DEKAN MARKOVIĆ

Crna Gora kao nezavisna i suverena država dobila je mogućnost da hijerarhijski uspostavlja pravni poredak, ali određene strukture se ne mire sa tim, kaže dekan Fakulteta političkih nauka Milan Marković.

“Sve što se u posljednje vrijeme dešava u Crnoj Gori pokazuje da pojedine strukture nažalost neće da prihvate činjenicu da je Crna Gora nezavisna, međunarodno priznata država, koja samostalno uređuje državno i društveno uređenje, u skladu sa Ustavom i pravilima međunarodnog prava. Dakle, kao suverena država donosi zakone koji verifikaciju dobijaju usvajanjem u parlamentu. Tako je bilo i sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti, koji je usvojen u proceduri koja je legalna i opravdana i ima snagu kao i svi drugi zakoni usvojeni u Skupštini Crne Gore”, kaže za Dnevne novine dekan Fakulteta političkih nauka Milan Marković.

Marković, koji je bio i predsjednik Ustavnog suda Crne Gore, ističe da smo svi dužni da poštujemo Ustav i zakone Crne Gore, kao i prava drugih građana.

“Crna Gora kao nezavisna i suverena država dobila je mogućnost da hijerarhijski uspostavlja pravni poredak, nezavisno od bilo koga, na čelu sa Ustavom kao osnovnom i vrhovnom normom ustavnog i državnog zdanja. Međutim, određene strukture se sa time ne mire već i koriste svaki povod da stupe na scenu”, ističe Marković.

Nije bilo davno kada je Zapadni Balkan platio žestoku cijenu izostanka političke kulture dijaloga i jačanja nacionalizma.

“Imajući to iskustvo iza sebe, prosto je nevjerovatno da se ovako nešto dešava, i oštro osuđujemo atak na crnogorsku zastavu u Beogradu, koji pokazuje da probuđeni nacionalizam dobija agresivni oblik. Želim da vjerujem da se ovakvi ružni događaji neće ponoviti. To ne treba nikom ni u Srbiji, jer nije u interesu građana ni Crne Gore niti Srbije. Naprotiv, u njihovom interesu je da imamo bliske i prijateljske odnose”, ocjenjuje Marković.

On smatra da je velika uloga akademske zajednice da obrazuje mlade da im vodilja bude građanski duh modernog čovjeka 21. vijeka, a ne nacija.

“Mlade ljude treba usmjeravati da prave razliku između dobrog i lošeg, da baštine osnovne ustavne i demokratske vrijednosti kao što su mir, sloboda, tolerancija, vladavina prava, poštovanje različitosti, multikonfesionalnost, multikulutralnost, pravo na ljudsko dostojanstvo … dakle, da nastojimo da uvažavano jedni druge, da stvari rješavamo dijalogom i kompromisom”, poručuje Marković.

Podsjetimo, Univerzitet Crne Gore “oštro je osudio skrnavljenje državne zastave na ambasadi u Beogradu, odnosno nepoštovanje identitetskih crnogorskih vrijednosti i simbola”.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radnici Solane blokirali put Ulcinj-Bar
    on 17/05/2025 at 10:19

    Bivši radnici ulcinjske Solane blokirali su na sat saobraćaj na magistralnom putu Ulcinj-Bar, kod Benzinske stanice na ulazu u taj grad.

  • Najviše ponuda od kineskih kompanija
    on 17/05/2025 at 08:42

    Na tender za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na drugoj dionici auto-puta Mateševo - Andrijevica stiglo je deset ponuda od kineskih, turskih, holandskih i indijskih kompanija.

  • Eksplodirali troškovi stanovanja u EU
    on 16/05/2025 at 21:39

    Cijene nekretnina u EU su u peridou od 2015. do prošle godine porasle 53 odsto, a u nekim zemljama troškovi su čak utrostručeni.

  • Alabar: Ne želim da ulažem u Ulcinju, razmatram druge opcije
    on 16/05/2025 at 19:38

    Vlasnik kompanije “Eagle Hills” Mohamed Alabar kazao je u intervjuu za Newsmax Balkans televiziju da je nakon negodovanja lokalne zajednice u Crnoj Gori odustao od mogućeg projekta na ulcinjskoj Velikoj plaži.

  • Milatović: Sporazum sa UAE primjer vladavine dogovora, a ne prava
    on 16/05/2025 at 17:06

    Sporazum o saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) u turizmu nije primjer vladavine prava, to je primjer vladavine dogovora, kazao je danas crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

  • Za realizaciju projekata neophodna politička stabilnost
    on 16/05/2025 at 14:51

    Investitori o realizaciji projekata u Crnoj Gori: Neophodna politička stabilnost, bolja infrastruktura i kvalitetna radna snaga Nedostatak kvalitetne infrastrukture, nestabilna vlast, manjak kvalifikovane radne snage i nedovoljna podrška države – glavni su izazovi koji usporavaju realizaciju brojnih investicionih projekata u Crnoj Gori.

  • RE:D konferencija: Iskustva Luštice Bay i Beograda na vodi
    on 16/05/2025 at 12:34

    Na drugom danu prve crnogorske RE:D konferencije, panel pod nazivom “Investicije u luksuzne stambene nekretnine” okupio je aktere regionalnog tržišta nekretnina koji su, kroz konkretne primjere velikih projekata, govorili o transformacionom uticaju luksuznih investicija na mikrolokacije, standarde upravljanja i profilisanje destinacija.

  • Ekonomsko državljanstvo doprinijelo bi razvoju i omogućilo nove investicije
    on 16/05/2025 at 11:27

    Crna Gora ima značajne investicione potencijale, naročito u turizmu, poljoprivredi i obnovljivim izvorima energije, poručila je Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA), na panelu o Crnoj Gori kao investicionoj destinaciji. Učesnici su ocijenili da je program ekonomskog državljanstva bio uspješan, donio brojne benefite i milijardu eura investicija, uz stroge kontrole i međunarodne standarde.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.