Smanjiti cenzus za predstavnike RE zajednice
GP UPRE
Gradanski pokret UPRE predstavio je danas inicijativu za poboljsanje polozaja Roma i Egipcana u Crnoj Gori kojom je, izmedu ostalog, predvideno i smanjenje cenzusa za ulazak u Parlament njihovih predstavnika.
Aktivista UPRE Almir Tahiri kazao je da je to gradanska inicijativa koja je nastala sa ciljem da zagovora interese romske i egipcanske zajednice i artikulise njene potrebe na politickoj sceni Crn Gore.
Tahiri je kazao da je UPRE inicirao prikupljanje najmanje tri hiljade potpisa, kako bi bili ispunjeni zakonski okviri za pokretanje peticije.
Predlozenim izmjenama zakona o izboru odbornika i poslanika predvideno da cenzus za ulazak u Skupstinu Crne Gore za predstavnike romske i egipcanske zajednice bude smanjen sa 0,70 na 0,35 odsto, po modelu koji vec postoji za jednu nacionalnu zajednicu.
Tahiri je objasnio da je inicijativom predvideno da u Kancelariji za evropske integracije bude formiran Sektor za kreiranje, implementaciju i monitoring sprovodenja politika vezanih za Rome i Egipcane, koji ce izradom i realizacijom politika za njih imati fokus na ostvarivanje ciljeva Deklaracije Zapdanog Balkana o integraciji Roma.
Prema njegovim rijecima, rjesavanje pitanja stanovanja romskim i egipcanskim porodicama jedan je od njihovih zahtjeva.
“Porucujemo Vladi i medunarodnoj zajednici, da smo mi ruka saradnje rjesavanja problema sa kojima se svakodnevno suocavaju Romi i Egipcani, sto ce sveukupno doprinijeti ulasku Crne Gore u EU”, zakljucio je Tahiri.
Aktivista UPRE Elvis Berisa kazao je da je njihov cilj da romska i egipcanska zajednicu u Crnoj Gori bude snaznija, kako bi se aktivno borili za svoja prava.
Kako je kazao inicijativa povezuje vise od 40 romskih aktivista, iz deset opstina, organizovanih da donesu pozitivne promjene u zivotima Roma i Egipcana.
“Romi do sada nijesu imali priliku da se ukljuce u demokratske procese, da odlucuju o svojoj sudbini. Uvijek se o odlukama koje se ticu Roma i Egipcana pitaju svi osim njih samih”, rekao je Berisa.
U Crnoj Gori, kako je naveo, osim simbolickog zaposljavanja romska zajednica ne ucestvuje u tijelima politickog odlucivanja.
“Prema raspolozivim podacima Romi u Crnoj Gori zive duze od 100 godina, korisni su clanovi crnogorskog drustva i do sad nijesu imali priliku da odlucuju o svojoj sudbuni”, kazao je Berisa.
Berisa je podsjetio da su Romi prema posljednjim istrazivanjima najugrozenija i najdiskriminisanija manjinska zajednica i trend poveceanja etnicke distance prema Romima raste.
0 comments