U JUTARNJEM

Tema Jutra: Požari u Australiji. Naš gost biće ekološki aktivista Aleksandar Perović, direktor ekološkog pokreta “Ozon”.

Izdata su nova upozorenja i naredbe za evakuaciju. Do sada je izgorjelo preko 10 miliona hektara zemljišta, što je 14 puta veća površina od one u Kaliforniji 2018. Potvrđeno je 26 ljudskih žrtava, više od milijardu životinjskih (i to bez sitnijih vrsta poput žaba i insekata), uništeno skoro 2.000 objekata a dim od požara, koji se vidi iz svemira i čak je stigao do Južne Amerike, zagadio je vazduh koji je na 11 puta većem nivou od “opasnog”. Naš gost biće ekološki aktivista Aleksandar Perović, direktor ekološkog pokreta “Ozon”.

Osim spoljašnjih uticaja svaka porodica je definisana i unutrašnjim odnosima. Oni se, od njenog osnivanja do starosti njenih članova, konstantno mijenjaju i ponavljaju. Djelujući kroz porodična i individualna uvjerenja, olakšavaju ili otežavaju prilogađavanje njenih članova i rješavanje životnih zadataka…Jedno od takvih životnih pitanja u porodici jeste odlazak ili ostanak odrasle djece. O toj temi razgovaraćemo sa psihološkinjom Aleksandrom Mitrović.

Otkriće da je na pozicijama moći više muškaraca nego žena rijetko predstavlja iznenađenje. Ono što može da bude neočekivano je da stvari nijesu uvijek onakve kakvim se čine kada je o ravnopravnosti riječ. Ko su kod nas žene od uticaja i na koji način dostižu taj teško ostvarljivi cilj? Naša gošća na ovu temu biće preduzetnica Sanja Milosavljević.

Pogledajte priču o Šućru Madžgalju iz Bijelog Polja, koji je već četvrti put proglašen je za najboljeg studenta Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu. Veliki trud i znanje odveli su ga na brojne klinike širom planete, gdje se usavršava, a o njegovim stručnim radovima, priča se na svjetskim ljekarskim kongresima. Iako ga čeka blistava karijera, već sada se može reći da je ponos svog grada i države, koju na najbolji način predstavlja velikim znanjem.

U posljednjem satu našeg programa ugostićemo slikara i muziičara Iliju Gojovića.

Putopisac Edin Krnić vodi nas u Sudan. Ove nedjelje pokazaće nam kako izgleda Camel market, nepregledna stočna pijaca koja se nalazi 50 km od Kartuma, glavnog grada.

Naša ekipa sa terena, pored servisnih informaciija razgovaraće sa najboljim turističkim vodičem Podgorice Dušanom Drakićem, ali i sa najboljom studentkinjom Filozofskog fakulteta u Nikšiću Snežanom Kašćelan.

U Jutarnjem i servisne informacije, aktuelnosti, priče sa terena i redovne rubrike.

Urednici i voditelji emisije: Marija Razić i Boris Šarančić
Urednica redakcije Jutarnjeg programa: Milica Babić
e-mail: jutarnjivikendom@ rtcg.org, jutarnji@rtcg.org
Broj telefona redakcije: 020 224 991

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Crna Gora i Island zajedno u EU: Šansa ili kočnica na evropskom putu?
    on 19/08/2026 at 18:57

    Mogu li Crna Gora i Island istovremeno postati članice Evropske unije i da li bi eventualni povratak Islanda za pregovarački sto sa Briselom pomogao ili usporio evropski put naše države? Dok državljani Islanda tek za deset dana treba da odluče o obnovi pregovora, Crnogorci većinom nemaju dilemu. Iz Brisela, za Dnevnik, stižu procjene da bi zajedničko proširenje bilo poželjna poruka Evropske unije.

  • Mikić: Da je prihvaćen predlog URE, svaki penzioner bi primao 40 eura više
    on 19/08/2026 at 11:44

    Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić ocijenio je da povećanje prosječne penzije za svega šest centi pokazuje pogrešne prioritete Vlade, navodeći da bi svaki penzioner u Crnoj Gori ovog mjeseca primio 40 eura više da su Vlada i parlamentarna većina prihvatile predlog URE o dodatnom povećanju penzija.

  • Zečević: PES će podržati provjeru integriteta mandatara i članova Vlade
    on 19/08/2026 at 10:15

    Pokret Evropa sad podržaće izmjene Ustava kojima bi bila uvedena obavezna provjera integriteta kandidata za mandatara i članove Vlade, saopštio je poslanik PES-a Milan Zečević, ističući da provjera mora biti jasna, objektivna i jednaka za sve.

  • "Ustavne izmjene rezultat političkih dogovora"
    on 19/08/2026 at 05:51

    Činjenica da Ustavni odbor nije usvojio nijedan predlog učesnika javne rasprave povodom izmjena Ustava partitokratsko je prisvajanje vrlo važnih odluka o budućnosti građana, kazala je izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević. I advokat Saša Vujović smatra da je rasprava samo formalno bila javna.

  • Nema funkcije bez provjere
    on 19/08/2026 at 05:30

    Prepoznati rizik prije nego preraste u sukob interesa ili zloupotrebu funkcije, to je cilj novog ustavnog rješenja kojim se uvodi obavezna prethodna provjera integriteta kandidata za mandatara i članove izvršne vlasti, pojašnjava za RTCG inicijator, potpredsjednik Vlade Momo Koprivica. Poručuje da najvažniji standardi moraju važiti za one koji donose najvažnije odluke u državi.

  • Živković: Neslaganja u vlasti pokazuju potpuni raspad sistema
    on 18/08/2026 at 17:50

    Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković ocijenio je da neslaganja unutar izvršne vlasti o nizu važnih pitanja pokazuju, kako tvrdi, potpuni raspad sistema i da Crna Gora danas nema funkcionalnu Vladu ni premijera.

  • Bojanić Lalović: Pet hiljada građana čeka svoja prava, neko mora da odgovara
    on 18/08/2026 at 17:40

    Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović ocijenila je da je činjenica da oko pet hiljada građana zbog neažurnosti Socijalno ljekarske komisije čeka na ostvarivanje zakonom zagarantovanih prava, još jedan pokazatelj da sistem socijalne zaštite u Crnoj Gori ne funkcioniše kada je građanima najpotrebniji.

  • Klikovac: Vlada smanjila gužve, ali ne brzim cestama već skupljim gorivom
    on 18/08/2026 at 16:20

    Odbornik DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac kritikovao je najnovije poskupljenje goriva, ističući da je Vlada uspjela da smanji saobraćajne gužve, ali ne izgradnjom brzih cesti nego većim cijenama dizela.

  • Ivanović sa njemačkim ambasadorom: Podrška Berlina važna za završnicu evropskih integracija
    on 18/08/2026 at 14:56

    Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa novoimenovanim ambasadorom Njemačke u Crnoj Gori Edgarom Alfredom Gansenom, koji je ocijenio da Crna Gora ima jasnu evropsku perspektivu i izrazio spremnost Berlina da nastavi da podržava njen put ka članstvu u Evropskoj uniji.

  • Koprivica: Građani cijene ljude od riječi, koji ne mijenjaju mišljenja kako vjetar dune
    on 18/08/2026 at 13:54

    Koliko god bila tačna, i za koga god bila naručena, i najnovija anketa o rejtingu partija u Crnoj Gori korektno je prepoznala politički uspon Demokratske narodne partije, čiji je predsjednik Milan Knežević, po većem broju anketa, ili u najužem krugu, najpopularniji političar u Crnoj Gori, pa je sinergija kompletnog rejtinga partije sasvim logična.