Uz struku više uspješnih rekonstrukcija
KULTURNO NASLJEĐE
Crkva Svete Katarine u Starom Baru, Ganića Kula u Rožajama i džamija u Petnjici samo su neki od primjera ugroženog graditeljskog nasljeđa Crne Gore koji su, kroz program zaštite i očuvanja kulturnih dobara Ministarstva kulture, spaseni od propadanja. Upućeni smatraju da bi uspješnih rekonstrukcija bilo i više da su rađene po pravilima struke i u saradnji sa institucijama sistema.
Crkva Svete Katarine u Starom Baru nije više problematičmo sačuvan dragulj utvrđenog grada, ispoštovani su i projekat i konzervatorski principi i nadležne institucije. Odgovoran odnos prema segmentu kulturne istorijske cjeline Starog grada pokazali su, kaže Dobrila Vlahović, i Barska nadbiskupija, lokalna uprava i Kulturni centar.
Da nije bilo tako, nestabilni ostaci zidova srušili bi se i od Svete Katarine ne bi ostalo ništa.
I Ganića kula, simbol Rožaja, primjer je kako se, kaže Rifat Alihodžić, po pravilima struke, urušeno zdanje vraća u život.
Ni rekonstrukcija krova na džamiji u Petnjici, jedinoj trospratnoj na Balkanu, nije rađena bez stručnih konsultacija i dogovora Islamske zajednice i nadležnih.
Ministarstvo kulture brine devastacija sakralnih objekata, jer posljednji izvještaj iz 2005. pokazuje da je dvije trećine vjerskih objekata u Crnoj Gori devastirano, od čega su prema izvještaju 80 odsto SPC.
Iz Ministarstva kulture do sada su više puta ponovili da će Zakon o slobodi vjeroispovijesti omogućiti bolji tretman sakralnih objekata, jer će se iz budžeta izdvajati više novca za njihovo očuvanje.
Milanka Sredanović, TVCG
0 comments