SPECIJALIZOVANE AGENCIJE

Protekla decenija bila je najtoplija izmjerena na Zemlji, a 2019. druga najtoplija godina prema dosadašnjim mjerenjima, saopštile su danas dvije američke agencije i specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija.

Nekoliko naučnika reklo je da će godine koje slijede biti još toplije, i da će potući rekordne temperature. Od 1980-ih, svaka decenija je bila toplija od prethodne, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji.

Institut Nase za svemirska istraživanja, NOAA i Svjetska meteorološka organizacija (SMO), koja je specijalizovana agencija UN, izračunali su da je 2019. bila druga najtoplija godina od kada su počela da se vode mjerenja prije 140 godina. Najtoplija je bila 2016. Pet drugih timova naučnika su se složila sa tim, na osnovu mjerenja temperature na površini Zemlje.

“Ako mislite da ste čuli ovu priču ranije nijeste još ništa vidjeli. To će biti dio nečeg što će se vidjeti svake godine dok se ne stabilizuju gasovi sa efektom staklene bašte” od sagorijevanja uglja, nafte i gasa, rekao je direktor Nasinog Godard instituta za svemirske studije Gavin Šmit.

Šmit je rekao da je opšte uzev Zemlja sada oko 1,2 stepena Celzijusa toplija nego na početku industrijske ere, što je važan podatak zato što su svjetske vođe 2015. u Parizu usvojile cilj da se spriječi zagrijavanje Zemlje iznad 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na industrijski period. Šmit je rekao da ovaj podatak pokazuje da globalni cilj ne može biti postignut.

“Ovo je stvarno, to se događa”, rekao je Šmit i ukazao na kraj decenije praćene velikim požarima, topljenjem snega i ekstremnim vremenskim uslovima koji su stalno bili povezani sa ljudskom aktivnošću.

NOAA i Svjetska meteorološka organizacija procjenjuju na nešto niži nivo zagrijavanja planete od perioda industrijske ere. SMO navodi da je prosječna godišnja temperatura u svijetu 2019. godine bila za 1,1 stepen Celzijusa viša od prosjeka zabilježenog u predindustrijskoj eri (1850-1900).

“Prema sadašnjoj tendenciji emisije ugljen dioksida krećemo se ka povećanju temperature za tri do pet odsto do kraja vijeka”, upozorio je generalni sekretar SMO Peteri Talas.

Naučnici kažu da su podaci za deceniju indikativniji od godišnjih mjerenja gdje bi mogli na temperaturu da utiču prirodni fenomeni kao El Ninjo, periodično zagrijavanje Tihog okeana.

Svaka dodatna polovina stepena povećava intenzitet ili učestalost vrućina, oluja, suše ili poplava, upozorili su naučnici.

Globalno zagrijavanje već se vidi u toplotnim talasima, otapanju leda, većem broju požara, jačim olujama, jakim kišama praćenim poplavama i ubrzanom podizanju nivoa mora, rekao je šef Međuvladinog panela Ujedinjenih nacija za klimatske promjene Hans-Oto Portner.

Od 2010. prosječna temperatura na svijetu bila je 14,7 stepena Celzijusa ili 0,8 stepeni viša nego prosjek u 20. vijeku i više od jedne petine stepena Celzijusa toplija nego prethodna decenija koja je bila najtoplija od kada se vode mjerenja, saopštila je Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA).

U prošloj deceniji bilo je osam od 10 najtoplijih godina. Druge dvije godine u prvih deset najtoplijih bile su 2005. i 1998.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.

  • Usvojen plan restrukturiranja Instituta Igalo, manjiski akcionari će biti aktivno uključeni
    on 15/05/2025 at 15:44

    Vlada je danas usvojila Plan restrukturiranja Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ Igalo. Plan predstavlja detaljan strateški dokument koji definiše konkretne mjere potrebne za dugoročnu održivost Instituta Igalo i njegovo dalje poslovanje u skladu sa savremenim ekonomskim i zdravstvenim standardima.

  • Investicije bez infrastrukture ostaju nerealizovane ambicije
    on 15/05/2025 at 14:54

    U okviru prve crnogorske RE:D (Real Estate Development) konferencije, održan je panel pod nazivom „Razvoj infrastrukture u službi razvoja projekata“, koji je okupio predstavnike institucija, poslovne zajednice i međunarodnih investitora kako bi otvoreno razgovarali o ulozi infrastrukture u ekonomskom razvoju Crne Gore.

  • EK: Plan rasta obezbjeđuje postepen pristup jedinstvenom tržištu
    on 15/05/2025 at 14:02

    Evropska komisija (EK) je danas procesuirala kreditni dio predfinansiranja za Crnu Goru u okviru Plana rasta. Iznos od 12,5 miliona eura isplaćen je Trezoru Crne Gore, potvrđeno je TVCG u Briselu.

  • Spajić: Crnoj Gori uplaćeno skoro 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:38

    EU je Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta, saopštio je na društvenoj mreži "X" premijer Milojko Spajić.

  • Gorčević: EU Crnoj Gori uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:10

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je na mreži X da je Evropska unija (EU) Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta. Time je, kako je navela, prepoznata vrijednost reformske agende koju je Vlada kandidovala prošle godine.

  • Vuković: Vlada posvećena evropskim integracijama i održivom ekonomskom razvoju
    on 15/05/2025 at 12:00

    Prioriteti Crne Gore kao države podudaraju se sa prioritetima EBRD-a, a to su unapređenje ekonomskog upravljanja, razvoj zelene ekonomije i ulaganje u ljudske resurse, uključujući rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, poručio je ministar  Novica Vuković na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koji se održava u Londonu.

  • Opština Tivat: Plaže neuređene jer postupci zakupa nijesu okončani
    on 15/05/2025 at 11:29

    Neuređenost plaža u Tivtu i činjenica da postupci zakupa još nisu okončani što buduće zakupce onemogućava da pristupe uređenju plaža – najveći je izazov na pragu ljetnje sezone u Tivtu, saopšteno je iz te opštine.

  • Alabar: Ne preuzimam plaže, one su javno dobro kome svi treba da imaju pristup
    on 15/05/2025 at 09:32

    Osnivač i izvršni direktor kompanija Emaar Properties i Eagle Hills, Mohamed Alabar istakao je da djeluje u skladu sa pravilima i da je posvećen održivim i transparentnim investicijama. Glavni je govornik na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) danas i sjutra u hotelu Hilton u Podgorici. Kako je naglasio, ne preuzima plaže jer su one javno dobro i pripadaju svima.