NAJVIŠE ALUMINIJUMA

Izvoz metalskog sektora od početka godine je iznosio 84,1 milion eura, što je 28 odsto učešća u ukupnom izvozu, saopšteno je Dnevnim novinama u Odboru udruženja metalurgije i metaloprerađivačke industrije Privredne komore (PKCG).

 

U PKCG navode da se, prema posljednjim podacima koji se odnose na tri kvartala ove godine, najviše izvozio aluminijum i proizvodi od aluminijuma vrijedni više od 50 miliona.

“Najviše u Mađarsku 34,6 miliona eura, u Srbiju 7,2 miliona, Sloveniju 4,2 miliona, Albaniju 1,2 miliona i Tursku 994.400 eura”, precizirali su u PKCG.

U Odboru za metalurgiju navode da je izvezeno 23,3 miliona eura gvožđa i čelika. Od toga, na njemačko tržište je plasirano 7,2 miliona eura, u Tursku 6,7 miliona, u Albaniju 1,7 miliona eura, dok je u Italiju i Veliku Britaniju stiglo 1,7 miliona, odnosno 1,2 miliona eura. Kada je riječ o proizvodima gvožđa i čelika, do kraja septembra u Češku je izvezeno 1,5 miliona eura, Albaniju više od milion, BiH 997.700 i u Srbiju 994.600 eura.

“Vrijednost izvoza bakra i proizvoda od bakra iznosila je 4,8 miliona eura sa najvećim učešćem na tržište Italije od 1,9 miliona, na tržište Slovenije 1,5 miliona, Srbije 1,2 miliona eura. Izvoz olova i proizvoda od olova od januara do septembra 2019. godine iznosio je 125.600 eura”, naveli su u PKCG i dodali da se 95,2 odsto izvezlo na tržište Slovenije.

Vrijednost izvoza cinka i proizvoda od cinka, kako su dodali, koštala je 23.000 eura, od čega se 21.600 eura odnosila na italijansko tržište.

Kada je riječ o robnoj razmjeni osnovnih metala i metalnih proizvoda sa inostranstvom, tokom devet mjeseci ove godine, registrovan je pad od 5,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

“Ukupan izvoz metala i metalnih proizvoda je iznosio 84,1 miliona eura, što predstavlja pad od devet odsto, dok je uvoz tih proizvoda manji za 2,9 odsto i realizovan je u vrijednosti od 150,1 milion eura, odnosno 7,7 odsto ukupnog crnogorskog uvoza, rekli su u PKCG.

Crna Gora je, prema posljednjim podacima, do kraja avgusta proizvela 24.000 tona aluminijuma u vrijednosti od oko 39,5 miliona eura, od planiranih 36.973 tona. Kada je riječ o čeliku, proizvodnja tog metala je iznosila 12,35 miliona.

“U čeličani je proizvedeno 17.047 tona ingota, što je na nivou proizvodnje iz uporednog perioda 2018. godine. Do kraja godine planirana je proizvodnja 9.828 tona tečnog čelika. Proizvodnja kvalitetnog čelika u kovačnici bila je 11.205 tona, rekli su u PKCG.

Oni su istakli i da je u prerađivačkoj industriji, registrovan pad proizvodnje od 22 odsto kod proizvoda od ostalih nemetalnih minerala, kod osnovnih metala od 11,9 odsto, dok je proizvodnja metalnih proizvoda, osim mašina i uređaja, opala 5,5 odsto.

“U sektoru vađenje ruda i kamena, koji je prošle godine učestvovao sa 8,4 odsto u ukupnoj industrijskoj proizvodnji, tokom osam mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prethodne, zabilježen je pad u oblasti rudarstva od 5,5 i vađenja uglja za 0,3 odsto, dok je u oblasti vađenja ruda metala ostvaren rast od 27,7 odsto”, kazali su u PKCG.

U Odboru PKCG su naveli da je u crnoj metalurgiji aktuelna i proizvodnja odlivaka i specijalnih legiranih čelika.

“U proizvodnji odlivaka, EPT ingota, noževa za snjegočistače, prihodi bilježe rast od 20,70 odsto u odnosu na uporedni period prethodne godine, a očekuju se rezultati koji su iznad plana za ovu godinu. U proizvodnji kliznih poluležajeva, kliznih čaura i upornih prstenova za motore sa unutrašnjim sagorijevanjem, proizvodnja je iznosila 16,23 miliona jedinica, a vrijednost realizacije 5,78 miliona eura. Do kraja godine planirana je proizvodnja od 8,86 miliona jedinica u vrijednosti od 3,07 miliona, pa bi ukupna ostvarena vrijednost iznosila 8,85 miliona eura”, precizirali su u PKCG.

Oni dodaju da je ostvarena vrijednost proizvodnje u namjenskoj industriji iznosila 2,81 milion eura, dok je do kraja godine planirana proizvodnja u vrijednosti od 5,93 miliona eura.

Kada je riječ o narednoj godini, Odbor udruženja metalurgije i metaloprerađivačke industrije biće fokusiran na unapređenju poslovnog ambijenta, praćenju i unapređenju zakonske regulative, saradnju sa državnim organima, edukativne i tekuće aktivnosti, kao i međunarodnu saradnju.

“Kada je riječ o metalnoj industriji, od izuzetnog značaja je unapređenje proizvodnje novih materijala uz korišćenje nanotehnologija, koje su zastupljene u svim sektorima. Neophodno je izvršiti istraživanja i obezbijediti pomoć akademske zajednice u cilju formiranja laboratorija kojima bi se unaprijedio finalni proizvod crnogorske metaloprerade”, zaključili su u PKCG.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.

  • Usvojen plan restrukturiranja Instituta Igalo, manjiski akcionari će biti aktivno uključeni
    on 15/05/2025 at 15:44

    Vlada je danas usvojila Plan restrukturiranja Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ Igalo. Plan predstavlja detaljan strateški dokument koji definiše konkretne mjere potrebne za dugoročnu održivost Instituta Igalo i njegovo dalje poslovanje u skladu sa savremenim ekonomskim i zdravstvenim standardima.

  • Investicije bez infrastrukture ostaju nerealizovane ambicije
    on 15/05/2025 at 14:54

    U okviru prve crnogorske RE:D (Real Estate Development) konferencije, održan je panel pod nazivom „Razvoj infrastrukture u službi razvoja projekata“, koji je okupio predstavnike institucija, poslovne zajednice i međunarodnih investitora kako bi otvoreno razgovarali o ulozi infrastrukture u ekonomskom razvoju Crne Gore.

  • EK: Plan rasta obezbjeđuje postepen pristup jedinstvenom tržištu
    on 15/05/2025 at 14:02

    Evropska komisija (EK) je danas procesuirala kreditni dio predfinansiranja za Crnu Goru u okviru Plana rasta. Iznos od 12,5 miliona eura isplaćen je Trezoru Crne Gore, potvrđeno je TVCG u Briselu.

  • Spajić: Crnoj Gori uplaćeno skoro 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:38

    EU je Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta, saopštio je na društvenoj mreži "X" premijer Milojko Spajić.

  • Gorčević: EU Crnoj Gori uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:10

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je na mreži X da je Evropska unija (EU) Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta. Time je, kako je navela, prepoznata vrijednost reformske agende koju je Vlada kandidovala prošle godine.

  • Vuković: Vlada posvećena evropskim integracijama i održivom ekonomskom razvoju
    on 15/05/2025 at 12:00

    Prioriteti Crne Gore kao države podudaraju se sa prioritetima EBRD-a, a to su unapređenje ekonomskog upravljanja, razvoj zelene ekonomije i ulaganje u ljudske resurse, uključujući rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, poručio je ministar  Novica Vuković na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koji se održava u Londonu.

  • Opština Tivat: Plaže neuređene jer postupci zakupa nijesu okončani
    on 15/05/2025 at 11:29

    Neuređenost plaža u Tivtu i činjenica da postupci zakupa još nisu okončani što buduće zakupce onemogućava da pristupe uređenju plaža – najveći je izazov na pragu ljetnje sezone u Tivtu, saopšteno je iz te opštine.

  • Alabar: Ne preuzimam plaže, one su javno dobro kome svi treba da imaju pristup
    on 15/05/2025 at 09:32

    Osnivač i izvršni direktor kompanija Emaar Properties i Eagle Hills, Mohamed Alabar istakao je da djeluje u skladu sa pravilima i da je posvećen održivim i transparentnim investicijama. Glavni je govornik na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) danas i sjutra u hotelu Hilton u Podgorici. Kako je naglasio, ne preuzima plaže jer su one javno dobro i pripadaju svima.