Upravljanje resursima kroz valorizaciju raspolozivih potencijala
ZELENA EKONOMIJA
U Crnoj Gori se kontinuirano sprovode aktivnosti na unapredenju konkurentnosti njene ekonomije i odrzivog upravljanja resursima kroz valorizaciju raspolozivih potencijala, saopstila je predstavnica Ministarstva ekonomije Ivana Popovic.
Ona je na okruglom stolu u Niksicu o mogucnostima razvoja zelene ekonomije u Crnoj Gori, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) Fors Montenegro, podsjetila na realizovane aktivnosti i mjere u toj oblasti i ukazala na potrebu usaglasavanja sa inoviranim okvirom Industrijske politike Evropske unije (EU).
To se, kako je navela, odnosi i na integrisanje novih oblasti, prije svega mjera povezanih sa digitalizacijom drustva i jacanja zelene, resursno-odrzive i cirkularne ekonomije.
Popovic je podsjetila da je u skladu sa Programom rada Vlade za ovu godinu pripremljen dokument Industrijske politike Crne Gore od ove do 2023. godine, koja predstavlja nastavak tih aktivnosti realizovanih u prethodnom periodu, kao i inoviranih.
Ona je kazala da je jedan od kljucnih problema koji je definisan u jednom od strateskih ciljeva koji se odnosi na podsticanje inovacije, transfera tehnologija i razvoja preduzetnistva, nedovoljno razvijeni koncept razvoja zelene ekonomije i razvijena svijest o znacaju i efektima uvodenja cirkularne ekonomije.
Prema njenim rijecima, u narednom periodu neophodno je raditi na efikasnoj upotrebi resursa i odrzivosti, sa posebnim akcentom na energetsku efikasnost industrije i prelazak na nisko-karbonsku ekonomiju, smanjenje emisije gasova sa efektom staklene baste iz otpada, kao i podsticanje upotrebe biotickih materijala recikliranim otpadom i koriscenje otpada umjesto fosilnih goriva za proizvodnju energije.
Popovic je navela niz aktivnosti koje ce se realizovati u narednom periodu i ocijenila da ce se njihovim sprovodenjem podstaci razvoj zelene ekonomije i zastite zivotne sredine u Crnoj Gori u veoma vaznom segmentu upravljanja otpadom, i to upravljanja industrijskim otpadom, cime crnogorska ekonomija postaje bliza modelu niskokarbonskog, resursno-efikasnog i inkluzivnog razvoja.
“Crna Gora, koja je znacajno orjentisana na turizam, a ujedno deklarisana i kao ekoloska drzava, posebnu paznju mora posvetiti valorizaciji zelenog rasta i cirkularne ekonomije, kako je i navedeno u njenoj Nacionalnoj strategiji odrzivog razvoja do 2030. godine, kojom su preuzeti univerzalni ciljevi UN odrzivog razvoja u nacionalni kontekst”, kazala je Popovic.
Ona je dodala da, i pored niza preduzetih aktivnosti, i dalje ima prostora za unapredenje u toj oblasti.
Rukovodilac Sektora za finansije, razvoj, preduzetnistvo u Opstini Niksic Vladimir Urosevic, rekao je da je opstinskim Strateskim planom razvoja od 2014. do ove godine posvecena znacajna paznja odrzivom razvoju zivotne sredine, sa posebnim akcentom na upravljanje otpadom i vodama, kao i kontroli vazduha i ocuvanju prirodnih resursa.
Urosevic je podsjetio da je u tom periodu i zbog istog cilja usvojen i Lokalni ekoloski akcioni plan Opstine Niksic.
“Opstina u ovoj oblasti bukvalno uci da hoda, pa su sest kljucnih oblasti za razvoj zelene ekonomije prvi koraci napravljeni u oblasti obnovljivih izvora energije aktivacijom vjetroelektrana na Krnovu 2016. godine”, ocijenio je Urosevic.
Na okruglom stolu je, pored predstavljenog starteskog okvira na nacionalnom i lokalnom novou, ukazano i na mogucnosti razvoja zelene ekonomije, navedeni prakticni primjeri, kao i projekti i inicijative organizacija civilnog drustva usmjereni ka razvoju te grane.
Okrugli sto je organizovan u sklopu projekta Zelena ekonomija za razvoj regiona /Green Economy for Advanced Region/ (GEAR), ciji je cilj povecanje aktivnosti i uticaja organizacija civilnog drustva iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Albanije u zastiti zivotne sredine kroz umrezavanje, jacanje kapaciteta i promovisanje zelene ekonomije.
Projekat finansira EU u okviru Programa podrske civilnom drustvu i medijima za 2016-2017, a realizuje Fors Montenegro u partnerstvu sa organizacijama SMART Kolektiv iz Srbije, Centar za razvoj i podrsku iz Bosne i Hercegovine, EKO Svest iz Sjeverne Makedonije, EDEN Centar iz Albanije i Udruzenjem Slap iz Hrvatske.
0 comments