CGO POZIVA

Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva Luiđa Škrelju, predsjednika Administrativnog odbora Skupštine Crne Gore da neodložno, sazove sjednicu Odbora radi raspisivanja konkursa za predsjednika Državne izborne komisije (DIK).

Iz te NVO podsjećaju da je Đorđije Vukčević, predsjednik DIK-a, po sopstvenom kazivanju, Skupštinu još u oktobru 2019. godine obavijestio o činjenici da 17. januara 2020. puni 67 godina. Osim toga, ova činjenica je, kako dodaju, bila poznata poslanicima i prilikom predlaganja Vukčevića za predsjednika DIK-a u Administrativnom odboru.

“Kako puna tri mjeseca Administrativni odbor nije uradio ništa u vezi sa ovim pitanjem, krajnje je vrijeme da se konačno raspiše konkurs jer danas aktuelnom predsjedniku DIK-a po sili zakona mandat mora prestati”, navodis e u saopštenju CGO.

Procedura izbora predsjednika DIK-a, kako dodaju, iziskuje određeni protok vremena (trajanje konkursa, prijedlog i imenovanje).

“Na osnovu toga možemo konstatovati da je Administrativni odbor već u docnji sa raspisivanjem konkursa, što vodi situaciji da institucija koja je nadležna za sprovođenje izbora u izbornoj godini određeni vremenski period nema predsjednika”, ističu iz CGO.

Zabrinjavaju ih, kako navode, javna objašnjenja Vukčevića da na funkciji predsjednika može ostati do daljnjeg.

“Ovo tim prije što smo relativno skoro imali istovjetnu situaciju sa Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, kojeg takođe bira Skupština, a u kojem slučaju odlazeći zaštitnik, Šućko Baković, nije na funkciji čekao izbor novog nego je shodno zakonu otišao kad je stekao uslov za starosnu penziju”, navodi se u saopštenju.

Dodatnoj konfuziji u kojoj se javnost našla, kako dodaju, doprinose upravo najodgovorniji akteri sprovođenja izbornog procesa, što, kako navode, potvrđuje i dijametralno suprotan stav predsjednika Administrativnog odbora Luiđa Škrelje.

“On je najavio raspisivanje konkursa, ali i predvidio trajanje postupka izbora novog predsjednika DIK-a što je nemoguće. Po svemu sudeći, proizvod neodgovornog ponašanja nadležnih subjekata biće v.d. stanje u DIK-u nekoliko mjeseci prije izbora”, navode iz CGO.

CGO poziva i poslaničke klubove i poslanike da reaguju i da u okviru svojih nadležnosti zaštite zakonitost i legimitet procesa a što uključuje hitno raspisivanje konkursa od strane Administrativnog odbora kako bi se, kako su kazali, umanjile štetne posljedice koje ova situacija može izazvati u izbornoj godini.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • SAD i Saudijska Arabija šire savez u borbi za kritične sirovine
    on 20/05/2025 at 12:30

    Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija, u vrijeme velikih svjetskih promjena i ubrzanog tehnološkog razvoja, potpisale su u Rijadu strateški sporazum koji otvara novo poglavlje u njihovoj saradnji, a najvažniji dio dogovora odnosi se na sirovine, posebno litijum, uranijum i rijetke sirovine, neophodne za budućnost energetike, vojne tehnologije i digitalne infrastrukture.

  • Rojters: Britanija najavila opsežne sankcije Rusiji
    on 20/05/2025 at 12:24

    Velika Britanija najavila je danas da je uvela 100 novih sankcija koje pogađaju ruske vojne, energetske i finansijske sektore, prenio je Rojters.

  • Crna Gora spremna da pomogne Moldaviji na evropskom putu
    on 20/05/2025 at 12:20

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas u Podgorici sa potpredsjednicom Vlade Republike Moldavije za evropske integracije i glavnom pregovaračicom Kristinom Gerasimov. Gorčević je kazala da je Crna Gora, kao država koja je najdalje odmakla u procesu pristupanja EU među državama kandidatima, spremna da stavi svoja znanja i kapacitete na raspolaganje Moldaviji, koja se nalazi u početnoj fazi pregovora.

  • Krapović mladim vojnicima: Da vam domovina bude svetinja
    on 20/05/2025 at 12:01

    U kasarni „Milovan Šaranović“ u Danilovgradu, održana je svečana ceremonija polaganja zakletve vojnika po ugovoru i vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka. Ministar odbrane Dragan Krapović poručio je a će Ministarstvo nastaviti s unapređenjem uslova službe, kako bi vojna karijera bila atraktivna za nove generacije.

  • Ščepanović: Kod Martinovića pronađen 61 komad municije
    on 20/05/2025 at 11:51

    U toku je sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu. Po pozivu sjednici prisustvuju ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, a u radu će, kako je rekao predsjednik Odbora Miodrag Laković, učestvovati i v.d. generalne direktorice Direktorata za normativno pravne i kadrovske poslove Snežana Jonica.

  • Mustafić: Ponosni na doprinos bošnjačkog naroda obnovi nezavisnosti
    on 20/05/2025 at 11:39

    Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić čestitao je 21. maj - Dan nezavisnosti svim građanima Crne Gore, u zemlji i dijaspori. On je naveo da je taj datum najznačajniji datum u modernoj istoriji naše države kada je, kako je naveo, odlukom građana na demokratskom referendumu, postavljen temelj njenog demokratskog razvoja i euro-atlanske budućnosti.

  • Dva programa koji podržavaju zdravlje i porodicu u Bijelom Polju
    on 20/05/2025 at 11:31

    Sprovođenjem dva programa povodom obilježavanja 15. maja – Svjetskog dana porodice,  Bijelo Polje postaje primjer zajednice koja ulaže u zdravlje i dobrobit svojih porodica, stvarajući temelje za zdravije i srećnije društvo.  To je saopšteno iz Doma zdravlja Bijelo Polje.

  • Jakšić Stojanović i Marsella razgovarale o posjeti delegacije Italije Crnoj Gori
    on 20/05/2025 at 11:27

    Ministarka prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Anđela Jakšić Stojanović sastala se juče sa ambasadorkom Italije u Crnoj Gori Andreinom Marsellom, a tema sastanka bila je predstojeća posjeta delegacije Italije našoj zemlji, na čelu sa ministrom obrazovanja i zasluga Đuzepeom Valditarom, koja je planirana za jun.

  • Crnogorski predsjednik posthumno odlikovao Duška Jovanovića
    on 20/05/2025 at 10:59

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, uoči 21. maja – Dana nezavisnosti, po prvi prvi od obnove nezavisnosti predsjednik države uručio je najveća državna odlikovanja ljudima koji su svojim radom i djelima zadužili Crnu Goru. Na svečanosti u Rezidenciji na Cetinju odlikovani su: posthumno Duško Jovanović, Zoran Rašović, Tatjana Motrenko-Simić, Vanja Ćalović-Marković, Snežana Dragićević, Goran Radević, Dejan Savićević, Mirsad Serhatlić i Božidar Ivanović.

  • Kordić: Srbija na vrhu liste zemalja iz kojih dolaze direktne investicije
    on 20/05/2025 at 10:56

    Srbija je na vrhu liste zemalja iz kojih dolaze direktne investicije u Crnu Goru i naša spoljnotrgovinska razmjena je vrlo intenzivna, saopštila je ministarka turizma Simonida Kordić na sastanku sa predsjednikom Skupštine Grada Beograda Nikolom Nikodijevićem.

  • Ščepanović: Kod Martinovića pronađen 61 komad municije
    on 20/05/2025 at 11:51

    U toku je sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu. Po pozivu sjednici prisustvuju ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, a u radu će, kako je rekao predsjednik Odbora Miodrag Laković, učestvovati i v.d. generalne direktorice Direktorata za normativno pravne i kadrovske poslove Snežana Jonica.

  • Sjednica Skupštine 29. maja, pred poslanicima predlog za razrješenje Mandića i sporazum sa UAE
    on 20/05/2025 at 08:28

    Sjednica redovnog proljećnjeg zasijedana Skupštine Crne Gore zakazana je za 29. maj 2025. godine, a na dnevnom redu je, između ostalog, predlog za razrješenje predsjednika Skupštine Andrije Mandića i potvrđivanje Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa UAE.

  • Vasiljević: Sve sto sam u životu postigao bilo je na ime, prezime i vlastitu stručnost
    on 19/05/2025 at 20:12

    Meritokratija je pojam koji nije u opusu vrijednosnih normi koje su karakteristične za poltronstvo i idolopoklonstvo, a to je ono što svi sateliti DPS- a,pa i Vaša stranka, baštine potonjih 30 godina. A ideološki pola vijeka duže, napisao je bivši poslanik DF-a Veljko Vasiljević odgovarajući poslaniku SD Borisu Mugoši. 

  • Nikolić: Ostavka Irene Radović jedini racionalni potez
    on 19/05/2025 at 18:19

    Skupština nije danas izabrala Gordanu Kalezić i Milana Remikovića za viceguvernere Centralne banke (CBCG), jer nijedno od kandidata nije dobilo potrebnu podršku poslanika, a PR Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić smatra da je to novi krah parlamentarne većine.

  • Najravnomjernije političko oglašavanje na TVCG1, nekima opomene
    on 19/05/2025 at 17:09

    Najveća ravnomjernost političkog oglašavanja tokom lokalnih izbora u Nikšiću i Herceg Novom 13. aprila bilježi se na Prvom programu Televizije Crne Gore, pokazalo je istraživanje Agencije za audiovizuelne medijske usluge.

  • Imenovan žiri za dodjelu Trinaestojulske nagrade
    on 19/05/2025 at 16:51

    Skupština je usvojila odluku o imenovanju predsjednika i šest članova žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade.

  • Milatović: Demokratija nije jednosmjerna ulica
    on 19/05/2025 at 16:43

    Demokratija nije jednosmjerna ulica – ona podrazumijeva aktivno učešće svih aktera društva, kako vlasti tako i građana u očuvanju i unapređenju sloboda i odgovornosti, to je i proces koji se ne podrazumijeva, već se svakodnevno izgrađuje, njeguje i brani, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

  • Spajić: Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja godine zajednički cilj
    on 19/05/2025 at 16:30

    Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja ove godine zajednički je cilj Crne Gore i Danske, koja će predsjedavati Evropskom unijom (EU) u drugoj polovini godine, kazao je premijer Milojko Spajić.

  • Crna Gora kredibilan partner UN-a
    on 19/05/2025 at 16:15

    Crna Gora je kredibilan partner Ujedinjenih nacija (UN) i promoter vrijednosti multilateralizma, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović na sastanku sa visokim komesarom UN-a za ljudska prava Volkerom Turkom.

  • Mandić: Crna Gora apsolutni lider među zemljama kandidatima
    on 19/05/2025 at 15:58

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se danas sa predsjednicom Republike Moldavije, Nj. E. Majom Sandu i kazao joj da naša država danas predstavlja apsolutnog lidera među zemljama kandidatima i da želi da pomogne Moldaviji kako bi se što prije zajedno našli u porodici razvijenih evropskih zemalja.