Nema snijega, pa nema ni turista
SEZONA NA ŽABLJAKU
Nakon novogodišnjih i božićnih praznika nastupilo je zatišje na Žabljaku, nema snijega pa nema ni turista.
Turistički privrednici se žale i smatraju da hitno treba preduzeti mjere i modernizovati skijalište.
Turisti uveliko otkazuju dolaske, a Žabljačani čekaju najavljeni snijeg za kraj mjeseca kako bi se sezona koliko toliko “izvadila”.
Sa druge strane manjak snijega ne smeta Nacionalnom parku “Durmitor” koji od početka januara bilježi rekordne posjete. Uveliko je tome doprinio i nacionalni restoran na Crnom jezeru koji svojom ponudom sve više privlači goste.
Direktorica Turističke organzacije Žabljak Vanja Krgović-Šarović kazala je za Pobjedu da su za novogodišnje praznike imali relativno dobru posjećenost od 80 odsto i da je taj trend trajao tri dana, a nakon toga se desio osjetni pad.
“Glavni razlog je nedostatak snijega. Iako su skijališta spremna, nemoguće je pustiti sve staze u rad. Tako skijalište Javorovača raspolaže samo sa stazom za početnike, a skijalište Savin kuk samo bording stazom i bebi stazom gdje se realizuje škola skijanja za najniži uzrast, dok ostale nijesu u funkciji. Očekivanja su tek da krajam mjeseca imamo ozbiljnije padavine i eventualnu mogućnost da se produži sezona i da imamo veću posjećenost”, kazala je Krgović-Šarović.
Što se tiče svih smještajnih kapaciteta popunjenost je, kazala je, negdje na nivou do 25 odsto, a u dane vikenda imaju blagi porast do 30 odsto.
“U odnosu na prošlu godinu broj turista je u znatnom padu, posebno kada govorimo o školskom raspustu koji je za nas najvažniji jer u tom periodu imamo i najbolju posjećenost, tako da u ovom trenutku za nekih 27 odsto je manja posjećenost u odnosu na prošlu”, istakla je direktorica TO Žabljak.
Gosti uglavnom domaći i iz regiona
“Najviše ih je iz Srbije, BiH, iz Hrvatske, posebno iz Dubrovnika koji od prošle godine dolaze u većem broju. Ove godine, međutim, zbog nedostatka snijega otkazuju rezervacije”, kazala je Krgović-Šarović.
Kako je objasnila u zimskom periodu imaju kasni buking. Ljudi rezervišu smještaj na dva tri dana prije dolaska tako da ne znaju da li će u skorije vrijeme biti neke veće grupe turista.
“U ovom periodu imali smo dosta otkazivanja bukinga. Veliki broj kapaciteta koji su bili unaprijed rezervisani su otkazani”, kazala je Krgović-Šarović.
Na pitanje imaju li strategiju ako i narednih godina ne bude snijega ona je istakala da je samim formiranjem institucije Skijališta Crne Gre strategija države da se što više uloži novca za unapređenje skijališta.
“Već su urađeni projekti za nove žičare, sisteme za osnježavanje. Prošle godine je urađena vodena akumulacija koja će služiti snabdijevanju topova vodom kako bi se proizvodio vještački snijeg. U ovom trenutku ta investicija stopirana je zato što se očekuje saglasnost Uneska s obzrom da se skijalište nalazi u trećoj zoni nacionalnog parka i potrebno je dobiti odobrenje za njegovu rekonstrukciju”, kaže direktorila loklane TO.
0 comments