkazati ugovor o radu zaposlenoj zeni zbog trudnoce, a ukoliko je otkaz posljedica nepostovanja radnih obaveza, u tom slucaju ce biti duzan da detaljno obrazlozi razloge.
Prema njenim rijecima, zaposlena zena koja je odsutna sa rada zbog odrzavanja trudnoce, porodiljskog ili roditeljskog odsustva ne moze se proglasiti zaposlenom za cijim je radom prestala potreba.
“Ako je zena zasnovala radni odnos na odredeno vrijeme, pa joj ugovor o radu istice tokom trudnoce ili koriscenja porodiljskog ili roditeljskog odsustva, poslodavac ce biti duzan da joj aneksom produzi trajanje ugovora o radu dok koristi neko od navedenih prava”, saopstila je Simovic Zvicer.
Kako je navela, novina u Predlogu zakona je pravo zaposlene na jedan dan placenog odsustva u toku mjeseca radi obavljanja prenatalnih pregleda.
Novina je mogucnost privremenog rasporeda na drugo radno mjesto, uz zadrzavanje prava na zaradu u istom iznosu, na osnovu nalaza i preporuke nadleznog doktora medicine, trudnoj zaposlenoj i dok doji dijete, a koja radi na poslovima koji mogu da ugroze njen zivot i zdravlje, odnosno koji mogu da ugroze zivot i zdravlje djeteta.
“Ukoliko poslodavac nema odgovarajuce radno mjesto, bice duzan da joj isplacuje naknadu zarade kao da je na radu”, rekla je Simovic Zvicer i dodala da je zeni tokom trudnoce zabranjen noci i prekovremeni rad.
Zabrana diskriminacije po osnovu trudnoce
Simovic Zvicer je objasnila da je u pogledu zasnivanja radnog odnosa predvidena zabrana diskriminacije po osnovu trudnoce.
Kako je rekla propisuje se da poslodavac ne moze od osobe koje je kandidat za zaposlenje zahtijevati podatke o porodicnom, odnosno bracnom statusu i planiranju porodice, kao ni dostavljanje isprava i drugih dokaza koji nijesu od neposrednog znacaja za obavljanje poslova za koje zasniva radni odnos, odnosno zakljucuje ugovor o radu.
“Ova pitanja spadaju u domen privatnosti kandidata u postupku zaposljavanja, te je predvideno da poslodavac ne moze traziti da se kandidat o njima izjasnjava, kao ni nakon zasnivanja radnog odnosa”, navela je Simovic Zvicer.
Kako je dodala, poslodavac ne moze da uslovljava zasnivanje radnog odnosa, odnosno zakljucivanje ugovora o radu dokazom o trudnoci niti moze odbiti zakljucivanje ugovora o radu sa trudnom zenom.
Izuzetak od ove zabrane, prema rijecima Simovic Zvicer, predviden je ukoliko se radi o poslovima kod kojih postoji znatan rizik za zdravlje zene i djeteta, a koji utvrdi nadlezni zdravstveni organa.
Ona je kazala da novim zakonom zaposlena zena uziva posebnu zastitu i nakon porodaja.
“Zaposlena zena ima pravo na porodiljsko odsustvo koje je predvideno u obaveznom trajanju od 98 dana, od koji 28 zena koristi prije porodaja i 70 nakon porodaja, pravo na povratak na isto radno mjesto ili odgovarajuce radno mjesto sa najmanje istom zaradom, po isteku porodiljskog, odnosno roditeljskog odsustva”, navela je Simovic Zvicer.
Kako je dodala, zaposlene zene ce imati i pravo na pauzu radi dojenja djeteta po povratku na rad, u trajanju od dva sata u toku rada, koje moze koristiti jednokratno ili dva puta tokom dana.
Da se roditeljsko odsustvo kod viseplodne trudnoce produzava za 180 dana za svako dijete
Iz Udruzenja Roditelji su kazali da je posebno vazno sto je konacno prihvacena odredba da trudnicama poslodavci moraju produzavati ugovore na odredeno do isteka odsustva.
Izvrsna direktorica Udruzenja Kristina Mihailovic, kazala je da im se skoro svakodnevno javi neka trudnica da pita da li je moguce da ni jednim aktom nije zasticena da bi zaustavila poslodavca u nemjeri da joj ne produzi ugovor na odredeno koji istice u toku trudnoce.
“Borba za ovu odredbu je trajala predugo i nadamo se da ce i u konacnom tekstu ostati odnosno da ce kao takva biti prihvacena u parlamentu. Vjerujemo da ce trudnice i porodilje u naredom periodu biti jednako zasticene na trzistu rada”, rekla je Mihailovic agenciji MINA.
Ona je kazala da nije uspjela da se promijeni odredba prema kojoj sada porodilja, a ubuduce ce tako biti i sa trudunicama, ako stekne pravo na transformaciju ugovora na odredeno u na neodredeno u toku porodiljskog, nece moci da na to racuna.
Mihailovic je objasnila da je tumacenje i stav nadleznih da drzava tjera poslodavca da ih na tim pozicijama zadrzava dok su na odsustvu.
Kako je dodala, nije prihvacen ni predlog Udruzenja da se produzava roditeljsko odsustvo za roditelje koji su dobili djecu iz viseplodnih trudnoca.
“Uvazavajuci obaveze i posvecenost i predanost svih roditelja, ipak moramo da primijetimo da nije jednako podizati jedno dijete ili blizance, trojke, cetvorke. Zbog toga smatramo da bi, barem u dijelu koji se odnosi na broj dana roditeljskog odsustva, trebalo mijenjati sadasnju situaciju”, rekla je Mihailovic.
Ona je kazala i da roditelji blizanaca nemaju ni nikakvu dodatnu finansijsku podrsku od drzave, a za roditelje trojki se u posljednje dvije godine ispacuju jednokratne naknade od tri hiljade eura, ali ne kao vrsta podrske koja je definisana odredenim aktom i pod istim uslovima za sve, nego na osnovu odluke premijera.
Mihailovic je rekla da su dostavili molbu nezavisnom poslaniku Nedeljku Rudovicu i tekst amandamana da, kada Predlog zakona ude u skupstinsku procedure, se zalozi da taj predlog ipak bude uvrsten.
“Predlozili smo da se roditeljsko odsustvo kod viseplodne trudnoce produzava za 180 dana za svako dijete posebno. To znaci da bi roditelji blizanaca imali godinu i po odsustva, trojki dvije godine”, objasnila je MIhailovic.
Ona vjeruje da ce nova rjesenja osnaziti porodicu, bar u dijelu planiranja jer ce postojati neka vrsta sigurosti da zena nece ostati bez posla kada se par odluci da ima djecu.
0 comments