PREMIJERA FILMA “DOM”

Drustvo i drzava treba mnogo vise paznje da posvete onima koja zive u Domu za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja, jer je tim mladima potrebno da budu prihvaceni i voljeni, poruceno je nakon premijere dokumentarnog filma “Dom”.

Dokumentarno-animirani film “Dom”, koji je premijerno prikazan sinoc u bioskopu Cineplexx u Podgorici, kreirao je Beogradski centar za ljudska prava uz podrsku nevladine organizacije Juventas, u sklopu projekta “Mladi u riziku od socijalne iskljucenosti” koji Juventas sprovodi u partnerstvu sa organizacijama iz zemalja regiona.

Film prati zivotne price dvojice mladica Sladana Todorovica i Dragana Jovanovica, cije je odrastanje bilo drugacije od odrastanja vecine njihovih vrsnjaka. Obojica su kao veoma mladi dospjeli u dom za nezbrinutu djecu, na mjesto koje je trebalo da za njih bude utociste od porodicnih problema. Gotovo 20 godina nakon dolaska u dom oni se prisjecaju najranijih dana svog djetinjstva, prvih utisaka iz doma, iskustava koja su ih zauvijek obiljezila, odnosa sa drugom djecom i vaspitacima, teskih i lijepih trenutaka, izazova i prepreka preko kojih su morali preci nakon zapocinjanja samostalnog zivota. Kroz njihove price prelama se jedan poseban pogled na odrastanje i porodicu, prijateljstvo i ljubav, patnju i usamljenost, hrabrost i istrajnost.

Dragan Jovanovic kazao je da je cilj filma da ljudi cuju za dom i da naprave razilku izmedu doma u kojem je on boravio i popravnog doma.

“Mi kao drustvo treba da mnogo vise paznje i ljubavi posvetimo djeci u domu, jer njima to fali. To je srz svega i ti mladi ljudi zele da ih neko voli i prihvata”, ukazao je Jovanovic.

On smatra da je dom svuda oko nas i da bi trebalo da bude vise mladih koji govore o problemima sa kojima se djeca u domu suocavaju.

“Jako su losi uslovi u domu. Mnogo je nerada. Vaspitaci dolaze samo da odrade smjenu i cesto salju neku drugu mladu osobu da umjesto njih rjesava neke stvari, a to je cesto i kroz batine. Uglavnom, ne rade svoj posao kako treba”, istakao je Jovanovic.

Prema njegovim rijecima, potrebno je izmijeniti cijeli sistem i neophodno je pratiti kako rade ljudi u domovima, kao i voditi racuna o higijani u tim ustanovama.

“Tu ima groznih stvari. Mi moramo da podrzimo cijelu pricu. Mi smo ti koji moramo doprinijeti da se taj sistem izmijeni”, porucio je Jovanovic.

On je kazao da danas zivi solidno.

“Ne mogu reci da mi je lijepo. I dalje radim za minimalnu platu od koje ne mogu da prezivim cijeli mjesec. I sada sam deset dana u mjesecu gladan. Ali sam zadovoljan, jer imam sijalicu i toplo kupatilo”, rekao je Jovanovic.

U dom je, kako je rekao, dospio jer su mu se roditelji odali kocki i alkoholu.

“Ja sam zivio u porodici gdje nije normalno i prirodno odrastanje. Mama je uvijek bila pijana, u kuci nikad nista nije bilo skuvano, ni spremno. Mi smo uvijek bili gladni. Nismo bili cisti. Tata bi sve prokockao. To je bilo nezdravo okruzenje i to je razlog zasto sam zavrsio u domu”, rekao je Jovanovic.

Osim materijalnog, koje je potrebno za prezivljavanje, djeci iz doma su, kako je rekao, najpotrebniji ljubav i razumjevanje.

“Ja sebe smatram razumnom, zrelom mladom osobom. I zelim da i mene prihvati sistem i ljudi, kao nekoga ko je kao svi ostali”, kazao je Jovanovic.

Dvadesetsestogodisnji Sladan Todorovic, kazao je da je veoma zadovoljan filmom, ali da mu je vratio sjecanja.

“Sada sam ponosan. Trenutno nastojim da se opustim, da budem u harmoniji sa samim sobom, da ne zivim tako da nesto moram, nego da biram”, rekao je Todorovic.

On je kazao da mu je bilo relativno lijepo u domu, ali da mu je najvise smetao “neprofesionalizam zaposlenih”.

“Oni su umjeli da remete harmoniju i da namecu nesto sto nema smisla. Ali meni je, generalno, bilo lijepo i korisno sto se tice boravka tamo”, kazao je Todorovic.

Drzava i drustvo su, kako smatra, zanemarili one u domu.

“Pitao sam se da li stvarno postoje oni koji zele da bude minus, da bude propalo, da nema smisla, poentu. Prosto je nevjerovatno da se ne posvecuje paznja onome cemu bi trebalo”, kazao je Todorovic.

Film je rezirao Sasa Peric, a producenti su Nevena Nikolic i Petar Mitric.

Autori koncepta i scenaristi su su Demir Mekic, Sasa Peric, Nebojsa Petrovic i Petar Mitric.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • DNP: Ako Mašković ne bude prihvatljiva, podržaćemo Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada
    on 06/06/2026 at 20:56

    Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da predlaže njihovu odbornicu Ivanu Mašković za predsjednicu Skupštine Glavnog grada, uz poruku da neće dozvoliti uvođenje prinudne uprave u Podgorici. Iz odborničkog kluba DNP-a Podgorica zahvalili su se predsjedniku Opštinskog odbora NSD-a Radošu Zečeviću na današnjem reagovanju i pojašnjenju da oni, kako navode, ne žele da prihvate kandidata DNP-a za predsjednika Skupštine, već da se radi o kupovini vremena sa namjerom da se u Podgoricu uvede prinudna uprava.

  • Spajić: Ulazak Crne Gore u EU može pokrenuti proširenje za Zapadni Balkan
    on 06/06/2026 at 20:45

    Crnogorski premijer Milojko Spajić je izjavio je za Euronews da bi uspješan ulazak naše zemlje u Evropsku uniju mogao da oživi proces proširenja za ostale balkanske države koje čekaju članstvo.

  • Premijer Estonije za RTCG: Vjerujem da će Crna Gora do kraja godine zatvoriti sva poglavlja
    on 06/06/2026 at 18:39

    Premijer Estonije Kristen Mihal kazao je za RTCG da vjeruje da će Crna Gora do kraja ove godine zatvoriti sva poglavlja. Da Crna Gora može od Estonije naučiti mnogo kada je riječ o digitalizaciji, jedna je od poruka.

  • SEP: Crna Gora na Samitu pokazala političku zrelost i stratešku orijentaciju
    on 06/06/2026 at 13:26

    Crna Gora je na Samitu Evropska unija (EU) – Zapadni Balkan pokazala odlučnost, političku zrelost i jasnu stratešku orijentaciju ka evropskoj budućnosti, ocijenila je Stranka evropskog progresa (SEP).

  • Odgovor Bojoviću: Policija postupila po prijavi, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i obavezama
    on 06/06/2026 at 13:08

    Reagujući na saopštenje poslanika DNP-a Vladislava Bojovića koji je kazao da je došlo do zloupotrebe policije koja je pretresla kuću odbornika Demokratske narodne partije Dragiše Kljajevića u Pljevljima, iz Uprave policije su odgovorili da su postupili po prijavi u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima i obavezama.

  • Ključne tačke francusko-njemačkog non-pejpera o novom modelu postepenog pristupanja EU
    on 06/06/2026 at 12:11

    Poslije jučerašnjeg Samita EU i Zapadnog Balkana u Tivtu, umjesto zajedničke, takozvane Tivatske deklaracije, predstavljen je prijedlog Francuske i Njemačke o novom modelu postepenog pristupanja Uniji, koji bi zemljama regiona, ali i Moldaviji, omogućio znatno veći prostor u radu evropskih institucija i prije formalnog, odnosno punopravnog članstva.

  • Bojović: Nadležni da se hitno oglase zbog pretresa odbornika DNP-a Dragiše Kljajevića
    on 06/06/2026 at 10:15

    Demokratska narodna parija traži hitnu reakciju direktora Uprave policije i svih nadležnih državnih organa bez odlaganja, jer sumnjaju da je došlo do zloupotrebe policije koja je pretresla kuću odbornika Demokratske narodne partije Dragiše Kljajevića u Pljevljima nakon što su navodno došli do saznanja da on ima oružje u nelegalnom posjedu. To je saopštio poslanik Demokratske narodne partije Vladislav Bojović.

  • Ambasadorka Kalezić: Članstvo u NATO je ključno dostignuće u nezavisnoj Crnoj Gori
    on 06/06/2026 at 09:30

    Stalna predstavnica Crne Gore pri Sjevernoatlantskom savezu, ambasadorka Milena Kalezić kazala je da je nakon obnove nezavisnosti članstvo u NATO ključno dostignuće Crne Gore, te da mjesto Crne Gore u Alijansi potvrđuje pripadnost zajednici država koje brane slobodu, demokratiju i vladavinu prava. To je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova.

  • Dukaj i Kiz o unapređenju saradnje u reformi javne uprave i digitalnoj transformaciji
    on 06/06/2026 at 08:22

    Ministar javne uprave Maraš Dukaj primio je u kurtoaznu posjetu Majkla K. Kiza, otpravnika poslova ad interim Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori.

  • Samit signal povratka Crne Gore evropskom prostoru
    on 06/06/2026 at 06:11

    Crna Gora samitom Evropska unija - Zapadni Balkan dobija diplomatski kapital i priliku da potvrdi spremnost za članstvo, ali i da privuče kvalitetnije investicije, ocijenili su spoljnopolitički analitičar Stevan Gajević i ekonomski analitičar Mirza Mulešković. Dok Gajević poručuje da se na primjeru Crne Gore provjerava evropska volja za proširenje, Mulešković smatra da je samit signal povratka države evropskom prostoru kojem je oduvijek pripadala.