PURUŠIĆ O ZAKONU O RADU

Predlog zakona o radu trebalo bi da na kvalitetniji način uredi odnose na tržištu rada, smatra ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić, dok iz opozicije upozoravaju na mogućnost zloupotreba po pitanju jednostavnijih procedura za davanje otkaza zaposlenima.

Ministar rada i socijalnog staranja, Kemal Purišić, kazao je da je Vlada pripremila potpuno novi Predlog zakona o radu, koji će na kvalitetan način urediti odnose na tržištu rada.

„Vlada je predložila kvalitetan tekst zakona, koji je sproveden u najširem obimu konsultacija sa socijalnim partnerima. Usklađen je sa EU zakonodavstvom i ima 40-ak normi više nego važeći zakon”, rekao je Purišić u Skupštini.

Vlada je, kako je naveo, nakon više od tri godine rada na zakonskom rješenju, u novembru dobila pozitivno mišljenje Evropske komisije (EK) na tekst zakona.

“On je rezultat vrlo strpljivog i široko postavljenog socijalnog dijaloga socijalnih partnera, što je jedan od najvećih kvaliteta postignutih radeći na ovom zakonu“, ocijenio je Purišić.

Prema njegovim riječima, članovi Vlade su ocijenili da je zakon po volji dobrih radnika i odgovornih poslodavaca.

„Vjerujemo da će on unaprijediti poslovni ambijent, podstaknuti preduzetništvo i novo zapošljavanje i smanjiti segmentaciju na tržištu rada u korist dostojanstvenog rada“, naveo je Purišić.

On je saopštio da su osnovni ciljevi zakona jačanje instrumenata institucija koje se bave zaštitom prava zaposlenih, povećanje fleksibilnosti na tržištu rada, efikasnije suzbijanje sive ekonomije, dodatna humanizacija procesa rada i liječenje tranzicionih ožiljaka.

„Kad je riječ o novinama u zakonu – radni odnos se zasniva na neodređeno vrijeme. Do sada je bila norma po pravilu na neodređeno vrijeme, a sada želimo da ukažemo šta je nova intencija ovog zakona, a to je zapošljavanje na stabilnim osnovama, što je norma koja podržava dostojanstveni rad“, ocijenio je Purišić.

On je kazao da će se radni odnos ubuduće zasnivati bez oglašavanja slobodnih radnih mjesta, osim tamo gdje postoji javni interes, a to su preduzeća i ustanove u državnom odnosno vlasništvu lokalne samouprave.

Jedna od značajnih novina je da sada rad na određeno vrijeme može biti 36 mjeseci, a da je u važećem bio 24 mjeseca.

“Normirani su novi oblici rada, kao što su rad na daljinu, od kuće, kao i u domaćinstvu. Dodatno je omogućeno poslodavcu da u hitnim slučajevima rasporedi zaposlenog bez njegove saglasnosti do mjesec”, rekao je Purišić.

“Poslodavci mogu da zloupotrebljavaju prava radnika”

Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP), Draginja Vuksanović Stanković, kazala je da neke norme u predloženom tekstu zakona ne da nijesu dobre, već da daju prostora poslodavcima da zloupotrebljavaju prava radnika.

Ona je saopštila da je praksa pokazala da su brojne zloupotrebe prema zaposlenima najčešće pravljene preko agencija za ustupanje zaposlenih i objasnila koja je novina u predloženom zakona koja će takođe u tom smislu biti na štetu radnika.

„Novina je da sad imamo povećanje trajanja ugovora o radu na određeno sa dosadašnjih 24 mjeseca na 36 mjeseci i sada u tih 36 mjeseci ulazi i ono vrijeme tokom kojeg je zaposleni upravo angažovan preko agencija za ustupanje zaposlenih. Šta će da se desi sa pravima radnika ako su zaposleni kod istog poslodavca. On može stalno da produžava i da produžava i da pošalje radnika kući i da mu nikada ne da ugovor na neodređeno“, upozorila je Vuksanović Stanković.

Poslanik Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović, smatra da će predloženi zakon odgovoriti na potencijalne izazove i u pravom smislu zaštititi prava radnika i poslodavaca i olakšati radne sporove.

„Ovaj zakon omogućava jednakost u radu između muškaraca i žena. Takođe, u pravom smislu šalje poruku potencijalnim investitorima, pa očekujem da će stvoriti uslove za otvaranje novih radnih mjesta“, dodao je Ibrahimović.

On je kao pozitivnu odredbu u zakonu naveo to što će se zarade morati isplaćivati preko žiro-računa.

„To je dobar put da spriječimo davanje zarada na ruke. Mislim i da je odredba da se ne može platiti godišnji odmor značajna“, kazao je Ibrahimović.

Zaštićen radnik koji je zbog stečaja ostao bez posla

Poslanik Socijaldemokrata (SD), Boris Mugoša, rekao je da je Predlog zakona o radu jedan od pet najvažnijih zakona koji će Skupština donijeti u ovom mandatu.

„Ovim zakonom se zadire u suštinu društveno ekonomskog sistema, stoga moramo biti oprezni, jer od naših odluka zavise mnoga dešavanja na tržištu rada“, naveo je Mugoša.

Prema njegovim riječima, odredba da se zarade isplaćuju preko računa i da obračunska lista ima status izvršne isplate je ogromna promjena koju donosi zakon.

„Pozitivna je i odredba da godišnji odmor ne može biti plaćen, jer mora radnik da se odmara“, rekao je Mugoša.

On je saopštio da je jedan od najvećih iskoraka urađen kod zaposlenih koji su dugo godina žrtve raznih procedura i nerješavanja stečajnih postupaka, gdje su ostali bez zarada i prava da idu u penziju.

„U ovom zakonu se uvodi nešto čije retroaktivno dejstvo svom silom podržavam, a to je da je država, odnosno Fond rada, dužna da mu poveže radni staž i i da ima pravo na penziju bez obzira je li okončan stečaj. Država je obavezna da plati šest minimalih zarada tom radniku, koji je zbog stečaja ostao bez posla, pa će se država umjesto radnika pokušati da se naplati iz stečajne mase“, dodao je Mugoša.

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Branko Radulović, smatra da predloženi zakon ne vrijedi ukoliko zaposleni u preduzećima nemaju kolektivne ugovore, kao i ako se ne organizuju.

„Predloženi zakon ne predstavlja ništa radnicima ukoliko se ne ujedine i nemaju kolektivne ugovore. Osnova svega mora da bude pravna, socijalna i država održivog razvoja“, poručio je Radulović.

On je kazao da su zaposleni u prethodnom, totalitarnom sistemu, imali bolja prava i veći standard, kao i da je krajnje degutantno danas govoriti o zakonu o radu.

Radulović je naveo da je broj zaposlenih posljednjih godina desetkovan, dok su zarade smanjene, tako da prosječna u trgovini iznosi oko 350 eura, prerađivačkoj industriji 426 eura, poljoprivredi 527 eura, nauci 410 eura, a zdravstvu 550 eura.

On je saopštio i da je oko 90 odsto radnika zaposleno na određeno vrijeme, zbog čega svakog momenta mogu dobiti otkaz, a ne smiju da se organizuju.

Predloženi zakon produkt kvalitetnog socijalnog dijaloga

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Suad Numanović, rekao je da su osnovni ciljevi predloženog zakona suzbijanje sive ekonomije, veća fleksibilnost tržišta rada i zaštita prava zaposlenih, koje je moguće ostvariti jedino njegovom odgovornom primjenom.

On smatra i da je predloženi zakon produkt kvalitetnog socijalnog dijaloga.

Predlog zakona o radu, prema riječima Numanovića, predstavlja reformsko rješenje, koje nudi 40 novih normi, kojim se, između ostalog, predviđa zasnivanje radnog odnosa danom stupanja na rad, što bi trebalo da doprinese suzbijanju sive ekonomije i zaštiti radničkih prava.

Predloženim zakonom reguliše se i pitanje radnog vremena, skraćenje prekovremenog i neprikosnoveno pravo zaposlenog na godišnji odmor, a predviđeno je i produženje ugovora na određeno vrijeme sa dvije na tri godine.

Numanović je saopštio da se predloženim zakonom poslodavcima obezbjeđuju efikasniji načini zapošljavanja, zasnivanje radnog odnosa bez prethodnog oglašavanja, kao i odgovornost zaposlenih za povredu radnih obaveza.

Poslodavcima je data mogućnost da daju otkaz bez pokretanja disciplinskog postupka, što bi, prema riječima Numanovića, trebalo da doprinese većoj fleksibilnosti.

Nezavisni poslanik Neđeljko Rudović smatra da predloženo zakonsko rješenje predstavlja kompromis između interesa poslodavca, kojima su pojednostavljene procedure za davanje otkaza pojedinim radnicima, i zaposlenih kojima je neophodna bolja zaštita prava.

„Nijesam siguran da su radnička prava ovim zakonom kvalitetno zaštićena. U prilog tome govori i norma kojom se definiše zastarijevanje potraživanja iz radnog odnosa nakon četiri godine“, rekao je Rudović.

On je pitao i da li neke norme koje omogućavaju poslodavcima jednostavnije procedure davanja otkaza mogu biti lak izgovor za to.

„Predloženi zakon ima mnogo, mnogo mana, ali u njemu ima i određenih iskoraka“, kazao je Rudović i poručio da on neće biti važan ukoliko se ne stimulišu nova radna mjesta.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Prosječna plata veća u Šavniku nego u Ulcinju
    on 08/05/2025 at 17:40

    Prema najnovijim podacima Monstata, prosječna zarada u opštini Ulcinj iznosi svega 836 eura, što je svrstava među najsiromašnije opštine u Crnoj Gori. To, kažu u Alternativi, Ulcinj definitivno ne zaslužuje sa svim svojim potencijalima.

  • Đeljošaj: Država nije kriva u slučaju "Svetog Stefana", zakupac da otvori hotele
    on 08/05/2025 at 12:04

    Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je na današnjoj konferenciji da su na današnjoj sjednici Vlade Crne Gore usvojena dva programa - Program za unapređene konkuretnosti privrede za 2025 i Program za razvoj i promociju zanatstva za 2025. godinu.

  • Ugovorena izrada idejnog rješenja brze saobraćajnice od Podgorice do Danilovgrada
    on 08/05/2025 at 09:53

    Iz kompanije Monteput saopšteno je da je izabrao kao najpovoljniju zajedničku ponudu kompanija Louis Berger i Decom group, sa podugovaračem Geostandard, na tenderu za izradu idejnog rješenja brze saobraćajnice Podgorica-Danilovgrad.

  • Do 2028. godine Crnoj Gori na raspolaganju do 383,5 miliona eura
    on 08/05/2025 at 07:36

    Potpisivanjem Sporazuma o zajmu sa Evropskom unijom, Vlada Crne Gore je, kroz koordinaciju Ministarstva finansija, napravila ključni korak ka povlačenju prvih sredstava iz Plana rasta Evropske unije, koji donosi rekordnih 383,5 miliona eura za reforme, ekonomski razvoj i jačanje institucija, saopšteno je iz MF.

  • U pripremi tehnički rebalans budžeta za ovu godinu
    on 08/05/2025 at 07:21

    Ministarstvo finansija počelo je pripreme za izmjene Zakona o budžetu za ovu godinu, koje se, prema dobijenim informacijama iz tog resora, dominantno odnose na tehničke korekcije u skladu sa novom organizacijom državne uprave i unapređenjem kapitalnog budžeta.

  • Cijene zemljišta rastu, ne zna se ko sve kupuje
    on 08/05/2025 at 05:39

    Cijene zemljišta na Jelovici u konstantnom su porastu od kada je napravljen put od Berana preko te planine do Kolašina, i trenutno dostižu i trinaest hiljada eura za jedan ar, mada se ne zna ko su najveći novi vlasnici.

  • Crna Gora ima izuzetan razvojni potencijal
    on 07/05/2025 at 19:54

    Crna Gora posjeduje izuzetan razvojni potencijal, naročito u kontekstu regionalne integracije i povezivanja, ocijenila je američka ambasadorka u Podgorici, Judy Rising Reinke i dodala da je važno da država bude prepoznata i integrisana u evropske saobraćajne i infrastrukturne tokove.

  • Spajić: Novac od koncesije za aerodrome koristio bi se isključivo za velike projekte u Zeti i Tivtu
    on 07/05/2025 at 15:07

    Vlada Crne Gore i opštine Zeta i Tivat sporazumom bi definisale da sredstva, koja bi bila opredijeljena opštinama ukoliko se dogovori koncesija aerodroma, budu korišćena samo za realizaciju kapitalnih projekata na njihovim teritorijama.  Ovaj pristup osigurava da novac bude namijenjen razvoju lokalnih zajednica, pravilno raspoređen i korišćen za poboljšanje infrastrukturnih i drugih ključnih sektora u ovim opštinama. To je zaključak sastanaka premijera Milojka Spajića i predsjednika opština Željka Komnenovića i Mihaila Asanovića.

  • Jačanje poslovne saradnje među zemljama Grupe Puta svile
    on 07/05/2025 at 14:41

    Privredna komora može doprinijeti jačanju poslovne saradnje sa OSCE državama, pogotovo iz Grupe Puta svile, kako bi kreirali nove mogućnosti za trgovinsku razmjenu, investicije i inovacije, uz poseban osvrt na korišćenje vještačke inteligencije, smatra potpredsjednik te asocijacije, Pavle D. Radovanović.

  • Adžović-Rajnke: Ojačavanje partnerstva za razvoj i evropsku budućnost
    on 07/05/2025 at 14:34

    Ministarka javnih radova Majda Adžović sastala se danas sa ambasadorkom Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj GorI Džudi Rajzing Rajnke i upoznala je sa zadacima Ministarstva javnih radova, a koji imaju za cilj unapređenje oblasti od strateškog značaja za Crnu Goru.