MARKOVIĆ

Premijer Duško Marković pozvao je Ministarstvo unutrašnjih poslova i pripadnike policije da se prema narodu i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske ne primijenjuje sila, te da se obezbijedi mir za svakog pojedinca i porodicu u Crnoj Gori.

 

Marković je, tokom skupštinske rasprave o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, rekao da je njegovo prisustvo u plenarnoj sali u najboljoj namjeri da se doprinese dijalogu, te “da čujemo argumente i vidimo imaju li utemeljenja da mijenjamo neke naše predloge”.

“Nijesmo ovdje da fingiramo dijalog i da obezbijedimo političko nasilje, nego da dođemo zajedno do najboljih rješenja u interesu Crne Gore i svako njenog građanina, vjernika i ateiste. Policajci danas nijesu protiv sveštenika, već u zaštiti institucija na osnovu bezbjednosnoe procjene”, rekao je Marković.

Premijer je pitao jednog od lidera DF-a Andriju Mandića da li je dobio blagoslov da poziva građane i vjernike da atakuje na slobode nedužnih i slobodnih ljudi.

“Onih koji sjede u kućama i možda ne znaju šta se dešava u našem parlamentu”, rekao je Marković.

Predsjednik Vlade je odgovorio Mandiću, koji je ranije pozvao građane “na naše kuće”.

“Izvolite i dobrodošli, na moje imanje i u moju kuću doći ćete na rakiju i kafu, kao što se dolazilo vjekovima”, poručio je Marković.

Premijer Marković kazao je da pravo na odbranu SPC može biti političko pravo DF-a, ali da oni ne mogu biti potpuni i autonomni zastupnici tog prava. 

“Jer u te manastire i crkve idu naši prijatelji, kumovi, djeca, koji nijesu u nijednoj stranci srpskog predznaka, već u DPS-u i drugim strankama. Nemate ekskluzivitet da vrijeđate vjernike koji idu u Ostrog, Cetinjski manastir ili Dajbabe, ne zato što se to vodi ili na državu ili na Crkvu, nego jer su vjerujući ljudi”, rekao je Marković.

Premijer je rekao da kao zvaničnik nikad nije prošao da nije svratio u neki vjerski objekat SPC: “Najviše u objekte SPC – od manastira Dajbabe, Cetinjskog manastira, od hrama ovdje u Podgorici. Na stotine puta, a na desetine puta s mitropolita. Ne da bi palili svijeće, nego da bi govorili kako da pomirimo Crnu Goru”.

Mandić: Mitropolit spreman da dođe u parlament

Mandić, sa druge strane, kaže su danas sveštenici na ulici jer je Vlada pripremila zakon kojim treba da se oduzme njihova imovina. Kazao je da je razgovarao s mitropolitom Amfilohijem, koji mu je saopštio da je spreman da prihvati poziv koji bi mu uputio parlament i da dođe u parlament.

“I sve što dogovorite s mitropolitom i episkopima, mi ćemo da prihvatimo i glasaćemo za to”, rekao je Mandić.

Ranije danas, u uvodnom izlaganju, potpredsjednik Vlade Zoran Pažin rekao je da smatra važnim da se povede dijalog i o temeljnim društvenim vrijednostima koje zakon štiti, te da se građanima ponudi jasan odgovor na pitanje zašto je zakon potreban Crnoj Gori.

Pažin: Da je Crna Gora zajednica svih građana

Pažin je rekao da smatra jednako neprihvatljivim vrijeđanje i negiranje crnogorskog državnog identiteta i onda kad se slavi nestanak države u ime velikosrpskog nacionalizma, i onda kad se Njegoš proglašava genocidnim piscem, ali i onda kad neodgovorni državni službenici grubo uvrijede vjernike SPC.

“Zato ovaj Predlog zakona ne staje na kraj jednom etnonacinalizmu da bi porodio drugi. Ne, ovaj zakon donosimo da bi svi u Crnoj Gori imali jednako pravo da po svojoj savjesti budu ili ne budu vjernici bilo koje vjeroispovijesti”, rekao je Pažin.

Neophodno je, smatra Pažin, pokazati puno razumijevanje za sve naše različitosti.

On se osvrnuo na političke stavove da možda nije pravo vrijeme za usvajanje ovog zakona ili da ga treba odložiti za neko buduće vrijeme.

Ocijenio je da suština ovog pitanja zapravo glasi – da li želimo da generacija naše djece, kroz dvadeset ili trideset godina, i dalje raspravlja o tome koje su vjerske i nacionalne zajednice u Crnoj Gori starije i važnije i koje zaslužuju više prava od nekih drugih?

“Nemam baš nikakvu dilemu da narednoj generaciji moramo, jednom za svagda, ostaviti jasan odgovor na to pitanje – da su u građanskoj Crnoj Gori najstarije i najvažnije one vrijednosti koje spajaju Crnogorke i Crnogorce svih vjera i nacija”, rekao je Pažin.

Samo od takvih vrijednosti, kako je rekao, može biti satkan državni identitet Crne Gore “koji seže dublje od svih naših razlika i u kojem su čojstvo i ljudskost neprikosnoveni čuvari ljudskog dostojanstva”.

“Pozivam sve vjerske zajednice i sve društvene aktere da kroz dijalog svi zajedno kroz primjenu zakona doprinosemo trajnom utemeljenju Crne Gore kao zajednice svih građana”, rekao je Pažin.

Poslanik Demosa Miodrag Lekić rekao je da je doživio poniženje na putu od svog stana prema parlamentu.

“Imao sam mogućnost da preplivam rijeku, decembar je, odustao sam. Išao sam nekim drugim putem i stigao. Rasprava se dešava u atmosferi državnog udara”, rekao je Lekić.

Poslanik DF-a Slaven Radunović rekao je da nikakav policajac ne može poslanike da zaustavi na putu do parlamenta gdje se održava sjednica: “To može samo u Sjevernoj Koreji”.

Branko Radulović iz DF-a rekao je da “prezire ovakvu Crnu Goru”, navodeći da to nije njegova Crna Gora, dok je Milana Kneževića (DF) pitao ko je dao nalog da se onoliki broj policajaca nađe na ulicama Podgorice.

Poslanik DPS-a Dragutin Papović pitao je kako je crnogorsko društvo od gotovo nezainteresovanog za religiju, postalo tako makar površinski, do fanataizma religiozno.

Papović: Odakle tolika vjerska žustrina?

“Mnogi će rećida je do promjene došlo do odlaska socijalističkog sistema i vraćanja religija”, rekao je Papović, navodeći da religioznost u Crnoj Gori nije bila naročita ni prije socijalizma.

Ako, kako je rekao, imamo u vidu činjenicu o skromnoj, do umjerenoj religioznosti kod svih naroda građana, onda je logično da se zapitamo “šta se desilo u ovoj oblasti u posljednjih 30 godina”.

“Odakle tolika vjerska žustrina, fanatizam, pa i vjerski fatalizam”, pitao je Papović.

On je ukazao na važnost usvajanja zakona, i pozvao vjerske zajednice da se ne miješaju u politiku: “Trebaju nam vjerske zajednice u duhu naše tradicionalne religioznosti. Na kletve nećemo odgovarati isto mjerom, jer je Bog tamo gdje se čovjek raduje čovjeku”.

Jedan od lidera DF-a Andrija Mandić rekao je da su on i Knežević sinoć imali čast da dobiju blagoslov od patrijarha srpskog Irineja, koji im je “jasno saopštio da blagosilja borbu vjernog naroda za odbranu SPC”.

Kaže da su nakon razgvoora s Irineja odlučili da pred cijelom Crnom Gorom predstave plan DF-a o kojem su ranije govorili.

Mandić je pozvao sve građane koji su potpisali zakletvu da će braniti crkvu, da u momentu kad bude glasanje o zakonu, izađu na ulice širom Crne Gore.

Vuksanović-Stanković: “Zakonom se ne otima imovina Crkve”

“Prvo očekujem od moje majke koja ima više od 80 godine, i ne može dobro da se kreće, ali moe zapriječiti našu ulicu i iznijeti ikonu”, kazao je Mandić.

Pozvao je premijera Duška Markovića da ne dozvoli da se navuče prokletstvo na njega, njegovu porodicu.

“imate priliku da zaustavite mnogo toga lošega što će se desiti u Crnoj Gori. Ovo ne može da izađe na dobro”, upozorio je Mandić. 

On i Knežević su predložili Markoviću da se susretnu sa episkomima i sveštenstvom Mitropolije crnogorsko-primorske, kako bi se došlo do kompromisnog rješenja u vezi sa spornim zakonom.

Liderka SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković kazala je da predloženi zakon nije ni političko, ni crkveno, već isključivo pravno pitanje. Ona je pojasnila da će izglasavanjem zakona država imati pravo svojine nad vjerskim objektima.

“Ovdje se ne precizira govori li se crnogorskoj, sprskoj ili nekoj drugoj crkvi. Govorimo o vjerskim objektima”, rekla je Vuksanović-Stanković.

Poručila je građanima Crne Gore da se odrebama zakona ne otima imovina Crkve, već se imovina kao pravni fenomen uvodi u pravne tokove, koje treba reguliše država.

Brajović: SD će podržati Predlog zakona

Miodrag Lekić (Demos) rekao je da zakon unosi veliki haos i moguće posljedice: “Zakon ima političku funkciju, i svakome je jasno da sve ovo kreće nakon kongresa DPS-a gdje je partijski predsjednik kao centralno pokrenuo pitanje Crnogorske crkve”.

Ivan Brajović iz Socijaldemokrata rekao je da je obaveza prema građanima Crne Gore da se agumentovano vodi rasprava u parlamentu.

“Priču o zakonu ću početi konstatacijom da će SD podržati Predlog zakona. Ovakvo ponašanje i priče teško je racionalno objasniti. Treba da se ponašamo kao parlament građanske Crne Gore sa svim njenim raznolikostima”, rekao je Brajović.

Ovo, kako je rekao, nije zakon o slobodi pravoslavne vjeroispovijesti, već o slobodi vjeroispovijesti: “Zašto onda ne valja ovakav predlog zakona? Je li zato što ne valja istorija Crne Gore?”.

Brajović je rekao da ne zna nekoga ko će reći da nije ponosan na istoriju Crne Gore.

Zakon, tvrdi Brajović, ne zadire u pravo organizovanja i djelovanja vjerskih zajednica, te njihovog ustrojstva.

Poslanik Goran Danilović kazao je da u današnjem danu niko ne može srušiti Crkvu, niti može srušiti istoriju Crne Gore.

“Vi koji vjerujete, vi znate šta je Crkva. Znate da nikad nije nestala u jednom danu, niti se branila u jednom danu. Ako znamo koga branimo, ako znamo da je mudra glava mitropolita Amfilohija, znamo i obavezni smo da ne dozvolimo da nas obuzme mržnja prema onom ko nam čini zlo”, rekao je Danilović.

Ibrahimović: Priča o vjeroispovijesti da nas sve ujedini

Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović rekao je da smatra da je riječ o kvalitetnom i modernom Predlogu zakona, koji je usaglašen s evropskim standardima.

“Dodatni kvalitet dokumenta vidim da se dotakao svih problema koji tište sve vjerske zajednice”, rekao je Ibrahimović.

Smatra da bi priča o vjeroispovijesti sve trebalo da ujedini, kako bi se poslala poruka ljubavi, te da se kroz dijalog dođe do kvalitetnih rješenja.

Podsjećamo, Zakonodavni odbor je u utorak ocijenio da je Predlog zakona u skladu sa Ustavom i pravnim sistenom Crne Gore.

Poslanici Demokratskog fronta sinoć su najavili da će ipak danas prisustvovati sjednici parlamenta na kojoj će se raspravljati o Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, objavljeno je na Fejsbuk stranici DF-a.

Podsjećamo, Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) i dio opozicije smatraju da je predloženi zakon neustavan i diskriminatorski i zatražili su da se povuče iz skupštinske procedure.

Mitropolit crnogorsko-primorski, Amfilohije, poručio je da Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ne zaslužuje da bude razmatran u Skupštini i pozvao je poslanike da učešćem ne daju legitimitet raspravi i glasanju tom aktu.

Predstavnici Vlade su saopštili da je predloženi zakon usklađen sa međunarodnim standardima i preporukama Venecijanske komisije i da ga neće povući.

Popović: Zakon je moderan, liberalan i odmjeren

“Crna Gora je obnavljanjem nezavisnosti 2006. stekla pravo i obavezu da na svojoj teritoriji uredi korpus prava vjerskih sloboda. Imajući u vidu da Crna Gora danas kao samostalna država funkcioniše u bitno izmijenjenom pravnom sistemu to podrazumijeva usklađivanje zakonodavstva sa onim iz EU, što je ovdje i urađeno,” rekao je on.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Nikolić: Ostavka Irene Radović jedini racionalni potez
    on 19/05/2025 at 18:19

    Skupština nije danas izabrala Gordanu Kalezić i Milana Remikovića za viceguvernere Centralne banke (CBCG), jer nijedno od kandidata nije dobilo potrebnu podršku poslanika, a PR Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić smatra da je to novi krah parlamentarne većine.

  • Najravnomjernije političko oglašavanje na TVCG1, nekima opomene
    on 19/05/2025 at 17:09

    Najveća ravnomjernost političkog oglašavanja tokom lokalnih izbora u Nikšiću i Herceg Novom 13. aprila bilježi se na Prvom programu Televizije Crne Gore, pokazalo je istraživanje Agencije za audiovizuelne medijske usluge.

  • Imenovan žiri za dodjelu Trinaestojulske nagrade
    on 19/05/2025 at 16:51

    Skupština je usvojila odluku o imenovanju predsjednika i šest članova žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade.

  • Milatović: Demokratija nije jednosmjerna ulica
    on 19/05/2025 at 16:43

    Demokratija nije jednosmjerna ulica – ona podrazumijeva aktivno učešće svih aktera društva, kako vlasti tako i građana u očuvanju i unapređenju sloboda i odgovornosti, to je i proces koji se ne podrazumijeva, već se svakodnevno izgrađuje, njeguje i brani, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

  • Spajić: Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja godine zajednički cilj
    on 19/05/2025 at 16:30

    Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja ove godine zajednički je cilj Crne Gore i Danske, koja će predsjedavati Evropskom unijom (EU) u drugoj polovini godine, kazao je premijer Milojko Spajić.

  • Crna Gora kredibilan partner UN-a
    on 19/05/2025 at 16:15

    Crna Gora je kredibilan partner Ujedinjenih nacija (UN) i promoter vrijednosti multilateralizma, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović na sastanku sa visokim komesarom UN-a za ljudska prava Volkerom Turkom.

  • Mandić: Crna Gora apsolutni lider među zemljama kandidatima
    on 19/05/2025 at 15:58

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se danas sa predsjednicom Republike Moldavije, Nj. E. Majom Sandu i kazao joj da naša država danas predstavlja apsolutnog lidera među zemljama kandidatima i da želi da pomogne Moldaviji kako bi se što prije zajedno našli u porodici razvijenih evropskih zemalja.

  • Gorčević-Bjerre: Crna Gora ostaje najnapredniji kandidat i pouzdan partner EU
    on 19/05/2025 at 15:09

    Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević poručila je da je ambicija Vlade da Crna Gora do kraja 2026. godine zatvori sva pregovaračka poglavlja. Ona je na sastanku sa ministarkom za evropske poslove Danske Marie Bjere kazala da su tri poglavlja koja su dostigla punu internu spremnost već u proceduri u institucijama EU, a da očekuje da se nađu na dnevnom redu narednih međuvladinih konferencija.

  • Đukanović: Bez dinamike na evropskom putu, vaskrsnu nacionalizmi koji ruše dobrosusjedske odnose
    on 19/05/2025 at 14:44

    Bivši predsjednik i premijer Crne Gore, kao i počasni predsjednik Demokratske partije socijalista, Milo Đukanović na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu je kazao da je danas stanje u regionu lošije nego što je bilo prije 10-ak godina, prenosi Avaz.ba.

  • Milatović: Ako dinamika u junu ne bude dobra, neko bi morao da snosi odgovornost
    on 19/05/2025 at 14:02

    Predsjednik Jakov Milatović je na konferenciji sa predsjednicom Moldavije Majom Sandu ponovio da Crna Gora ima cilj da postane 28. članica EU do 2028. Istakao je da Crna Gora nema vremena za gubljenje i da su potrebne odgovorne i ozbiljne politike koje neće skretati zemlju s evropskog puta. Ukoliko ne dođe do ubrzanja procesa, smatra da treba podvući crtu i da neko mora preuzeti političku odgovornost zbog loše dinamike.