PRIVREDNA KOMORA

Povećanje intenziteta tranzitnih tokova preko Crne Gore direktno bi uticalo na rast obima aktivnosti Luke Bar i Port of Adria, željezničkih i drumskih operatora, ocijenjeno je na sastanku o unapređenju logističkog pravca preko barske luke, organizovanom u Privrednoj komori (PKCG).

Predstavnici PKCG i kompanija Luka Bar, Port of Adria, Montecargo, Željeznička infrastruktura, Željeznički prevoz i Održavanje željezničkih sredstava, kazali su da im je osim intenziviranja trasporta na pravcu Srbija-Bar, neophodno pozicioniranje barske luke kao alternativne za robu iz Bosne i Hercegovine (BiH) i Kosova.

Na sastanku je ocijenjeno da je za obezbjeđenje uslova za privlačenje tranzitnih roba u Crnu Goru neophodan zajednički nastup na tržištu preduzeća Luka Bar, Port of Adria, Montecargo, Srbija Kargo, te Željezničke infrastrukture i donošenje jedinstvene cijene za sve vrste robe.

Najavljeno je da će početkom februara krenuti realizacija jednog od najznačajnijih projekata željezničkog saobraćaja. Riječ je o kontejnerskom vozu koji će saobraćati od Bara do Beograda.

Učesnici sastanka su kazali da je potrebno kreirati najpovoljnije uslove, u smislu cijene i kvaliteta usluge, kako bi taj projekat dao najbolje rezultate.

Predstavnici Luke Bar i Port of Adrie predložili su da se smanji naknada za upotrebu obale i da se sredstva dobijena po tom osnovu usmjere u njeno uređenje.

„Naknada sada iznosi 60 centi po toni i tri puta je veća nego u Luci Ploče, a njenim smanjenjem bi se unaprijedila konkurentnost barske luke“, ocijenjeno je na sastanku.

Učesnici sastanka su kazali da je u okviru slobodne zone Luke Bar potrebno formirati biznis zone u kojima bi se omogućili stimulansi za poslovanje kompanija, što je preduslov za dalji razvoj kompanije.

„Već postoji značajno interesovanje za poslovanje u slobodnoj zoni, a ono bi bilo znatno veće ukoliko bi postojale stimulativne mjere sa lokalnog i državnog nivoa. Na tu temu će biti organizovan sastanak sa predstavnicima ministarstava finansija i ekonomije, kao i Uprave carina“, navodi se u saopštenju PKCG.

PKCG će, kako su kazali njeni predstavnici, predložiti Ministarstvu finansija izmjenu pravilnika kako bi se otklonila zabrana točenja goriva u brodove na vezovima i sidrištima. Oni smatraju da aktuelno rješenje da se brodovi remorkerima prebacuju do benzinske stanice Jugopetrola, znatno utiče na troškove prevoznika.

Inicirano je organizovanje sastanka sa predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Direkcije za vanredne situacije, u cilju povećanja transporta B materije preko Luke Bar, jer bi izostanak tog posla doveo do gubitaka za sve učesnike u transportnom lancu.

„Potrebno je poboljšanje uslova za intermodalnost, a prvi korak je izrada studije koja bi, između ostalog, predložila aktivnosti razvoja sveobuhvatnog intermodalnog transportnog sistema“, naveli su u saopštenju i dodali da će PKCG inicirati izradu takve studije koja bi mogla da uključi i eksperte iz CANU-a.

Montecargo, kako je najavljeno, planira da u ovoj godini preveze 1,36 miliona tona robe, čemu će doprinijeti transport rude gvožđa za potrebe HBIS Group iz Smedereva i koncentrata Bakra za kompaniju iz Bora.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • "Obezbijeđena bankarska garancija, problemi na projektu u Tivtu prevaziđeni"
    on 30/04/2026 at 08:58

    U ime ALK GROUP u okviru koje posluje privredno društvo ALK Montenegro d.o.o. Podgorica i Sofir d.o.o. Tivat reagovali su povodom teksta pod naslovom "Vlada traži hitnu reakciju zbog kašnjenja milionskog hotelskog kompleksa u Tivtu", ističući da je obezbijeđena neophodna bankarska garancija, te da je ranije kašnjenje u njenoj obnovi, nastalo zbog različitih tumačenja ugovornih strana, što je međuvremenu prevaziđeno na obostrano zadovoljstvo.

  • 'Imam lukav plan': Glumac Stiven Fraj traži odštetu do 115.000 evra zbog pada sa bine
    on 30/04/2026 at 08:44

    Komičar i glumac tvrdi da se povredio posle održanog govora na tehnološkog konferenciji 2023. usled čega je zadobio više preloma i traži odštetu od organizatora događaja.

  • Ovo su dežurne apoteke Montefarma za vrijeme prvomajskih praznika
    on 30/04/2026 at 08:33

    Državna apotekarska ustanova Montefarm organizovala je rad svojih apoteka tokom prvomajskih praznika, kako bi građanima širom Crne Gore bila obezbijeđena kontinuirana i dostupna zdravstvena zaštita. Dežurne apoteke u Podgorici i Nikšiću radiće non-stop, dok će ostale poslovne jedinice raditi po izmijenjenom radnom vremenu 1. i 2. maja, u zavisnosti od lokacije. Već od nedjelje, 3. maja, apoteke se vraćaju na redovan režim rada.

  • Ambasadorka Lalović predala akreditivna pisma predsjedniku Portugala
    on 30/04/2026 at 08:25

    Ambasadorka Dubravka Lalović predala je akreditivna pisma predsjedniku Republike Portugal, Antoniu Hoseu Seguru, čime je i formalno stupila na dužnost izvanredne i opunomoćene ambasadorke Crne Gore na nerezidentnoj osnovi u toj zemlji.

  • Zenović na POSP-u: Uspješno ćemo finalizovati pregovarački proces ove i ostvariti članstvo u EU 2028. godine
    on 30/04/2026 at 08:25

    Naš strateški cilj ostaje čvrst i nedvosmislen — da postanemo 28. država članica Evropske unije do 2028. godine. U tom smislu, nastavljamo da se marljivo i dosljedno pridržavamo utvrđenog okvira i obaveza, sa jasnim ciljem ispunjenja završnih mjerila i zatvaranja svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, poručio je glavni pregovarač Crne Gore s EU Predrag Zenović.

  • Njemačka Noć vještica
    on 30/04/2026 at 08:24

    Svetkovina nije od juče: Valpurgijska noć vuče poreklo još iz paganskih prolećnih svetkovina. Turistička zajednica Harca u Nemačkoj navodi da su stanovnici tog kraja još pre hiljadu godina slavili praznik kojim su dočekivali proleće uz prinošenje različitih žrtava.

  • Vučić: Neki u vrhu rukovodstva Crne Gore do juče bili Srbi, sad više nisu
    on 30/04/2026 at 08:19

    Pogledajte vi tu histeriju koja u dijelu Crne Gore postoji protiv Srbije. Oni žele da 33 odsto Srba budu u stvari građani drugog reda i da samo ako su ćutljivi mogu da budu na najvišim političkim funkcijama, a neki da bi opstali na najvišim političkim funkcijama promijeniće i rod, kazao je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić u emisiji „Blic pita“.

  • Šćepanović studentima Pravnog fakulteta: Mladi pravnici ključ borbe protiv organizovanog kriminala
    on 30/04/2026 at 08:18

    Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović održao je predavanje na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore o borbi protiv organizovanog kriminala, ističući značaj međunarodne saradnje i uloge mladih pravnika u jačanju bezbjednosnog sistema.

  • Đuro Macut: Lekar, profesor i 'volonterski' predsednik Vlade Srbije
    on 30/04/2026 at 08:13

    Macut je redovni profesor, načelnik odeljenja, član raznih komisija i premijer, a kaže da najvažniju političku funkciju u državi obavlja bez nadoknade.

  • Sjećanje na tragediju u Murinu: Poruke mira i opomena za budućnost
    on 30/04/2026 at 08:11

    Povodom godišnjice NATO bombardovanja Murina 1999. godine, u kojem je život izgubilo šest civila, uključujući troje djece, oglasili su se ministri i potpredsjednici Vlade ističući da sjećanje na oovu tragediju nije samo podsjećanje na prošlost koja ne bi smijela da se ponovi, već i obaveza prema budućnosti.

  • "Obezbijeđena bankarska garancija, problemi na projektu u Tivtu prevaziđeni"
    on 30/04/2026 at 08:58

    U ime ALK GROUP u okviru koje posluje privredno društvo ALK Montenegro d.o.o. Podgorica i Sofir d.o.o. Tivat reagovali su povodom teksta pod naslovom "Vlada traži hitnu reakciju zbog kašnjenja milionskog hotelskog kompleksa u Tivtu", ističući da je obezbijeđena neophodna bankarska garancija, te da je ranije kašnjenje u njenoj obnovi, nastalo zbog različitih tumačenja ugovornih strana, što je međuvremenu prevaziđeno na obostrano zadovoljstvo.

  • Kroz IPARD 3 program 134 gazdinstva dobijaju 9 miliona eura podrške
    on 30/04/2026 at 06:35

    Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede organizovalo je Dane otvorenih vrata IPARD programa. U okviru IPARD III programa Mjera I (jedan) 134 poljoprivrednika potpisalo je ugovore o realizaciji investicija vrijednih 14 miliona eura.

  • Ako ne bude dogovora o Opštem kolektivnom ugovoru sindikati najavljuju radikalizaciju protesta
    on 29/04/2026 at 18:47

    Opšti kolektivni ugovor, od kojeg zavise radnička prava za oko sto hiljada zaposlenih koji nemaju granske ugovore, ističe sjutra, a socijalni partneri Vlada, Sindikat i poslodavci nijesu dogovorili povećanje obračunske vrijednosti zarada sa 90 na 100 eura. I dok iz Vlade kažu da su otvoreni za nastavak pregovora ali pod uslovom da se dogovori povećanje zarada za radnike u javnom i privatnom sektoru, poslodavci predlažu produženje postojećeg opšteg kolektivnog na duži period. Zbog nepostizanja dogovora Unija slobodnih sindikata organizovala je protest ispred vlade s kojeg su zatražili da se najkasnije za 15 dana potpiše novi Opšti kolektivni ugovor sa uvećanim koeficijentima za sve zaposlene u suprotnom najavljuju radikalizaciju protesta.

  • Turković: Crna Gora među najjeftnijim u regionu po cijeni dizela
    on 29/04/2026 at 15:23

    Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković ukazao je na niske cijene goriva u regionu, ističući da je Crna Gora druga po cijeni dizela, koji trenutno iznosi 1,68 eura po litru.

  • Keković: Vlada da najkasnije za 15 dana potpiše OKU, u suprotnom radikalizujemo protest
    on 29/04/2026 at 15:05

    Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USS) Srđa Keković na protestu koji su organizovali, tražio je od Vlade Crne Gore da najkasnije za 15 dana potpišu novi Opšti kolektivni ugovor (OKU) sa uvećanim koeficijentima. Ukoliko do toga ne dođe, poručuje da će biti prinuđeni na radikalne mjere.

  • Milović: Vlada ponovo zavukla ruku u džepove građana, akcize rastu, podrška nestaje
    on 29/04/2026 at 14:29

    Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Milović poručio je da je Vlada još jednom zavukla ruku u džepove građana, dodajući da se umjesto stvarne podrške i najavljenog smanjenja akciza, dobilo novo “korigovanje” koje u praksi znači "skuplje gorivo i dodatni udar na kućni budžet".

  • Milatović: Odluka o Svetom Stefanu bez analiza i transparentnosti
    on 29/04/2026 at 14:18

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kritikovao je odluku Vlade o poravnanju za kompleks Sveti Stefan, ocjenjujući da je donijeta bez jasnih pravnih i finansijskih analiza, uz nedostatak transparentnosti i obrazloženja prema građanima.

  • Vlada traži hitnu reakciju zbog kašnjenja milionskog hotelskog kompleksa u Tivtu
    on 29/04/2026 at 14:15

    Vlada je na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Informaciju o realizaciji aktivnosti na projektu Izgradnje Hotelsko-apartmanskog kompleksa „Tivat“, u Tivtu po kondo modelu poslovanja. Investitor, dodaje se, nije dostavio banakrsku garanciju u vremenu kada je to od njega traženo, i potrebna je hitna reakcija zbog kašnjenja. 

  • MPŠV: Održani Dani otvorenih vrata IPARD programa
    on 29/04/2026 at 12:59

    U Podgorici su danas održani Dani otvorenih vrata IPARD programa, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, sa ciljem predstavljanja Plana objave IPARD III javnih poziva za 2026. godinu, dodatnog informisanja potencijalnih korisnika o mogućnostima podrške, kao i svečanog potpisivanja prvih ugovora za Mjeru 1 – Investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava.

  • Monteput raspisao tender za dionicu Smokovac-Tološi: Prvi korak ka obilaznici Podgorice
    on 29/04/2026 at 12:44

    Kompanija Monteput objavila je tender za izbor ponuđača za pružanje konsultantskih usluga nad projektovanjem i izgradnjom dionice auto-puta Bar-Boljare od Smokovca do Tološa, čime je, kako navode, napravljen prvi konkretan korak ka realizaciji ovog infrastrukturnog projekta.