REM da utvrdi odgovornost zbog uvredljivih sadržaja
SAVJET AEM-a TRAŽI
Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM) zatražiće od Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) u Srbiji, da pokrene proceduru za utvrđivanje odgovornosti emitera televizijskih programa: “Happy TV”, “TV Pink M” i “TV RTS1” sa sjedištem u Srbiji, te preduzme adekvatne mjere, zbog emitovanja sadržaja koji podstiču negativne emocije, želju za diskriminacijom i omalovažavanje pripadnika crnogorske nacionalnosti.
U SAEM-u očekuju da će Regulatorno tijelo za elektronske medije u Srbiji, u skladu sa dobrom dosadašnjom saradnjom, preduzeti neophodne radnje i sankcionisati kršenje programskih standarda u narednih 15 dana, što je i zakonom definisan rok.
“Na taj način bi se doprinijelo promociji i efikasnoj primjeni preuzetih međunarodnih obaveza u vezi sa slobodom prijema i reemitovanja sadržaja iz drugih država, u pravcu unapređenja i zaštite kako slobode izražavanja, tako i drugih ljudskih prava građana u našim državama. Ukoliko se i nakon isteka pomenutog roka nastavi kršenje pomenutih medijskih standarda, Savjet Agencije će preduzeti mjere ograničavanja reemitovanja spornih programa na teritoriji Crne Gore”, poručili su iz SAEM-a.
Kako se navodi u saopštenju, pomenute televizijske kuće krše standarde propisane Konvencijom o prekograničnoj televiziji i Direktivom o AVM uslugama.
“Procedura se pokreće, jer je SAEM uočio da se u sadržajima navedenih emitera koristi pogrdno, uvredljivo ili uznemiravajuće izražavanje koje podstiče intenzivne negativne emocije, iskazivanje neprijateljstva ili želju za diskriminacijom, kao i omalovažavanje ili obezvrjeđivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti, negiranjem njihovog nacionalnog identiteta i posebnosti”, ističe se u saopštenju.
Kako su podsjetili, Konvencijom o prekograničnoj televiziji i Direktivom o AVM uslugama, propisano je da svi programski prilozi, u pogledu njihovog prikazivanja i sadržaja, treba da poštuju dostojanstvo ljudskog bića i osnovna prava drugih, kao i da posebno ne smiju neprikladno isticati nasilje ili podsticati rasnu netrpeljivost, kao i da ne smiju sadržati bilo kakvo podsticanje mržnje na osnovu rase, pola, vjere ili nacionalnosti.
“Uvažavajući da se radi o pitanju od javnog interesa, odnosno kršenju standarda propisanih navedenim međunarodnim dokumentima, SAEM je pozvao Regulatorno tijelo za elektronske medije u Srbiji da, u okviru svojih nadležnosti, preduzme neophodne radnje u cilju njihovog otklanjanja u najkraćem mogućem roku”, ističe se u saopštenju koje je potpisao predsjednik Savjeta Ranko Vujović.
0 comments